Z radością obserwujemy, że wolontariat staje się coraz ważniejszym elementem składającym się na tożsamość szkół, stając się istotną częścią doświadczeń szkolnych wielu młodych ludzi. Aby te doświadczenia były jak najlepszej jakości, pragniemy wspierać nauczycieli i opiekunów szkolnych kół wolontariatu, aby tworzyli wolontariat, który umożliwia uczniom i uczennicom rozwijanie kompetencji i zdobywanie doświadczeń zgodnych z ich zainteresowaniami, uczy empatii wyrażanej poprzez uważne rozpoznawanie sytuacji i potrzeb odbiorców pomocy, integruje społeczność szkolną oraz umożliwia nawiązywanie wartościowych relacji pozaszkolnych oraz międzyszkolnych, uczy pracy projektowej oraz współpracy w zespole.

Naszą ofertę wsparcia kierujemy zarówno do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wolontariatem (chcą założyć koło/klub wolontariusza i zaplanować jego działania), jak i do tych, które mają już spore doświadczenie, ale liczą na inspirujące pomysły, okazje do wymiany doświadczeń, chcą tchnąć nowe życie w szkolny wolontariat. W roku szkolnym 2023/2024 proponujemy różnorodne wsparcie:


Zamknięte Grupy z mentoringiem

Nabór potrwa do końca września 2023 r. lub do wyczerpania limitu miejsc. Kompleksowy program rozwoju wolontariatu w szkole obejmuje:

  • zindywidualizowane mentorskie wsparcie merytoryczne wynoszące minimalnie 5, a maksymalnie 12 godzin zegarowych w roku szkolnym 2023/24,
  • bieżące wsparcie organizacyjne koordynatorki programu – Anny Mitury,
  • dostęp do wartościowych materiałów edukacyjnych w ramach kursu internetowego,
  • możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z opiekunami wolontariatu z innych szkół,
  • możliwość otrzymania zaświadczenia o ukończeniu Programu na zakończenie roku szkolnego 2023/24.

Dla kogo przeznaczone jest to działanie?

Dla opiekunek i opiekunów szkolnych kół wolontariatu z warszawskich szkół podstawowych i średnich (z doświadczeniem lub bez), osób, którym zależy na rozwoju własnym oraz swoich podopiecznych w kontekście szeroko rozumianego wolontariatu, osób otwartych na współpracę międzyszkolną i wymianę doświadczeń. Kompleksowym wsparciem objętych zostanie maksymalnie 15 szkół. Ścieżkę tę rekomendujemy nauczycielom, którzy są gotowi poświęcić czas i energię na rozwijanie wolontariatu oraz mają otwartość na podejmowanie nowych wyzwań.

Dlaczego warto?

Program daje możliwość zdobycia nowych kompetencji, pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń, przynależenia do grupy szkolnych ekspertów w zakresie wolontariatu. W tym roku skupimy się na rozwoju współpracy międzyszkolnej.

Pobierz Regulamin programu i sprawdź szczegółowe informacje o grupach z mentoringiem

Przejdź do formularza zgłoszeniowego do zamkniętej grupy z mentoringirm (klikając w linki opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)


Wydarzenia otwarte: szkolenia, warsztaty, festiwale internetowe

Warszawiaków zainteresowanych tematem wolontariatu szkolnego zapraszamy na bezpłatne wydarzenia on- line:

Dla kogo przeznaczone są wydarzenia otwarte?

Dla nauczycielek i nauczycieli (a także uczniów i uczennic), którzy chcą rozwinąć konkretne umiejętności, zdobyć wiedzę z danego obszaru przydatną w rozwijaniu wolontariatu szkolnego, a także poznać inspiracje i dobre praktyki. Spotkania tworzą przestrzeń na wymianę doświadczeń, umożliwiają nawiązanie kontaktów z organizacjami i instytucjami warszawskimi oraz praktykami zajmującymi się wolontariatem. Nie ma minimalnej ani maksymalnej liczby wydarzeń, w których można wziąć udział - uczestnicy mogą zgłaszać się na pojedyncze spotkania lub wziąć udziałw całym cyklu, a udział w naszych wydarzeniach nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi zobowiązaniami.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń wraz z formularzami zgłoszeniowymi publikowane są na bieżąco w naszym kalendarzu w zakładce "Wydarzenia i szkolenia"

Pobierz regulamin wydarzeń otwartych w ramach programu 


Bieżące wsparcie – doradztwo

Warszawiaków, którzy potrzebują wsparcia w konkretnych, bieżących sprawach (np. odpowiedzi na pytania związane z formalno-prawną lub merytoryczną organizacją wolontariatu w szkole) zapraszamy do kontaktu indywidualnego:

  • mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  • telefonicznego: (+48) 518 364 525.

Dla kogo przeznaczona jest ta forma wsparcia?

Dla opiekunów wolontariatu, którzy potrzebują wsparcia w konkretnych, bieżących sprawach (pomoc w znalezieniu oferty wolontariatu, odpowiedzi na pytania związane z organizacją wolontariatu, pomoc w nawiązaniu kontaktu z instytucjami prowadzącymi wolontariat młodzieżowy itp.), ale także dla tych, którzy chcą skorzystać z indywidualnego doradztwa w zakresie rozwoju wolontariatu w szkole.


grafika ochotnicy w szkolach baner poziomy

Działanie finansowane jest przez m.st. Warszawa w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.
Bezpośrednim realizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

 logo CEO

Centrum Edukacji Obywatelskiej to największa edukacyjna organizacja pozarządowa w Polsce. Przy jej wsparciu nauczycielki i nauczyciele wprowadzają do szkoły metody nauczania i tematy, dzięki którym uczennice i uczniowie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata. 

Prowadzimy programy, które rozwijają wiarę we własne możliwości, otwartość oraz krytyczne myślenie, uczą współpracy i odpowiedzialności, zachęcają do zaangażowania w życie publiczne i działania na rzecz innych. 

Proponowane rozwiązania opieramy na ponad 25-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami. Z naszego wsparcia korzysta około 20 tysięcy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrekcje kilku tysięcy szkół z całej Polski.