Wszystko zaczęło się od zielonej książki "Siłownia Pamięci - trening umysłu dla seniorów", przygotowanej przez Fundację Stocznia. "Ten kolorowy podręcznik ze scenariuszami zajęć do wspólnej pracy z osobami starszymi wzbudził nasze zainteresowanie i stał się inspiracją do fascynującej przygody" - opowiadają koordynatorki projektu partnerskiego prowadzonego przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie.
„Trening funkcji poznawczych dla warszawskich seniorów” jest partnerskim projektem Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie, który przygotowywał osoby wolontariackie do prowadzenia zajęć z osobami starszymi, tzw. – treningów funkcji poznawczych. Partnerstwo stworzyły Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st Warszawy, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy oraz Fundacja Stocznia.
Na początku projektu pojawiło się dużo pytań i wątpliwości. Samo pisanie wniosku (razem z partnerami) było już dobrą wprawką intelektualną. My i nasi partnerzy, czyli dwie lokalne biblioteki z Ochoty (Przystanek Książka) i z Wawra, Ośrodek Pomocy Społecznej z Wawra oraz Fundacja Stocznia wspólnie opracowaliśmy założenia projektu, w taki sposób, aby stworzyć nową jakość - ścieżkę kształcenia osoby wolontariackiej – trenera funkcji poznawczych. Początki zawsze są trudne, ale nie poddawałyśmy się i opracowałyśmy koncepcję rekrutacji i programu szkoleniowego. Dzięki merytorycznemu wsparciu Fundacji Stocznia (Marta Tafil – Dalach, dr Edyta Bonk, Monika Ziemek) udało się przygotować i zrealizować naprawdę ciekawy i skuteczny plan edukacji wolontariusza – trenera funkcji poznawczych.
Powstało pytanie: Jak i gdzie znaleźć chętnych wolontariuszy? Z pomocą przyszedł portal Ochotnicy Warszawscy i poczta pantoflowa. Już sama rekrutacja wolontariuszy była okazją do spotkania wielu ciekawych, aktywnych osób, które chciały zrobić coś nowego i pożytecznego. Udało nam się zgromadzić naprawdę spore grono zaangażowanych wolontariuszy i wolontariuszek. Niektórzy w wolontariacką podróż międzypokoleniową udali się z nami po raz pierwszy, ale zdarzali się też „recydywiści”, którzy z nami współpracują regularnie. Bardzo nas cieszyło, że do wolontariatu zgłaszały się osobyw różnym wieku od 19 do 70+ i z bardzo różnym doświadczeniem w prowadzeniu zajęć. Ta różnorodność pozwoliła nam wszystkim czerpać od siebie nawzajem.
Program szkoleniowy przygotowany wspólnie z Fundacją Stocznia zawierał różne elementy, od wykładu o zdrowiu poznawczym po warsztaty z przygotowywania samodzielnie zajęć. W projekt zaangażowały się osoby, które już prowadziły i prowadzą inne zajęcia z osobami starszymi (np. naukę języków obcych), ale też nowicjusze, którzy przyszli i zostali na dłużej.
Udało nam się zaskoczyć samych siebie i przeprowadzić trzy tury szkoleń (w projekcie zaplanowałyśmy dwie), przeprowadzić dziesiątki godzin treningów w pięciu lokalizacjach (w sumie ponad 300 godzin treningów), objąć wsparciem ponad 100 osób starszych. Każdy z wolontariuszy przeprowadził minimum 10-godzinny cykl spotkań. Za sukces odpowiadają przede wszystkim osoby wolontariackie, ich zaangażowanie i chęć rozwoju. Każdy daje coś od siebie i dostaje coś od innych.
Niektórzy wolontariusze znaleźli swoje miejsce i prowadzą obecnie inne zajęcia, dla niektórych było to dobre przygotowanie do kolejnych aktywności w życiu. Grupa wolontariacka była bardzo kolorowa i różnorodna: studenci i studentki, trenerzy i coache, pracownicy i pracowniczki korporacji, osoby w wieku 60+. Prowadzili zajęcia indywidualnie lub w parach, z dużymi grupami, lub z pojedynczymi seniorami. Tematyka zajęć też była bardzo różnorodna. Gotowe scenariusze z podręczników przygotowanych przez Fundację Stocznia na początku stanowiły główne wsparcie dla prowadzących, z czasem zaczęli wzbogacać zajęcia o swoje własne pomysły. Każda grupa była inna, jedni rozwiązywali łamigłówki, drudzy robili ćwiczenia oddechowe, inni układali historie, albo rapowali znane sobie wiersze.
Obecnie wolontariuszka Kasia prowadzi cykl zajęć Pamięć Muranowa: Ćwiczenia pamięci kreatywnej, gdzie łączy trening umysłu z elementami małej i dużej historii Muranowa i jego mieszkańców. Zajęcia z treningu funkcji poznawczych wpisały się na stałe w nasz kalendarze zajęć. Większym problemem jest brak sal niż osób uczestniczących w zajęciach.
Kończymy formalnie projekt, ale nie kończymy naszych działań, tylko myślimy, w jakim kierunku rozwijać nasz pomysł i jak wspierać dalej wolontariuszy.
Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.
Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".
W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.
Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!