Partnerski projekt Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego nr 2, XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliana Tuwima w Warszawie oraz 147 Szczepu Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Błękitni”, pod nazwą „Razem pomożemy więcej” to połączenie sił wolontariuszy z Pragi Południe z wolontariuszami z Wawra w niesieniu pomocy i podejmowaniu wspólnych działań dla dobra środowiska lokalnego. Projekt zrealizowano w ramach programu Warszawskiego Partnerstwa dla Wolontariatu.

Razem Pomożemy Więcej to projekt złożony z kilku różnorodnych działań z udziałem wolontariuszy. Były wśród nich działania promujące zdrowy styl życia, zdrową dietę i aktywny wypoczynek, wzmacniające postawy proekologiczne i troskę o klimat oraz budujące kompetencje wolontariuszy. W poszczególnych wydarzeniach naszego wspólnego przedsięwzięcia – relacjonuje Agata Loranc, koordynatorka z XXVI LO im. Juliana Tuwima - wzięło udział 25 wolontariuszy oraz 170 odbiorców.

Pierwszym przedsięwzięciem było przeprowadzenie warsztatów dla dzieci pt. "Bądź EKO". Do projektu zgłosili się wolontariusze z MOS nr 2 oraz XXVI LO im. Juliana Tuwima w Warszawie, którzy podarowali swój wolny czas w niedzielne przedpołudnie i pomogli przy przygotowaniu całego przedsięwzięcia - upiekli ciasta z produktów ekologicznych, które służyły za poczęstunek dla uczestników oraz zaangażowali się w prace organizacyjno – porządkowe. Warsztaty w ramach wolontariatu poprowadziła Iwona Szczęsna, na co dzień trenerka żeglarstwa w klasie Optymist w MOS nr 2. Tematami warsztatów były: prawidłowa segregacja śmieci, zasady zdrowego odżywiania, z ekoznakami za pan brat oraz ekologia na co dzień. Celem działania było zwiększenie świadomości proekologicznej dzieci i młodzieży.

Wolontariuszki obsługujące kawiarenkę podczas warsztatów ekologicznych dla dzieci

Kadr z warsztatów ekologicznych dla dzieci

Kolejnym działaniem było zorganizowanie Mistrzostw Szkoły w XXVI LO im. Juliana Tuwima na ergometrze wioślarskim. Impreza miała na celu doskonalenie kompetencji wolontariuszy oraz kształtowanie ich zdolności organizatorskich. Zawody były przeprowadzone bardzo sprawnie z udziałem dziesięciu uczniów - wolontariuszy. Wolontariusze dbali o porządek, czuwali nad przebiegiem zawodów, sędziowali oraz wykonywali prace porządkowe. W wydarzeniu wzięło udział 10 wolontariuszy, 65 uczestników - uczniów 26 LO im. Juliana Tuwima w Warszawie oraz Harcerze ze Szczepu 147 "Błękitni". Zawody były okazją do integracji wolontariuszy ze szkoły oraz harcerzy ze Szczepu 147 „Błękitni”. Harcerze oprócz pomocy przy przeprowadzeniu eliminacji do Mistrzostw szkoły wzięli udział w wydarzeniu wystawiając reprezentację do biegu sztafetowego.

Zawody na ergometrze wioślarskim

W dniu 4 grudnia 2022 w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym nr 2 w Warszawie odbyły się zawody sztafet licealnych na ergometrach wioślarskich pod hasłem „Wolontariusze na start”. Wydarzenie pod nazwą Warszawski Wyścig Sztafet Licealnych i Amatorskich Klubów Wioślarskich zorganizowane zostało z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Wystartowało ponad 100 uczniów i uczennic z warszawskich szkół średnich oraz organizacji harcerskich. W przygotowaniu i przeprowadzeniu wydarzenia wzięło udział 15 wolontariuszy. W zawodach wzięły udział reprezentacje następujących szkół i organizacji młodzieżowych:

  • XIV LO im. Stanisława Staszica, trener Maria Gnojek
  • VIII LO im. Króla Władysława IV, trener Agata Loranc
  • XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, trener Agata Loranc
  • XIX LO im. Powstańców Warszawy, trener Małgorzata Wiederek
  • XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, trener Piotr Sambierski
  • XXXIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, trener Michał Babicz
  • LXXV im. Jana III Sobieskiego, trener Małgorzata Wiederek
  • CLV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Warszawy, trener Agata Loranc
  • XXVI LO im. Juliana Tuwima – 2 sztafety – w tym sztafeta dziewcząt w międzynarodowym polsko – ukraińskim składzie, sztafeta uczniów z Ukrainy, trener Agata Loran

Amatorskie Kluby Sportowe reprezentowała sztafeta kobiet Fundacji Towarzystwo Wisła dla Wioślarzy. W zawodach po raz pierwszy odbył się bieg specjalny, w którym udział wzięli nasi goście z Ukrainy oraz harcerze.

Wolontariusze 26 LO im. Juliana Tuwima oraz MOS nr 2 byli współorganizatorami imprezy, przygotowywali poczęstunek dla uczestników, pełnili funkcje obsługi technicznej oraz sędziowali. Za swoje zaangażowanie otrzymali pamiątkowe koszulki z logotypem projektu „Razem pomożemy więcej”. Logo w postaci czterolistnej koniczynki, symbolizuje Nadzieję, Szczęście, Serce oraz Krzyż Maltański.

Po rozegraniu wyścigów odbyła się prelekcja przedstawiciela wolontariatu AZS Warszawa, Agnieszki Kapusta oraz koordynatora wolontariatu ze Szczepu 147 „Błękitni”, komendanta Hufca Wawer pwd. Marcina Świderskiego, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z działalności wolontariackiej.

Nagrodę specjalną za zaangażowanie w niesieniu pomocy innym otrzymały dwie osoby: Kinga Kalińska z MOS nr 2, nagrodzona również przez Burmistrza Dzielnicy Praga Południe Pana Tomasza Kucharskiego oraz uczeń 26 LO im. Juliana Tuwima, jednocześnie będący wolontariuszem MOS Nr 2, Maksym Mostipan. Maksym otrzymał w nagrodę pamiątkowe wiosła w barwach narodowych Polski i Ukrainy wykonane własnoręcznie przez wieloletniego Trenera reprezentacji Polski w wioślarstwie, w tym dwukrotnych złotych medalistów olimpijskich – Roberta Sycza i Tomasza Kucharskiego, Pana Jerzego Brońca. Wiosła symbolizują przyjaźń między naszymi narodami.

Przyznanie nagród w zawodach na ergometrze wioślarkim

Koszulka z logo projektu Razem pomożemy więcej

Osobnym działaniem w ramach projektu Razem Pomożemy Więcej było zorganizowanie dla wolontariuszy dwóch warsztatów: kursu komputerowego „Obsługa programu GIMP” i szkolenia „Sztuka autoprezentacji, wystąpień publicznych i praca przed kamerą”.

Kurs komputerowy z programu graficznego GIMP miał na celu zwiększenie kompetencji wolontariuszy w zakresie budowania wizerunku wolontariatu w środowisku lokalnym, promocji i tworzenia projektów grafik, plakatów i ulotek potrzebnych do efektywnej realizacji zadań. Kurs w przystępny sposób poprowadził w ramach wolontariatu, Pan Dominik Pawlik, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami kursu.

Szkolenie „Sztuka autoprezentacji, wystąpień publicznych i praca przed kamerą” miało z kolei na celu przygotowanie uczestników do sprostania przyszłym zadaniom i radzenia sobie ze stresem związanym z ewentualnymi wystąpieniami publicznymi, oswojenie z kamerą oraz trudną sztuką autoprezentacji. Szkolenie odbyło się w gościnnych progach Centrum Kreatywności na ul. Targowej 53 w Warszawie.

Kolejnymi działaniami partnerskimi wolontariuszy były wykonanie plakatów oraz przeprowadzenie zbiórki karmy dla zwierząt zorganizowanej wspólnie z samorządem uczniowskim w 26 LO im. Juliana Tuwima oraz uczestnikami zajęć w MOS nr 2 w Warszawie i zbiórka odzieży na zimę dla żołnierzy ukraińskich. Zebrana karma dla psów i kotów została przekazana do schroniska Fundacji Pod Psim Aniołem na ul. Kosodrzewiny w Falenicy.

Ostatnim przedsięwzięciem realizowanym w ramach Warszawskiego Partnerstwa dla Wolontariatu było wykonanie przez wolontariuszy – uczniów ze szkoły Waldorfskiej w Aninie karmników dla ptaków. Przez zimę wolontariusze uzupełniali karmą karmniki zbudowane samodzielnie przez młodzież. Karmniki zostały wykonane pod kierunkiem nauczyciela Pana Tomasz Rygiel w pracowni stolarskiej w Aninie. Zostały zawieszone na terenach zielonych Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego nr 2 w Warszawie oraz w Dolinie Środkowej Wisły – na terenie objętym programem Natura 2000, na odcinku pomiędzy mostami Łazienkowskim i mostem Śląsko Dąbrowskim. Celem naszych działań było zaangażowanie młodzieży w działania proekologiczne, pomoc w zachowaniu siedlisk występujących nad Wisłą różnych gatunków ptaków takich, jak: kaczki (czernice, ogorzałki), gęsi, nurki i inne ptaki, które zimą nie odlatują z Polski. W czasie zimowych treningów z młodzieżą, biegając nad Wisłą spotykamy czasem czaple, kormorany, krzyżówki czy łabędzie. Kontakt z przyrodą ma zbawienny wpływ na psychikę młodych ludzi nadszarpniętą trudnymi czasami minionej pandemii. Nauczyciel ze szkoły Waldorfskiej stwierdził, że „cieszy go zaangażowanie młodzieży w nasz projekt, ponieważ widzi szansę na zwrócenie się uczniów w stronę natury, odwrócenie uwagi od wszechobecnej cyfryzacji. Jak twierdzi nauczyciel: „obserwuję u swoich uczniów bezinteresowną chęć niesienia pomocy i okazywanie zainteresowania otaczającą przyrodą, co ma niewątpliwie ogromne walory wychowawcze i profilaktyczne i wpisuje się w założenia pedagogiki waldorfskiej, która zakłada zrównoważony rozwój dziecka”.

Naszym celem jest wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży wolnych od uzależnień oraz wychowanie młodego pokolenia na światłych obywateli, prowadzących zdrowy styl życia, odpowiedzialnych za siebie, innych i środowisko naturalne w którym przyjdzie nam żyć. Chcemy sprawić, by młodzi ludzie potrafili, jak mówią słowa piosenki „To Ziemia” Jonasza Kofty, „przystanąć gdy zaśpiewa ptak”, bo to właśnie Oni będą autorami naszej przyszłości.


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!