W tym miesiącu mieliśmy okazję spotkać się ze stołecznymi koordynatorami i organizatorami wolontariatu podczas Festiwalu „Ochotników warszawskich”. Widzieliśmy się w realu po raz pierwszy od dwóch lat i to było najwspanialsze! Gościliśmy w fantastycznym miejscu, jakim jest Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży XXXI na Mokotowie.

Za nami rozmowy, debata, warsztaty, prezentacje dobrych praktyk i … jeszcze raz rozmowy. Zaczęliśmy od prezentacji dobrej praktyki wolontariatu naszego Gospodarza. Zuzanna Mrozik - koordynatorka wolontariatu z Biblioteki opowiedziała nam o swojej współpracy z młodzieżą i wielu pomysłach na angażowanie młodszych warszawiaków. Pokazała też, w jaki sposób koordynator może wykorzystać zasoby własne do wzbogacenia programu współpracy z wolontariuszami.

Otwarcie wydarzenia. Na scenie prezeska Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu i kierownik Zespołu projektu Ochotnicy warszawscy.

Potem przyszedł czas na warsztaty medialne, które odbywały się pod fachowym okiem doświadczonych dziennikarek. Dwie niezależne grupy koordynatorów pracowały twórczo, zyskując wiedzę i doświadczenia oparte na konkretnych przykładach, wziętych z medialnego życia. Jedna z grup pracowała nad sposobami na pozyskiwanie i utrzymywanie kontaktów i relacji z mediami pod okiem Katarzyny Supeł-Zaboklickiej; druga ćwiczyła formułowanie i dystrybucję komunikatu prasowego z pomocą Donaty Chruściel.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka podczas prowadzenia szkolenia. W tle prezentacja z napisem: Budowanie bazy kontaktów.

Po miłej przerwie na kawę w ogrodzie, wysłuchaliśmy debaty. Wzięli w niej udział Karolina Zdrodowska - Dyrektorka Koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, Katarzyna Sawko - koordynatorka wolontariatu w Fundacji Polskie Forum Migracyjne oraz Marcin Dumieński członek zarządu Fundacji Rozwoju Kinematografii. Debatę prowadziła Elżbieta Baranowska-Pytko. Z dużym zainteresowaniem, potwierdzonym uwagami z sali, słuchaliśmy o zmianie, która musiała zajść w organizacjach i instytucjach, w związku z podjęciem działań pomocowych na rzecz uchodźców, zastanawialiśmy się nad redefinicją pojęcia wolontariat i ewentualnymi koniecznymi zmianami formalnymi, próbując nasze branżowe dyskusje osadzić w rzeczywistości i odnieść do realnych potrzeb i odbiorców i wolontariuszy.

Debatanci i prowadząca siedzą na scenie za stołem.

Na zakończenie poznaliśmy dobre praktyki wolontariatu społecznego i pomocowego w Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej dzięki prezentacji Marzeny Karczmarczyk oraz dowiedzieliśmy się, jak Sylwia Bielicka zorganizowała wolontariat w kulturze w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Całość została zakończona poczęstunkiem w ogrodzie i bezcenną możliwością omówienia naszych doświadczeń i wrażeń na gorąco.

Dziękujemy, że byliście z nami, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Już nie możemy doczekać się kolejnego wspólnego spotkania.

Fot. Dorota Kaczmarek 


Wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy miasta stołecznego Warszawy i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, jako część działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu”, realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy”.


Interesują Cię inne spotkania w gronie organizatorów wolontariatu? Sprawdź nasz kalendarz szkoleń i wydarzeń!