Pałac Młodzieży w Warszawie wraz z XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Warszawie wspólnie obrali kierunek WOLONTARIAT. Celem ich partnerstwa było wytypowanie młodych koordynatorów wolontariatu zdolnych do mnożenia… dobra! 

Pierwszy etap projektu dotyczył wspólnego wyjazdu młodzieżowego na weekend szkoleniowy do Ośrodka Pałacu Młodzieży na Mazurach, gdzie wspólnie łapano wiatr w żagle. W przenośni i dosłownie.

Zdjęcie grupowe młodzieżowych koordynatorów wolontariatu wykonane na plaży

Zaczęliśmy od wieczornej integracji, by rozruszać nasze głowy i ciała do kolejnych przygód. Nazajutrz czekał Nas rejs motorówką po Jeziorze Dargin. Przed rejsem był czas na rozmowę o młodzieżowych inicjatywach, przełożenie ich na cele i metody realizacji, rozpisanie projektów oraz wymianę doświadczeń. A potem ruszyliśmy na wodę. Ależ było zimno i wietrznie (pierwszy weekend października 2023 r. nie rozpieszczał). Dla niektórych z nas była to przygoda życia, dla innych chleb powszedni – było warto.

Zdjęcie z plenerowych warsztatów integracyjnych przedstawiające grupę młodych osób w kamizelkach ratunkowych, a przed nimi rozłożone na trawie kolorowe obręcze i woreczki

Zdjęcie przedstawiające dwie młode dziewczyny prezentujące swoje pomysły zapisane na karcie flipchart

Zdjęcie portretowe dwóch instruktorów żeglarstwa ubranych w sztormiaki i kamizelki ratunkowe, w tle port

Jak tylko się zagrzaliśmy, wróciliśmy myślami do naszego miasta Warszawy… co moglibyśmy dla niego zrobić. Dyskusja była zażarta, ale w końcu wybraliśmy pomysły do realizacji. Zdecydowaliśmy wziąć po powrocie udział w Szlachetnej Paczce, pozyskać sprzęt do szkolnej siłowni, udekorować sale dla wolontariuszy, zorganizować zabawę andrzejkową, współtworzyć największy planszówkowy event w stolicy, zrealizować zbiórki i akcje edukacyjne na rzecz zwierząt. To całkiem dużo… a nas jest tylko dziesięcioro. Czy na pewno damy radę? W końcu nie jesteśmy sami – w swoich placówkach mamy wsparcie dyrekcji, nauczycieli, kolegów i koleżanek. Pewności siebie nabraliśmy też podczas warsztatów z promocji i wizerunku. Całą grupą myśleliśmy o tym jak skutecznie wypromować nasze działania. Teraz możemy wracać… ale jeszcze chwila – mieliśmy iść na żagle. Przecież w porcie gotowa stoi nasza łódź. Żagle przygotowane. Cumy oddane. Wyszliśmy z portu. Jedna fala… ale buja, druga fala… tu jest jak na morzu. Trzecia fala… i głos sternika „Nie mam sterowności”. Wracamy do portu. Wiatr i zafalowanie były tak duże, że jeszcze nigdy czegoś takiego na śródlądziu nie widzieliśmy. Jednak to nas nie zniechęciło – po tym doświadczeniu wiemy, że najważniejsze to próbować i za szybko się nie poddawać. Tak samo jest z wolontariatem – po prostu raz na jakiś czas trzeba spróbować, a potem wiesz, że już umiesz.

Zdjęcie przedstawiające grupę kilkunastu nastolatków siedzących na krzesłach przy długim stole, zdjęcie wykonane w pomieszczeniu przy oknie pod spadzistym sufitem

Po powrocie do Warszawy młodzi koordynatorzy wolontariatu zaczęli działać. W listopadzie zorganizowali Andrzejki w Pałacu Młodzieży, na które przyszło ponad 120 osób, a wszyscy bawili się fantastycznie. Sami udekorowali salę i wymyślili wróżby pod hasłem "kalejdoskop przyszłości". Wkrótce potem grupa 20 wolontariuszy szykowała się na Stadion PGE Narodowy na wydarzenie WawaGra - Planszówki na PGE Narodowym.

Trzeba było wstać przed 6:00 rano, by na godzinę 8:00 być gotowym do organizacji strefy wypożyczeń gier planszowych. W ciągu całego eventu „WawaGra” - Planszówki na Narodowym przeszło przez nasze stanowisko 700 fanów planszówek z całej Polski. Niesamowite przeżycie. Równie niesamowite jak jeżdżenie paletami pełnymi gier po zakamarkach Stadionu Narodowego. Takie oto bonusy z bycia wolontariuszem!

W tym czasie w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica odbywał się kiermasz rękodzieła i zbiórka niezbędnych materiałów z listy otrzymanej od Stowarzyszenia Wiosna w ramach akcji Szlachetna Paczka. Wspólnie stworzono 41 paczek, które trafiły do trzech potrzebujących rodzin.

Nie da się opisać emocji jakie towarzyszyły Nam podczas zbierania i pakowania produktów. Nielicznym udało się powstrzymać łzy podczas odczytywania listu z podziękowaniami…

Teraz już wiecie jak z 10 zrobić 1000.

Zdjęcie przedstawiające grupę pięciu wolontariuszek młodzieżowych, wykonane w plenerze podczas spaceru, w tle zieleń lasu 

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!