„Książka i sztuka” to partnerski projekt dwóch instytucji rozwijających wolontariat dziecięcy i młodzieżowy – Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Żoliborz” oraz jednej z placówek Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz m.st. WarszawyBiblioteki dla Dzieci i Młodzieży Nr XV. Wspólne działania instytucji polegały na łączeniu działań czytelniczych i artystycznych i miały na celu promocję wolontariatu w środowisku lokalnym oraz aktywizację wolontariuszy z obydwu placówek poprzez wymianę doświadczeń i udział w bardziej zróżnicowanych projektach.

Wolontariat w obydwu placówkach ma nieco inny charakter, dzięki czemu działając w partnerstwie wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu mieli możliwość doświadczyć go w inny niż dotychczas sposób. Wolontariat w Ognisku Pracy Pozaszkolnej rozwija się od niespełna roku i ma charakter akcyjny. Większość wolontariuszy w Ognisku to dziewięciolatki – z dużą gotowością i zrozumieniem akceptujący potrzebę dzielenia się dobrem. Przygotowani są do działania przez rozmowy i wyjaśnianie czekających ich zadań. Dużą motywacją dla nich jest dzielenie się radością i satysfakcją uczestników akcji. Do działań na zewnątrz placówki włączają się też rodzice. Z kolei wolontariat w bibliotece ma dłuższy staż. Wolontariusze, na ogół trzynastolatki, opiekują się kołami zainteresowań. Dobrze wypełniają swoje obowiązki, ale motywacją dla nich są punkty, które uzyskują za wolontariat w szkole.

W ramach projektu partnerskiego zorganizowaliśmy kilka osobnych warsztatów plastyczno-czytelniczych, w które zaangażowani byli wolontariusze naszych placówek – opowiada koordynatorka wolontariatu z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Żoliborz”. 

Rozpoczęliśmy od spotkania integrującego w Ognisku Pracy Pozaszkolnej – dziewięciolatki i ich starsi koledzy mieli okazję stworzyć projekty graficzne w technice sitodruku na torbach. Tematem były symbole (piktogramy) nawiązujące do pojęcia czynienia dobra. Część prac sprostała temu zadaniu, ale niektórych poniosła inwencja twórcza. Wszyscy byli zachwyceni skorzystaniem z możliwości wydrukowania własnego projektu. Dziewczynka, która nie brała udziału w warsztatach, widząc rezultaty, ze łzami w oczach zawołała do swojej mamy: „Ja też chcę się zapisać do wolontariatu”.

Warsztaty sitodruku pod kierunkiem instruktorki

Płócienna torba z motywem wykonanym w technice sitodruku

Kolejnym działaniem było zorganizowanie dla dzieci w wieku przedszkolnym spotkania czytelniczo-artystycznego w bibliotece. Dzieci z przedszkola zasiadły w kręgu i z zapartym tchem wysłuchały ukraińskiej baśni o szczupaku, a następnie pokryły kolorowymi łuskami przygotowane wcześniej rybki.

Przed świętami wspólnie z wolontariuszami zorganizowaliśmy warsztaty przedświąteczne dla rodziców. Były to warsztaty ceramiczne, które odbyły w Ognisku. Wraz z młodymi wolontariuszami, którzy udzielali instrukcji, rodzice stworzyli świąteczne dekoracje: lampiony i zawieszki. Część wyrobów została przeznaczona na cele charytatywne.

W formie warsztatów celebrowaliśmy też Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zorganizowaliśmy warsztaty malowania pastelami na tkaninie. W związku ze zbliżającymi się świętami, pojawiły się na malowidłach nawiązujące do nich motywy.

Charakter spotkania przedświątecznego miały też warsztaty międzypokoleniowe, które odbyły się w bibliotece. Uczestnicy stworzyli na drewnianych podkładkach dekoracje z motywami świątecznymi w technice decoupage. Niektórzy wolontariusze z biblioteki po raz pierwszy spotkali się z tą techniką i wątpili czy uda im się pokonać trudności, ale z małą pomocą młodszych przyjaciół - wolontariuszy, zmagania zakończyły się sukcesem. Warsztatom towarzyszyła ekspozycja książek o tradycjach związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia.

Wolontariusze w trakcie prowadzenie warsztatów międzypokoleniowych w technice decoupage

Proces tworzenia podkładek pod kubki w technice decoupage

Ostatnim wydarzeniem partnerskim, w które zaangażowali się wolontariusze był Zimowy Koncert w Ognisku. Koncert odbył się 30 stycznia 2023 roku, a zaproszeni zostali na niego seniorzy z Domu Pomocy Społecznej i z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Projekt partnerski na Żoliborzu przysłużył się popularyzacji idei wolontariatu w środowisku lokalnym. Włączeni zostali do niego nie tylko wolontariusze, lecz także personel obu placówek, rodzice, dziadkowie oraz czytelnicy biblioteki. Młodzież z biblioteki oraz inni uczestnicy wydarzeń wyrazili chęć częstszego organizowania podobnych spotkań. Biblioteka podzieliła się swoimi doświadczeniami organizacji wolontariatu i zyskała nowych czytelników. W rozwój wolontariatu w Ognisku Pracy Pozaszkolnej zaangażowało się z kolei więcej nauczycieli, można liczyć na większe wsparcie rodziców i przybyło nowych kandydatów do wolontariatu.


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!