W grudniu 2023 roku w Muzeum Warszawy odbył się finał projektu wolontariackiego "Opowiem Ci Historię". Na czym polegał? Tego dowiesz się z pierwszej ręki, czyli z artykułu stworzonego przez osoby, które pracowały nad projektem. 

Muzeum Warszawy jest miejscem, gdzie opowiadamy historię miasta poprzez eksponaty umieszczone na wystawie. W 21 gabinetach tematycznych znajduje się 7352 obiektów związanych z Warszawą oraz historią osób, wydarzeń i procesów, które miały wpływ na Stolicę. Nasi wolontariusze: Jola, Maria, Kasia, Małgosia i Jarek biorąc udział w projekcie "Opowiem Ci Historię" stali się częścią społeczności muzealnej, która opowiada o Warszawie.

Wolontariuszki i wolontariusz trzymający przed sobą dyplomy. Wszystkie osoby stoją między białymi stolikami i krzesłami. Za ich plecami widać wysokie okno, przez które można dachy pobliskich budynków.

Rekrutacja była prowadzona w październiku, a po jej zakończeniu rozpoczęliśmy cykl szkoleń obejmujący między innymi storytelling, czyli opowiadanie historii. Wolontariusze pod czujnym okiem prowadzącego, profesjonalnego opowiadacza, uczyli się pracy nad głosem i ciałem oraz doskonalili trudną sztukę opowiadania i budowania historii. Mieli również spotkanie z psychologiem, na którym uczyli się jak radzić sobie ze stresem i jak reagować na trudne sytuacje podczas pracy z publicznością.

Grupa ludzi stojąca na tle dwóch kolorowych ścian - żółto-pomarańczowej i biało-niebieskiej. Po lewej stronie stoi pięc kobiet, a po prawej dwóch mężczyzn. Prawie wszystkie osoby klaszczą. Na pierwszym planie widać kilka osób z publiczności, które patrzą na grupę i klaszczą.

Nasi wolontariusze przygotowali i opracowali  własne opowiadania związane ze zbliżającymi się świętami. Punktem wyjścia do opowieści były muzealne obiekty. Podczas finału, który miał miejsce w grudniu, przed świętami wolontariuszki i wolontariusze razem z gośćmi Muzeum  zaprezentowali swoje historie. Ich opowieści były związane z osobistymi przeżyciami oraz wspomnieniami, które zostały wplecione w historię obiektów muzealnych.

Blondwłosa kobieta w ciemnoszarej sukience klęcząca przed ścienną gablotą ze srebrami. Jest zwrócona twarzą w lewą stronę.

Nasz spacer rozpoczęliśmy od piwnic muzealnych, gdzie mogliśmy posłuchać opowieści Joli i Marii. Jola rozgrzała nas w grudniowe popołudnie opowieścią o węgrzynie, a Maria opowiadała o skarbie ukrytym w piwnicy. Wolontariuszki zakończyły swoje opowieści słodkim akcentem – czekoladowymi monetami, którymi poczęstowały publiczność. Następnie udaliśmy się do Gabinetu Sreber i Platerów, gdzie usłyszeliśmy opowieść Jarka o cukrze. Dowiedzieliśmy się, dlaczego cukiernice były zamykane na kluczyk oraz czy cukier krzepi.

Mężczyzna w okularach stojący na tle ściennej gabloty ze srebrami. Jest zwrócony w prawą stronę i trzyma na wysokości klatki piersiowej plakat z napisem "jak jedzą - jak żyją. cukier krzepi"

Posłuchaliśmy także opowieści Małgosi o żydowskim święcie świateł, Chanuce. Natomiast Ula opowiedziała nam, co mają wspólnego sztućce na wystawie ze świątecznym spotkaniem rodzinnym. W Gabinecie Ubiorów tematem przewodnim była żakardowa suknia Syrena, a piętro wyżej wysłuchaliśmy opowieści o czekoladzie. Kasia, dając do powąchania aromatyczne kakao, opowiadała o Wedlu i jego historii w Warszawie. Na sam koniec podziwialiśmy świąteczne dekoracje z punktu widokowego w Muzeum i zobaczyliśmy komin, przez który mógłby się przecisnąć Mikołaj.

Kobieta odwrócona tyłem wskazująca prawą ręką na sukienkę stworzoną z łusek w gablocie.

Projekt "Opowiem Ci Historię" pozwolił bliżej poznać się naszym wolontariuszom między innymi poprzez udział w szkoleniach, które zorganizowaliśmy dzięki dofinansowaniu. Wolontariusze mieli okazję do przyjemnego i pożytecznego spędzenia wolnego czasu oraz do zdobycia doświadczenia w wystąpieniach publicznych. Dzięki nowym umiejętnościom chcą dalej współpracować z Muzeum i wspomagać instytucję podczas zbliżających się wystaw czasowych oraz wydarzeń kulturalnych.

 

Zdjęcia oraz tekst przekazała Karolina Kędzierska z Muzeum Warszawy.