Oficjalnie zakończyliśmy tegoroczny program rozwoju wolontariatu w warszawskich ośrodkach pomocy społecznej. Wzięło w nim udział aż 18 ośrodków, które skorzystały z 8-miesięcznego cyklu szkoleniowego przeprowadzonego przez Fundację Civis Polonus.
Podczas 5 spotkań warsztatowych koordynatorzy wolontariatu tworzyli indywidualne plany pracy, poznawali pomysły na animację i integrację wolontariuszy, uczyli się jak budować i motywować zespół wolontariuszy zgodnie z typami osobowości oraz jak dbać o swój dobrostan i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Program zakładał także określenie stylów zarządzania i cech potrzebnych liderowi. Uczestnicy szkolenia otrzymali ponadto wsparcie finansowe na działania związane z rozwijaniem wolontariatu w swojej placówce.
Stołeczne OPSy wsparło w 2023 roku 610 wolontariuszy i wolontariuszek, którzy poświęcili łącznie aż 19 028 godzin pracy na rzecz potrzebujących osób, m.in. prowadząc zajęcia i spotkania dla seniorów, asystując osobom samotnym, przygotowując i dystrybuując paczki i ciepłe posiłki, udzielając konsultacji psychologicznych czy pomagając w załatwianiu spraw urzędowych. Wartość ich pracy odpowiada w przybliżeniu kwocie ponad 830 tys. złotych, co pokazuje jak cenne jest zaangażowanie mieszkańców Warszawy na rzecz wspólnoty, współodpowiedzialność i troska o drugiego człowieka.
Jak sami koordynatorzy podsumowują udział w projekcie i podjęte w jego ramach działania?
Jako szczególnie cenne doświadczenia wymieniają oni m.in. sieciowanie z innymi placówkami, pozyskanie młodych osób na wolontariat oraz ponowne przyciągnięcie wolontariuszy aktywnych w latach ubiegłych, powołanie osobnego stanowiska koordynatora wolontariatu w placówce, integrację wolontariuszy oraz kształcenie postaw obywatelskich, tworzenie grup wielokulturowych, uczestnictwo w programie partnerstw instytucjonalnych, a także wzmocnienie współpracy z koordynatorami wolontariatu w szkołach.
Warto wspomnieć, że ośrodki pomocy społecznej to placówki, które mają największe doświadczenie w rozwoju wolontariatu wśród warszawskich instytucji publicznych. Dyrektorzy i pracownicy OPS-ów od dawna doceniają korzyści, jakie niesie ze sobą wolontariat. Wolontariusze nie tylko wnoszą nową energię i motywację oraz oferują podopiecznym niekonwencjonalne i cenne usługi, ale przede wszystkim budują odporną i odpowiedzialną wspólnotę, identyfikują lokalne potrzeby i problemy, a także współtworzą pozytywny wizerunek instytucji, która działa na rzecz mieszkańców.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim ośrodkom pomocy społecznej biorącym udział w tegorocznym programie!
Bezpośrednim realizatorem działania w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” była Fundacja Civis Polonus.