W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 2 im. dr Henryka Jordana powstał projekt „Dziecięcy uśmiech dla Seniora” skierowany do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami”. Projekt zrealizowano w ramach partnerstwa obydwu instytucji. Wolontariusze z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 2 w pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/23 postawili sobie za cel kształtowanie postaw szacunku do osób starszych i empatii dla drugiego człowieka. Działania na rzecz podopiecznych domu pomocy społecznej były na to dobrą odpowiedzią. Zaplanowano szereg aktywności, dzięki którym dzieci uczęszczające do Ogniska i społeczność lokalna czynnie wzięli udział w projekcie.

Pierwszym zadaniem dla koła wolontariatu w Ognisku było bliższe zapoznanie się z działalnością Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami”. Rozmowy, przeczytanie materiałów ze strony internetowej i omówienie zdobytej wiedzy ukierunkowało wolontariuszy i jeszcze bardziej wzmocniło w nich chęć pomocy osobom starszym. Zamysł był taki, że wolontariusze i wychowankowie Ogniska podzielą się z seniorami tym, jak według nich wygląda artystyczny świat oczami dziecka. Podczas „burzy mózgów” padło wiele pomysłów! Po wyłonieniu tych, które wzbudzały największe i pozytywne emocje, ustalono ścieżkę działań, harmonogram prac oraz udział wszystkich chętnych wychowanków.

Kolejnym zadaniem było zakupienie potrzebnych do projektu materiałów i zaplanowanie wszystkiego w taki sposób, żeby wolontariusze mieli możliwość zarówno działać na swoich spotkaniach jak i uczestniczyć w pracach innych zgłoszonych grup dzieci z Ogniska. Świetnie się to udało i dzięki temu dodatkową wartością całego projektu jest integracja wolontariuszy, wychowanków, nauczycieli, pracowników Ogniska i społeczności lokalnej.

Pierwszą niespodzianką dla seniorów były życzenia. Na grudniowym spotkaniu wolontariusze wspólnie stworzyli piękną kartkę świąteczną. Rozmawialiśmy o tym, co jest ważne podczas świąt i czego życzyliby na nadchodzący czas seniorom, ich rodzinom oraz pracownikom DPS. Artystyczna kartka została wysłana do Domu Pomocy Społecznej, a wolontariusze mieli nadzieję, że wywoła radość u mieszkańców domu „Pod Brzozami”.

Wolontariusze przygotowujący kartkę świąteczną

Przez cały czas trwania projektu wolontariusze gromadzili potrzebne materiały, pozyskiwali potrzebne elementy, zapoznawali się z nauczycielami i dziećmi uczestniczącymi w różnych zajęciach, żeby następnie efektywnie przystąpić do pracy przy tworzeniu upominków dla podopiecznych DPS. W grudniu i w styczniu koło wolontariatu i dzieci z zajęć plastycznych, kreatywnych i tanecznych tworzyli prezenty dla seniorów. Wszyscy wykazali się dużymi zdolnościami artystycznymi, a także ogromną empatią, ciepłem i zrozumieniem dla osób starszych. Uczestnicy w wieku od 6 do 15 lat bardzo zaangażowali się w cały projekt. Podczas spotkań dzieci emocjonalnie opowiadały o swoich babciach i dziadkach oraz wiele razy wyrażały nadzieję, że stworzone przez nich prace i niespodzianki wywołają uśmiech u seniorów!

Uczestnicy zajęć w ognisku przygotowujący obrazy do pokojów seniorów

Prace zostały zebrane, pięknie zapakowane, a następnie przekazane do Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami”. A były to:

  • 85 sztuk autorskich słoiczków stworzonych metodą decoupage - na drobnostki, długopisy, ołówki, słodycze czy cokolwiek wyobraźnia podpowie,
  • 85 sztuk paczuszek z owocami i słodyczami na umilenie popołudnia,
  • 50 sztuk prac plastycznych oprawionych w antyramy do wszystkich pokojów seniorów.

Wolontariusze prezentujący własnoręcznie przygotowane upominki dla seniorów

Wolontariusze i wychowankowie OPP2 od Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” otrzymali piękne podziękowania, a także wzruszające i motywujące przesłanie: „Nie ma nic cenniejszego dla osoby chorej, cierpiącej, samotnej jak drugi człowiek, jego wsparcie, czas i uśmiech. Niech wasze działania dostarczają Wam jak najwięcej satysfakcji, a radość tym, którym pomagacie, niech motywuje Was do dalszego działania. Dziękujemy!”


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


 Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


 W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!