“Ochotnicy warszawscy” w szkołach to bogata oferta wsparcia nauczycieli-opiekunów szkolnych szkół wolontariatu realizowana od 2016 roku. W roku szkolnym 2022/23 kompleksowym wsparciem objęliśmy 18 szkół z dziewięciu warszawskich dzielnic. W ramach kompleksowego wsparcia szkoły mają do dyspozycji indywidualną opiekę ekspertów, którzy doradzają, inspirują i pomagają we wszystkich bieżących sprawach: od porządkowania aspektów formalno-prawnych po sieciowanie z instytucjami, organizacjami czy opiekunami wolontariatu z innych szkół.


Kim jesteśmy?

Kim jestesmy? Infografika z informacjami przedstawionymi poniżej

Anna Mitura - koordynatorka programu
Koordynatorka programów i wydarzeń edukacyjnych, mentorka oraz trenerka związana z Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2014 roku. Współautorka publikacji opracowanych dla programów Młody Obywatel, Młodzi w Akcji, Oby Młodzież, a także programów szkoleń i scenariuszy lekcji. Uczestniczka międzynarodowych projektów doskonalenia nauczycieli w Tanzanii i Peru.

Marta Brzezińska-Hubert - Mentorka (Białołęka, Praga-Północ, Targówek)
Socjolożka i trenerka specjalizująca się w obszarach związanych z wolontariatem międzynarodowym i lokalnym, edukacją międzykulturową, teorią oraz praktyką uczenia się. Członkini zespołu trenerów Europejskiego Korpusu Solidarności projektu "Między Innymi". Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi w Polsce i za granicą. Autorka i redaktorka publikacji o tematyce edukacyjnej.

Magdalena Świderska - Mentorka (Bemowo, Bielany, Ochota, Śródmieście, Wola, Żoliborz)
Zajmuje się edukacją obywatelską, ekonomiczną i europejską, współpracując z różnymi organizacjami i instytucjami. Absolwentka ekonomii na UW oraz psychologii w SWPS. W CEO prowadzi Europejski Uniwersytet Latający - projekt wspierający edukację europejską w szkołach, a także wspiera rozwój szkolnych kół wolontariatu. Wierzy w praktyczną, nieoderwaną od rzeczywistości edukację.

Bogusia Stachurska - Mentorka (Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła)
Współpracuje z wieloma instytucjami kultury jako pedagog teatralny, reżyser, ekspert, koordynator i mentor projektów edukacyjnych i artystycznych. Ponadto wykłada reżyserię teatralną w Instytucie Kultury Polskiej i Instytucie Pedagogiki UW. W swojej pracy reżyserskiej i pedagogicznej realizuje metodę "pedagogiki sytuacji" Gisele Barret oraz metodę pracy aktorskiej J. Lecoq'a.

Mateusz Konieczny - Mentor (Mokotów, Usrsus, Ursynów, Wilanów, Włochy)
Socjolog, job-coach, doradca zawodowy, mentor w programach rozwojowych dla młodzieży i dorosłych. Certyfikowany trener FRIS. Ekspert Youth Wiki - Encyklopedii Komisji Europejskiej poświęconej młodzieży i polityce młodzieżowej. Założyciel Manufaktury Przyszłości. Autor przewodnika edukacyjnego "Praca (w) przyszłości".

W tym roku szkolnym najbardziej zależy nam na współpracy pomiędzy szkołami uczestniczącymi w programie, dlatego wiele godzin poświęciliśmy na spotkania sieciujące dla sąsiadujących ze sobą szkół - zarówno stacjonarne, jak i on-line. Na spotkaniach udało się wypracować wiele ciekawych inicjatyw: współpracę artystyczną pomiędzy XIX LO a MOS nr 3 “Kąt”, wspólne warsztaty dla uczniów SP nr 257 oraz SP nr 258, wizytę studyjną w bibliotece szkoły nr 157 na Mokotowie czy piknik ekologiczny zaplanowany na 2 czerwca br. przez koła wolontariatu ze szkół podstawowych na Pradze Południe.

Zdajemy sobie sprawę, że współpraca międzyszkolna to bardzo duże wyzwanie dla przeciążonych obowiązkami nauczycieli, dlatego cieszymy się wszelkimi sukcesami - również tymi, które nie wychodzą poza mury danej szkoły. Duży nacisk kładziemy jednak, aby inicjatywy wolontariackie realizowane z młodymi ludźmi nie ograniczały się do zbiórek rzeczy lub udziału w jednorazowych akcjach, ale były działaniami o charakterze ciągłym, sprzyjającym rozwojowi kompetencji miękkich, takich jak współpraca w grupie, empatia czy asertywność. Świetnym przykładem takiego działania jest koło teatralne „Miniaturka" stworzone w ramach szkolnego koła wolontariatu ” przy bibliotece szkolnej SP nr 404 w Warszawie. Wolontariuszki postanowiły przygotować autorskie przedstawienie pt. ”Czerwony Kapturek inaczej” dla dzieci z przedszkola mieszczącego się w tym samym budynku. Czwartoklasistki z SP 404 pod troskliwym okiem Pani Joanny Wichowskiej przez kilka miesięcy pracowały nad scenariuszem i scenografią, przy okazji ucząc się m.in. tworzenia scenorysów czy sylwetek bohaterów, ale przede wszystkim współpracując i świetnie się ze sobą bawiąc. Podczas przedstawienia widać było, że dziewczyny tworzą zgrany zespół, a przedszkolaki nie mogły oderwać od nich wzroku.

Przygotowania do przedstawienia SP 404 - rysopisy
Przygotowania do przedstawienia "Czerwony Kapturek inaczej" w SP 404

owacje na stojąco dla wolontariuszek z SP 404
Owacje na stojąco dla wolontariuszek z SP 404


Warszawskie Festiwale Wolontariatu Szkolnego

Program kompleksowego wsparcia to tylko część oferty “Ochotników warszawskich” dla szkół. Inną propozycją, mniej zobowiązującą, ale również zawierającą element sieciowania są Warszawskie Festiwale Wolontariatu Szkolnego, które odbywają się dwa razy w roku: zimą i wiosną. W bieżącym roku szkolnym w naszych festiwalach uczestniczyło 330 młodych ludzi realizując różnorodne zadania. Ich zmagania wraz z nazwami zwycięskich drużyn można obejrzeć na Padletach:


Otwarte szkolenia on-line

Ponadto przez cały rok szkolny organizujemy ogólnodostępne szkolenia on-line na tematy związane z szeroko pojętym wolontariatem w szkole. W najbliższym czasie zapraszamy na następujące wydarzenia:

Środa 17.05.2023, godz. 17:30-19:00, warsztaty on-line dla nauczycieli:
“Poradnik opiekuna koła wolontariatu: Jak pomagać mądrze?”
Podczas szkolenia przyjrzymy się jakości działań wolontariackich. Jak pomagać mądrze? Co powoduje że nasze działania realnie zmieniają świat na lepsze? Jakie kompetencje uczniów i uczennic warto połączyć z kształtowaniem postaw prospołecznych? I skąd mamy wiedzieć, że to, co robimy jest dobre? Podczas spotkania postaramy się zasiać te pytania w głowach uczestników do samodzielnego kiełkowania, a obok konkretnych rozwiązań zaproponujemy też budowanie otwartości na niepewność i brak jednoznacznych odpowiedzi.

Środa 24.05.2023 godz.19:00-20:30, warsztaty on-line dla nauczycieli:
“Poradnik opiekuna: Na mecie - jak podsumować pracę szkolnego koła wolontariatu?”
Podsumowanie roku szkolnego jest szansą, by przyjrzeć się swojemu zaangażowaniu z lotu ptaka. W trakcie szkolenia zaproponowane zostaną metody na to, aby każda z osób w szkolnym kole wolontariatu mogła bardziej świadomie podejmować decyzje w przyszłości i lepiej rozumieć siebie oraz innych.

Środa 14.06.2023 godz. 8:50-9:35 oraz czwartek 15.06.2023 godz. 8:50-9:35, lekcje on-line dla uczniów i nauczycieli:
“Gdzie i jak pomagać? Przegląd ofert wolontariatu na wakacje w mieście”
Szkolenie o wolontariacie w formie lekcji on-line poświęconej możliwościom podjęcia współpracy wolontariackiej z różnymi warszawskimi instytucjami i organizacjami w czasie wakacji. Przedstawimy propozycje dla różnych grup wiekowych i w różnych lokalizacjach warszawskich.

Szczegółowe informacje wraz z formularzami zapisów znaleźć można w zakładce "Wydarzenia i szkolenia" na portalu. Serdecznie zapraszamy!


Działanie finansowane jest przez m.st. Warszawa w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”. Bezpośrednim realizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.