Cykl podcastów i fotoreportaży to efekt partnerskiego projektu zrealizowanego przez Dom Kultury „KADR”, Młodzieżową Radę Dzielnicy Mokotów, Stowarzyszenie Geocaching Warszawa oraz XXII LO im. Jose Marti. W ramach wspólnego działania mającego na celu promocję wolontariatu zostały opublikowane również dwa odcinki specjalne podcastu „Między keszami”.

Kolaż zdjęć wolontariuszy przy pracy i grafik z portretami wolontariuszy

Kasia Janiak, wolontariuszka Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach "Four Kings", jak sama mówi działa w „specyficznym środowisku sportu osób z niepełnosprawnością”. Wolontariat w Stowarzyszeniu Rugby na Wózkach nauczył ją otwartości na nowe zadania, ale też tego, by nie być nadgorliwym w niesieniu pomocy. By lepiej zrozumieć grę i emocje jakie towarzyszą zawodnikom na boisku w miarę możliwości stara się przesiadać na wózek i poznać inną perspektywę. Z kolei Ania i Tomek wolontariusze Fundacji Maraton Warszawski nauczyli się pracy w zespole, organizacji własnej pracy i koordynacji.

Zdjęcie wolontariuszki i sportowców dyscypliny rugby na wózkach, wykonane na hali sportowejO swoich doświadczeniach, motywacjach oraz korzyściach jakie płyną z ochotniczej działalności w podkaście prowadzonym przez Darię, Maję i Szymona z Młodzieżowej Rady Dzielnicy Mokotów, opowiedzieli również Marcin, wolontariusz ze Schroniska na Paluchu oraz wolontariuszki: Kasia z Muzeum Narodowego w Warszawie i Hanna z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed mikrofonem w studiu nagraniowym Domu Kultury KADR debiutowali nie tylko zaproszeni gości, ale także młodzi podkasterzy.

Zdjecie wolontariuszki przewodniczki w Muzeum Powstania Warszawskiego, oprowadzającej zwiedzających, w tle ekspozycja muzeum

Zdjęcie wolontariusza przytulającego psa, zdjęcie wykonane przez kraty będące na pierwszym planie

"Na początku myślałam, że największą radość sprawi mi spełnienie małego marzenia jakim było nagranie podcastu, jednak okazało się że najwięcej radości czerpałam ze słuchania opowieści naszych gości, które nie raz były zaskakujące” - przyznaje Maja, dodając, że dzięki temu doświadczeniu nauczyła się słuchania siebie na nagraniach - z czym od zawsze miała problem - i tego że błędy zawsze można wyciąć, więc nie ma co, się nimi przejmować.

Nagrania w studiu Domu Kultury KADR poprzedziło spotkanie z Anią [okrutnyb] i Jakubem [QbaPL], twórcami podcastu "Między keszami". Twórcy pierwszego w Polsce podcastu o geocachingu udzielili młodszym kolegom i koleżankom dobrych rad i odpowiedzieli na pojawiające się pytania, oraz nagrali dwa specjalne odcinki „Między keszami”:

Uzupełnieniem rozmów Młodzieżowej Rady z wolontariuszami, opublikowanych w serwisie Spotify, są fotoreportaże przedstawiające wolontariuszy w działaniu. Fotoreportaże zostały wykonane przez grupę "Światłoczułki" z Domu Kultury "Kadr". Dla części wykonujących je fotowolontariuszy/fotowolontariuszek stanowiły nie lada wyzwanie: dla Aliny były nim ciemne wnętrza Muzeum Powstania Warszawskiego, dla Sabiny uchwycenie wolontariuszki w mało dynamicznej sytuacji udzielania informacji odwiedzającym Muzeum Narodowe, a Peterowi trudno robiło się zdjęcia na długiej ogniskowej w lesie. Pomimo trudności, wszyscy poradzili sobie świetnie. Zadanie w terenie poprzedził cykl warsztatów z fotografii fotoreportażowej.

Grafika z portretem wolontariuszy, mikrofonem i napisem: Twarze i głosy wolontariatu - Ania Turska i Tomek Kotarski - Fundacja Maraton Warszawski

Grafika z portretem wolontariuszki, mikrofonem i napisem: Twarze i głosy wolontariatu - Kasia Skórniewska - Muzeum Narodowe

Pilotażowy cykl podcastów i fotoreportaży "Twarze i głosy wolontariatu" zakończył się w grudniu 2023. Jednakże instytucje partnerskie chiałyby wspólnie kontynuować realizację tego pomysłu. Wśród propozycji gości na kolejny sezon wymienia się osoby ochotnicze działające w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Fundacji dla Somalii, Fundacji eFkropka, Muzeum POLIN czy Służewskim Domu Kultury.


Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!