„Służewska Studnia Pomysłów” to lokalny projekt realizowany przez Służewski Dom Kultury w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 46 im. Stefana Starzyńskiego. W ramach projektu powstały Służewska Studnia Pomysłów oraz Szkolna Studnia Pomysłów – urny służące do zbierania inicjatyw lokalnych, pomysłów, myśli czy opinii, w zależności od bieżących potrzeb instytucji.

Urna do zbierania pomysłów inicjatyw w SP46

Urna do zbierania pomysłów inicjatyw w SDK

W ramach projektu wolontariusze i wolontariuszki zrealizowali swoje pomysły, organizując autorskie warsztaty oraz inicjatywy o charakterze lokalnym. Powstały także ulotki i plakaty promujące wolontariat. Projekt zintegrował obydwie instytucje oraz ich wolontariuszy, a także wzmocnił poczucie ich sprawczości.

Ulotki i plakaty promujące wolontariat i ideę wspólnego ogrodu

5 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyło się spotkanie integracyjne, połączone z warsztatami sitodruku. Uczniowie koła wolontariatu mieli możliwość zaprojektowania i zadecydowania, jaki projekt będą samodzielnie drukować na koszulkach. W trakcie warsztatów ułożyli ważne dla nich hasła związane z wolontariatem, a następnie zorganizowali głosowanie. Największą liczbą głosów cieszyło się hasło: I LOVE POMAGAĆ.

W Szkolnym Kole Wolontariatu inicjujemy wspólnie z dziećmi zbiórki dla zwierząt, kiermasze charytatywne czy sprzątanie sąsiedniego cmentarza. W tym roku uczniowie zaprojektowali logo naszego koła wolontariatu. Dzięki projektowi Służewskiego Domu Kultury mogli samodzielnie nadrukować zaprojektowane hasło na koszulkach i tym samym promować idee wolontariatu w naszej szkole - relacjonuje Anna Cybulska, jedna z koordynatorek wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 46.

Proces tworzenia logo na koszulce techniką sitodruku

Logo szkolnego koła wolontariatu SP 46 wydrukowane na koszulce techniką sitodruku

W Służewskim Domu Kultury z kolei nie mogło zabraknąć działań ekologicznych. Wolontariuszki związane z ogrodem społecznym „Wspólny Ogród SDK” zainicjowały powstanie lokalnego banku nasion, czyli przestrzeni, w której będą przechowywane i katalogowane nasiona zebrane z ogrodu, służewskich okolic i innych zakątków Warszawy czy Polski. Jest wiele powodów, dla których warto zachowywać własne nasiona i z nich uprawiać warzywa i owoce. Można to robić dla uzyskania obfitszych plonów, lepiej przystosowanych do obecnej gleby, odpornych na choroby z danej grządki, czy dla samej świadomości ich pochodzenia. Już w trakcie trwania projektu, wolontariuszkom udało się pozyskać nasiona zeszłorocznej dyni hokaido z Ogrodu Motyka i Słońce oraz nasiona z tegorocznych ogromnych pomidorów „Bawole Serce” uprawianych przez mieszkankę Służewa.

W ramach projektu Służewski Dom Kultury zakupił także sito do przesiewania nasion, które już teraz można wypożyczyć poprzez miejską stronę Spółdzielnia Kultury.

Skrzynka do przechowywania i katalogowania nasion

Projekt Służewska Studnia Pomysłów był także pretekstem do wymiany doświadczeń z zakresu tworzenia programu wolontariatu w instytucjach oraz rozmowy o dalszej, lokalnej współpracy między Szkołą Podstawową nr 46 i Służewskim Domem Kultury.

Na wiosnę chcemy włączyć uczniów ze szkolnego koła wolontariatu do działań we Wspólnym Ogrodzie SDK, a także wspólnie zorganizować sprzątanie Doliny Służewieckiej, do którego zaangażujemy liczne grono aktywistów i podmiotów działających na terenie Służewa - zapowiada Służewski Dom Kultury.

Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!