Po dwóch latach kolejnej edycji programu rozwoju wolontariatu w warszawskich bibliotekach, czas na podsumowania. W II. etapie programu, realizowanego w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy" przez Fundację Civis Polonus, w 2023 roku wzięło udział w sumie 9 bibliotek z dzielnic: Bemowo, Bielany, Włochy, Ochota, Praga-Północ, Praga-Południe, Rembertów, Żoliborz i Targówek.

Grupa ludzi machających do kamery stojąca na tle ścianek z napisem "WCIES"

Program zakładał doskonalenie i pogłębianie działań związanych z wdrażaniem wolontariatu, zainicjowanych na I. etapie. Spotkania szkoleniowe przybrały różnorodną formę – warsztatów grupowych, indywidualnego wsparcia mentorskiego, otwartych forów organizowanych z myślą o koordynatorach oraz wizyt studyjnych w instytucjach miejskich doświadczonych w rozwijaniu wolontariatu (były to m.in. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr. 50, ZOO Warszawskie, Staromiejski Dom Kultury, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Dom Kultury Praga - Pałacyk Konopackiego). Podczas szkoleń koordynatorzy określili aktualne cele związane z rozwojem wolontariatu dopasowanego do potrzeb danej biblioteki, poznali standardy współpracy z wolontariuszami oraz formalno-prawne aspekty potrzebne do zrekrutowania i przyjęcia wolontariuszy do swojej instytucji.

Z pewnością pozytywnym rezultatem projektu jest zrekrutowanie ok. 230 nowych wolontariuszy, którzy w sumie wsparli biblioteki przez ponad 4600 godzin. Czym zajmowali się ochotnicy i ochotniczki? Spośród wielu działań wspierających codzienną pracę bibliotek, warto wymienić m.in. pomoc w organizacji wydarzeń, prowadzenie warsztatów, spotkań i korepetycji, przygotowanie materiałów do zajęć i lekcji bibliotecznych, pisanie recenzji książek i promocję nowości wydawniczych, wspieranie seniorów w pogotowiu komputerowym, testowanie gier planszowych i wiele innych.

Koordynatorzy wolontariatu i dyrektorzy bibliotek, oprócz możliwości realizacji osobistych zainteresowań i pasji osób zaangażowanych w wolontariat, dostrzegają wiele korzyści, jakie przynosi taka aktywność w bibliotece. Jest to przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku i pozycji biblioteki w dzielnicy, co przekłada się na większą popularność i liczbę czytelników, a także współtworzenie w stolicy zaangażowanej wspólnoty, która jest odpowiedzialna za drugiego człowieka i identyfikuje się ze swoją społecznością lokalną. Dzięki wolontariuszom i nowym odbiorcom, których ci przyciągają, biblioteka staje się przestrzenią do rozwoju dla mieszkańców, w tym także młodzieży, która często ma w bibliotekach okazję po raz pierwszy wykazać się swoimi umiejętnościami i nabrać doświadczenia w pracy.

Bibliotekarze zajmujący się wolontariatem mówią także o poszerzeniu swoich własnych kompetencji zawodowych i społecznych, otwarciu na nowych wolontariuszy – np. osoby z niepełnosprawnościami, oraz zmianie relacji z czytelnikami na bardziej włączającą i równiejszą, gdzie to właśnie wolontariusze i wolontariusze z klientów instytucji stają się ich współtwórcami.

Serdecznie dziękujemy za udział w Programie następującym bibliotekom:

  • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
  • Bblioteka Publiczna w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Bezpośrednim realizatorem działania w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” była Fundacja Civis Polonus.