Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer i Wawerskie Centrum Kultury od sierpnia do grudnia 2022 roku realizowały wspólnie projekt sieciujący wawerskich wolontariuszy. Działaniem zostali objęci wolontariusze obydwu instytucji – osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 13 roku życia. W ciągu pięciu miesięcy zorganizowano 12 wydarzeń, wśród których znalazły się szkolenia, warsztaty oraz spotkania integracyjne. Dzięki realizacji projektu wolontariusze w wieku szkolnym nawiązali nowe znajomości oraz włączyli się w działania na rzecz społeczności lokalnej, a pełnoletni wolontariusze poszerzyli swoją wiedzę na temat wsparcia osób starszych.


W ramach projektu pełnoletni wolontariusze wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu z zakresu pracy z osobami starszymi i osobami z niepełnosprawnościami pt. "Praktyczne aspekty aktywizacji i wsparcia osób zależnych - starszych i niepełnosprawnych - w ich naturalnym środowisku". Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać sposoby animacji i wzmacniania tej grupy wrażliwej.

Plakat podsumowujący szkolenie z zakresu pracy z osobami zależnymi

Dla ochotników w wieku szkolnym zorganizowaliśmy cykl spotkań integracyjnych i warsztatów artystycznych. Podczas pierwszego wydarzenia informacyjno-integracyjnego założyliśmy tzw. „skrzynkę inicjatyw”. Kolejne spotkania miały już charakter bardziej kameralny, dzięki czemu młodzież miała przestrzeń na integrację. Założenie “Skrzynki inicjatyw” okazało się świetnym posunięciem, ponieważ każdy z wolontariuszy mógł zgłosić swój pomysł, a następnie wybrane z nich realizowała wspólnie cała grupa. W rezultacie - z inicjatywy wolontariuszy – Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów włączyło się w Dni Otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej. W październiku wspólnie z wolontariuszami z grupy młodzieżowej zorganizowaliśmy otwarte spotkanie planszówkowe dla mieszkańców osiedla mieszkaniowego Aleksandrów. Natomiast w grudniu wolontariusze przeprowadzili warsztaty ozdabiania pierniczków na świątecznym spotkaniu dla dzieci. Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzież szkolna nawiązała nowe znajomości, włączyła się w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz mogła poczuć satysfakcję z realizacji własnych pomysłów.

Kadr ze spotkania młodzieżowego - warsztatów rękodzieła

Wawerskie Centrum Kultury czuwało nad organizacją spotkań dla wolontariuszy młodzieżowych, które odbywały się w filii Wawerskiego Centrum Kultury. Ośrodek Pomocy Społecznej z kolei był odpowiedzialny za organizację szkolenia dla dorosłych wolontariuszy.

Na zakończenie projektu wolontariusze spotkali się w grupie międzypokoleniowej w trakcie wernisażu plastycznego osób starszych zależnych pt. “Sztuka z Bliska”, połączonym z koncertem z muzyką na żywo. Wydarzenie było dla nas okazją do podziękowania wolontariuszom za zaangażowanie, inicjatywę i chęć niesienia pomocy innym.

Kadr z wernisażu plastycznego "Sztuka z bliska"

Kadr z wernisażu plastycznego "Sztuka z bliska"

Kadr z koncertu zagranego podczas wernisażu

Partnerstwo między Wawerskim Centrum Kultury a Ośrodkiem Pomocy Społecznej zostało nawiązane w celu integracji wolontariuszy, wzbogacenia programów wolontariatu dostępnych w dzielnicy oraz wzmocnienia współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz rozwoju wolontariatu w Wawrze. Realizacja projektu zacieśniła współpracę między koordynatorami, a dzięki promocji partnerstwa i wydarzeń dla wolontariuszy w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych instytucji, w każdej z nich w czasie trwanie projektu przybyło kilku do kilkunastu wolontariuszy.


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!