Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach dla osób, które systematycznie wspierają/wspierały osoby uciekające przed wojną w Ukrainie.

Warsztaty są przeznaczone są dla mieszkańców woj. mazowieckiego, którzy mają doświadczenie we wspieraniu osób uciekających z Ukrainy: zarówno tych, którzy prywatnie wpierały (przynajmniej przez 3 miesiące) lub nadal wspierają, jak i dla tych, którzy zawodowo wspierają konkretne osoby uchodźcze.

Grafika promująca z nazwą warsztatów, logotypami, sercem niebiesko-żółtym oraz sylwetkami dwóch postaci.


Cele warsztatów:

  • zwiększenie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z pomaganiem,
  • wzmocnienie kompetencji międzykulturowych,
  • stworzenie przestrzeni do dzielenia się swoimi doświadczeniami, trudnościami, dobrymi praktykami,
  • pogłębienie wiedzy na temat prywatnego wspierania osób z doświadczeniem uchodźczym w Polsce.

Warsztaty poprowadzą doświadczone trenerki i badaczki: 

  • dr hab. Aleksandra Grzymała - Kazłowska, prof. UW - socjolożka z backgroundem psychologicznym i antropologicznym z Wydziału Socjologii oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Od stycznia 2022 roku kieruje projektem dotyczącym wyzwań, szans i możliwości prywatnego wsparcia uchodźców w Polsce.
  • dr Joanna Grzymała-Moszczyńska - psycholożka społeczna i trenerka. Na co dzień pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania poświęcone psychologicznym aspektom migracji i motywacjom do zaangażowania na rzecz dobra wspólnego.
  • dr Marta Jadwiga Pietrusińska - socjolożka, pedagożka i trenerka równościowa pracująca na Uniwersytecie Warszawskim i współpracująca od 15 lat z różnymi organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze włączania (się) różnych grup wykluczonych do społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób migranckich.
  • Patrycja Ziółkowska - doktorantka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, psycholożka społeczna, wolontariuszka kilku fundacji wspierających osoby z doświadczeniem uchodźczym. Opracowywała i prowadziła liczne warsztaty o tematyce migracyjnej we współpracy m.in. z Centrum Wielokulturowym w Warszawie, Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Terminy warsztatów (do wyboru):

28.10 (piątek) w godz. 17:30-20:30
5.11 (sobota) w godz. 11:00-14:00
8.11 (wtorek) w godz. 18:00-20:30 (warsztat online)
16.11 (środa) w godz. 18:00-20.30 (warsztat online)
18.11 (piątek) w godz. 17:30-20:30
19.11 (sobota) w godz. 11:00-14:00

Warsztat będzie trwać 3 godziny i odbędzie się na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Karowa 18) lub online.


Jak się zgłosić? 

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz zgłoszeniaKlikając w link opuszczasz ochotnicy.waw.pl 

Więcej informacji o warsztatach można znaleźć również w wydarzeniu w serwisie Facebook. 


Sprawdź też ofertę bezpłatnych szkoleń, spotkań i superwizji dla warszawskich organizatorów wolontariatu i wolontariuszy, która jest realizowana w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Szczegóły w kalendarzu.