Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Coraz więcej instytucji i organizacji pozarządowych decyduje się na wspólną realizację działań rozwijających wolontariat, co niesie za sobą szereg korzyści. W związku z tym chcielibyśmy zachęcić Was do nawiązywania współpracy z innymi instytucjami i organizacjami!

Dlaczego warto współpracować z innymi instytucjami i organizacjami w obszarze rozwoju wolontariatu?

Siła oddziaływania projektu

Od lat obserwuję, jak rozwija się współpraca instytucji i organizacji w obszarze wolontariatu w Warszawie. Projekt zrealizowany przez więcej niż jeden podmiot niesie ze sobą większą siłę oddziaływania. Najbardziej znanym przykładem tego zjawiska są obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które są organizowane we wszystkich dzielnicach w Warszawie. Za przygotowanie wydarzeń w ramach obchodów odpowiada najczęściej kolektyw organizacji i instytucji współpracujących z wolontariuszami i wolontariuszkami oraz urzędy dzielnic. Dzięki takiej współpracy można zrealizować galę wolontariatu z prawdziwego zdarzenia i uroczyście podziękować wolontariuszom i wolontariuszkom za ich działanie i zaangażowanie. Ponadto, instytucje i organizacje przez cały rok nawiązują ze sobą współpracę w ramach realizacji różnego rodzaju dzielnicowych wydarzeń tj. pikników rodzinnych czy też festynów, podczas których wsparcie wolontariuszy i wolontariuszek odgrywa kluczową rolę. 

Rozszerzenie misji instytucji/organizacji

Współpraca instytucji i organizacji wiąże się również z wymianą szeroko rozumianych zasobów. Załóżmy, że do Twojej instytucji np. biblioteki, zgłasza się tak wiele wolontariuszy i wolontariuszek, że brakuje Ci dla nich zadań „na miejscu”. Jednocześnie już od dawna zależało Wam na tym, aby misją rozwoju czytelnictwa objąć seniorów, którzy nie mogą już samodzielnie się poruszać i dotrzeć do biblioteki. Wolontariusze i wolontariuszki mogą zatem dostarczać książki seniorom, czytać książki w domach pomocy społecznej oraz innych podmiotach, w których przebywają seniorzy.

Wolontariat odpowiadający na realne potrzeby

Doskonałym przykładem współpracy między różnymi podmiotami są działania szkolnych kół wolontariatu realizowane razem z instytucjami i organizacjami pozarządowymi. W warszawskich szkołach jest tak wiele uczniów i uczennic zapisanych do szkolnych kół wolontariatu, że niejednokrotnie trudno jest znaleźć dla nich zadania odpowiadające na realne potrzeby. W takiej sytuacji szkoły nawiązują współpracę z pobliskimi instytucjami i organizacjami np. z ośrodkiem pomocy społecznej, gdzie wolontariusze i wolontariuszki wystawiają spektakle, organizują koncerty oraz spędzają czas z seniorami. Szkoły współpracują również w tym obszarze np. z instytucjami czy organizacjami, które posiadają ogrody otwarte dla społeczności, ale brakuje im sił przerobowych do regularnych prac ogrodowych, takich jak pielenie czy sadzenie roślin. To może być świetna okazja dla młodzieży zarówno do nauki, jak i zabawy i wartościowego spędzenia czasu. Lista takich przykładów współpracy jest bardzo długa – ważne aby wolontariusze i wolontariuszki nie działali jedynie dla sztuki, ale pomagali tam, gdzie rzeczywiście są potrzebni.

Nie wyważajmy otwartych drzwi

Tak jak w przypadku każdej innej części naszej działalności, tak samo w wolontariacie nie warto wyważać otwartych drzwi. Może ktoś z instytucji obok rozwiązał już problem, z którym Ty się borykasz w ramach organizacji wolontariatu? Jak zaangażować seniorów w mojej instytucji/organizacji? Jak dotrzeć do młodzieży? To jedne z pytań, które mogą zostać zadane przez koordynatorów/ki wolontariatu, a jest wiele instytucji, które już zdobyły w tym obszarze ogromne doświadczenie. Czasami po prostu warto sprawdzić, jak działa wolontariat w innym miejscu, podzielić się dobrymi praktykami, wymienić pomysłami. Taka współpraca może mieć charakter wizyty studyjnej zarówno między koordynatorami i koordynatorkami wolontariatu, jak również wolontariuszami i wolontariuszkami. 

Współpraca z innymi podmiotami, nawet w małej skali, promuje wolontariat w Warszawie. Im więcej wolontariuszy i wolontariuszek w Warszawie, tym więcej osób może się zainteresować wolontariatem w Twojej instytucji/organizacji.

Nawiązując współpracę w obszarze wolontariatu, nie martwmy się o rywalizację – gramy do jednej bramki!

Odpowiedź przygotowała: Karolina Kłosińska – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Centrum Komunikacji Społecznej, Urzędu m.st. Warszawy.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


 Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.