Wolontariusz Zygfryd to lalka teatralna, która została powołana do życia przez animatora w projekcie pt. ,,Wolontariusz Zygfryd i tajemnica wielkiego eventu’’. Dom Kultury Wygoda, inicjator poprzedniego działania, zadbał o dalsze przygody bohatera projektu Zygfryda, zapraszając do partnerstwa w kolejnej edycji Zespół Szkół nr 74 w Warszawie.

Celem działania było pogłębienie współpracy między instytucjami na rzecz rozwoju i promocji idei wolontariatu w placówkach. Dom Kultury Wygoda oraz Zespół Szkół nr 74 mieszczą się na terenie osiedla Kawęczyn - Wygoda i działają w tej samej społeczności lokalnej, co sprawia, że mieszkańcy byli zaangażowani w projekt i chętnie w nim uczestniczyli.

Projekt był skierowany do dzieci i młodzieży i przybrał formę warsztatów. Warsztaty składały się z dwóch części – pierwszej – warsztatów komiksu i drugiej – warsztatów linorytu.

Podczas warsztatów komiksowych dzieci i młodzież wraz z wolontariuszami stworzyli ilustracje z nowymi przygodami wolontariusza Zygfryda, które zostały zalaminowane. Warsztaty poprowadził doświadczony instruktor. Każdy uczestnik otrzymał swój komiks na pamiątkę. Dodatkową atrakcją w powstałej komiksowej broszurze były łamigłówki i rebusy, gdzie ukryte hasło wiązało się z wolontariatem. Broszura komiksowa została złożona, wydrukowana i udostępniona na terenie Dzielnicy Rembertów.

Materiały wykorzystywane podczas warsztatów komiksu

Wolontariusze uczestniczący w warsztatach komiksu

W drugim etapie projektu, podczas warsztatów linorytu, uczestnicy wykonali drewnianą pieczątkę z logo placówki i hasłem promującym wolontariat. Pieczątka będzie służyła do promocji działań związanych z wolontariatem na wydarzeniach kulturalnych.

Materiały i pomoce wykorzystywane podczas warsztatów linorytu

Wolontariusze uczestniczący w warsztatach linorytu

Zakończeniem projektu było spotkanie z wolontariuszami i uczestnikami, na którym przy słodkim poczęstunku zostały rozdane broszury komiksowe – na pamiątkę udziału w projekcie. Działanie cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Była to bardzo ciekawa forma zaprezentowania wolontariatu.

Poprzez nawiązane partnerstwo Dom Kultury Wygoda ma nadzieję na pozyskanie nowych wolontariuszy. Z kolei społeczność Zespołu Szkół nr 74, która była partnerem projektu jest przekonana, że wolontariusze poznawszy nową formę pracy w kulturze będą chętnie uczęszczać na zajęcia i wydarzenia organizowane w domu kultury.

Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!