Na Pradze Północ w ramach partnerstwa dla wolontariatu przeprowadzono cykl szkoleń o wolontariacie dla czterech grup odbiorców mieszkających bądź działających na Pradze, zaktualizowano praską bazę organizacji pozarządowych i wolontariuszy oraz zorganizowano coroczny plebiscyt Praski Wolontariusz. To już drugi raz, kiedy mieszkańcy i kapituła wyróżnili osobowości praskiego wolontariatu i akcje charytatywne minionego roku. Projekt został zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Praga Północ i Biblioteką Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ.

Praski WolONtariusz to projekt mający na celu promocję wolontariatu wśród mieszkańców dzielnicy, a także sieciowanie i zwiększenie współpracy organizacji pozarządowych.

Część szkoleniową projektu, opowiada Anna Wrochna, koordynatorka działania, zadedykowaliśmy czterem grupom odbiorców:

Zarówno czas pandemii, który zmienił naszą rzeczywistość jak i sytuacja sąsiadów Ukraińców, pokazały nam jak ważne jest wsparcie i społeczna aktywność. Sytuacja pandemii i wojny na Ukrainie poruszyła nasz naród i skłoniła do niesienia pomocy w różnych formach - od małych gestów do pomocy regularnej. Wiele z tych działań opartych było i jest nadal na zasadach wolontariatu.

Każda z instytucji partnerskich w swoich codziennych działaniach realizuje kampanie społeczne promujące wolontariat wśród mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Praga-Północ, każda też zaprasza do wspólnego działania i pomocy zarówno prażanom jak i uchodźcom z Ukrainy. Istotne było dla nas dostrzeżenie i pokazanie tych działań, a poprzez to również docenienie zaangażowanych w nie osób i organizacji. Formą, którą wybraliśmy do tego celu było przeprowadzenie corocznego plebiscytu Praski WolONtariusz. To już drugi raz, kiedy mieszkańcy i kapituła wyróżniają osobowości praskiego wolontariatu i akcje charytatywne minionego roku. Na Gali Wolontariatu, która odbyła się 4 grudnia w Pałacyku Konopackiego, podsumowaliśmy druga edycję Plebiscytu Praski WolONtariusz i ogłosiliśmy laureatów i wyróżnionych w Plebiscycie. Nagrody przyznane zostały w czterech kategoriach – osobowość wolontariatu, akcja roku, organizacja na medal oraz wyróżnienie za zaangażowanie społeczne.

Kadr z gali wolontariatu Praski WolONtariusz

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria Osobowość Wolontariatu

Izabela Petrovic – lauretka
W ramach Stowarzyszenia Otwarte Drzwi zaangażowana w pomoc osobom potrzebującym, którzy przybyli z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. Do chwili obecnej zaangażowana na rzecz pomocy rzeczowej dla kobiet i dzieci, koordynuje wszelkie zbiórki i akcje wolontariatu na rzecz osób pochodzenia ukraińskiego.

Wyróżnienia:
Dina Vavilova – koordynatorka wolontariatu w warszawskim ZOO gotowa do działania zarówno przy organizacji wydarzeń edukacyjnych w ZOO, jak i czynnościach wymagających nakładu pracy fizycznej na wybiegach zwierząt.
Krystyna Szwedowicz – emerytowana polonistka, mieszkanka Śliwic, prowadzi sąsiedzką bibliotekę w Miejscu Aktywności Lokalnej Śliwka. Dba o dobór wysokiej jakości pozycji w bibliotece, a także służy członkom społeczności doradztwem pomagając wypożyczyć książki odpowiadające ich oczekiwaniom.
Dominika Dubielecka – krzewi ideę wolontariatu wśród społeczności szkolnej; osoba o wysokim poziomie empatii z sercem na dłoni. Zawsze zaangażowana w liczne inicjatywy szkolne, a także we wsparcie koleżanek i kolegów ze szkoły.

Kategoria Akcja roku

Karta Dobra Fundacji Godnie Żyć – laureat
Fundacja jako partner Fundacji Biedronka uczestniczy w programie skierowanym do osób starszych, których trudna sytuacja życiowa nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Korzystając z Karty Dobra mieszkańcy Pragi-Północ mogli skorzystać z możliwości dokonania zakupów artykułów spożywczych.

Kategoria Organizacja na medal

Armia Zbawienia – laureat
Armia Zbawienia działa na Pradze od ponad 15 lat, ale rok 2022 był szczególny, kiedy otworzyła swoje drzwi potrzebującym. Co tydzień wolontariusze rozdawali paczki żywnościowe, ubrania, karty podarunkowe.

Wyróżnienie:

Stacja Praga – to miejsce na mapie Pragi, które powstało z pasji do dzielnicy, jej mieszkańców i niepowtarzalnego klimatu. Stacja organizuje warsztaty artystyczne i rzemieślnicze. Młodzież może tworzyć filmy, muzykę, realizować się artystycznie.

Kategoria Wyróżnienie za zaangażowanie społeczne

Piotr Stryczyński – laureat
Jako społeczny przewodnik i obrońca zabytków prowadzi działania związane z edukacją i ochroną dziedzictwa kulturowego Pragi.

Wyróżnienie:

Renata Wilczyńska – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 354, sama zaangażowana w liczne akcje dobroczynne, ale tez angażująca i motywująca młode pokolenie do działania bezinteresownego na rzecz drugiego człowieka.

Kapituła Plebiscytu przyznała Nagrodę Specjalną, która trafiła do firmy Eiffage Polska Budownictwo S.A. za zaangażowanie w życie społeczne Szkoły Podstawowej nr 73 przy ulicy Białostockiej, w której deweloper bezkosztowo wyremontował łazienki i prysznice w dwóch pionach.

Projekt Praski WolOntarisz zrealizował w tym roku swój cel promocji wolontariatu wśród mieszkańców Dzielnicy Praga-Północ i zwiększył współpracę z instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Pragi.

 

Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!