Łączyliśmy – nie dzieliliśmy. Integrowaliśmy – nie wykluczaliśmy. Działaliśmy z serca – nie z przymusu. A wszystko to w zielonych i przyjaznych progach Ekoteki na Woli (filia Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy). Azymut na wolontariat był zaproszeniem do wolontariatu pomocowego, na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy połączyły swoje siły i postanowiły zrealizować projekt, który zaangażuje wolontariuszy do niecodziennych działań, mających na celu integracje środowisk wykluczonych społecznie z wolską społecznością lokalną, w tym z czytelnikami bibliotek wolskich.

Przygotowanie działań

Na początku było szkolenie! OSL na Woli w reprezentacji Kariny Rudzkiej oraz Mai Dąbrowskiej zainicjował spotkanie, w którym Stowarzyszenie Otwarte Drzwi zawitało do Biblioteki przy ul. Żytniej 64, by przeszkolić uczestników projektu Azymut na wolontariat. Głównym celem było zaznajomienie wolontariuszy ze sposobami pracy z osobami z niepełnosprawnością, zarówno fizyczną, jak i intelektualną.

Potem były przygotowania. Dobry i kreatywny czas. Od lipca do września 2022 r. wraz z wolontariuszami spotykaliśmy się, by zaplanować działania w ramach projektu. Na spotkaniach m.in. ustaliliśmy konkretny zarys naszych aktywności, nastąpił podział obowiązków, pojawiło się mnóstwo pomysłów na warsztaty, określiliśmy grupę docelową naszych działań a wartością dodaną stał się niezwykle przyjemny vibe kawowo-herbaciany nieustannie nam towarzyszący.

 Grafika projektu z zachętą do uczestnictwa w wolontariacie

Śpiewanie, warsztaty i nauka współistnienia człowieka z naturą

Po drodze zorganizowaliśmy jeszcze śpiewaczy Krąg pieśni ziemi, podczas którego Śpiewaliśmy o ziemi, o Puszczy... Wyśpiewywaliśmy wzajemnie nasze imiona oraz życzyliśmy sobie dobrze, w tym śpiewaniu naszym. Byliśmy też uważni na siebie wzajemnie. Warsztaty poprowadziła doświadczona trenerka śpiewania intuicyjnego oraz psycholożka Katarzyna Paterek.

No i finał! 26 października do Ekoteki na Żytniej przybyli klienci różnych filii OPS-u na Woli w tym OSL na Woli i Domu Pomocy Społecznej Syrena oraz wszyscy inni , którzy chcieli wziąć udział w finale, a zarazem uwieńczeniu projektu. Wolontariusze z pomocą koordynatorki Moniki Bąder, przygotowali trzy warsztaty kulinarne, które promowały zdrowy styl jedzenia oraz dwa konkursy związane z tematyką symbiotycznego współistnienia człowieka z naturą. Gwoździem programu była Nicole Grospierre-Słomińska, która przyjechała z wykładem o efektywnych mikroorganizmach i permakulturze. Był popcorn, jesienna herbatka oraz mnóstwo pysznego i zdrowego jedzenia.

Kobiety siedzące na ziemi rozmawiają o przygotowaniach. Na pierwszym planie kobieta z dredami pisze na plakacie

Kilkanaście osób w różnym wieku stoi w kręgu z uniesionymi rękoma

Osoby w różnym wieku podczas warsztatów kulinarnych

Jeszcze jeden Krąg pieśni ziemi!

Jednak nie był koniec. Pojawiła się potrzeba przeprowadzenia jeszcze jednego, dodatkowego warsztatu ze śpiewania. Okazało się, że uczestnikom poprzedniego spotkania, bardzo spodobała się formuła oraz atmosfera warsztatów. Chcieli więcej! Postanowiliśmy zatem zorganizować jeszcze jeden Krąg pieśni ziemi, tym razem w dziennym ośrodku DPS Syrena. Była to okazja do tego, by nasi czytelnicy zapoznali się z przestrzenia i podopiecznymi ośrodka. Ważne było dla nas też to, by dotrzeć do tych osób, które ze względu na swoja zaawansowana niepełnosprawność lub tez niedyspozycję psychiczna nie mogły samodzielnie dotrzeć do naszej bibliotecznej placówki na poprzednie warsztaty.

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!