Chcesz organizować wolontariat z pasją i w profesjonalny sposób? Prowadzisz koło/klub wolontariusza w swojej szkole i potrzebujesz zaplanować jego działania? A może jesteś wolontariuszem i chcesz zdobyć nowe umiejętności, które przydadzą Ci się zarówno w wolontariacie, jak i w życiu prywatnym? Odpowiedź na każde z pytań jest jedna – to czego potrzebujesz znajdziesz w bezpłatnej ofercie wsparcia wolontariuszy i organizatorów wolontariatu, jaką przygotowaliśmy w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”!


Koordynatorzy i organizatorzy wolontariatu – ta oferta powstała z myślą o Was!

Wraz z rozpoczęciem września wracamy z nowym harmonogramem oferty i z nowymi tematami spotkań, szkoleń, webinarów i superwizji, z których mogą korzystać przedstawiciele podmiotów organizujących wolontariat w Warszawie.

Fundacje, domy kultury, szkoły, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki, stowarzyszenia czy wszystkie inne warszawskie podmioty (które mają ustawową możliwość współpracy z ochotnikami) mogą wziąć udział w szerokim wachlarzu spotkań, które na celu mają jedno – rozwój kompetencji z zakresu organizacji wolontariatu. Poza wymienionymi szkoleniami czy superwizjami na organizatorów czekają również debaty, konkursy, wizyty studyjne, poradnictwo, konsultacje czy mentoring. Tematyka spotkań będzie dotykać zarówno aspektów formalno-prawnych, jak i relacyjnych czy zarządczych.

Nie ma znaczenia czy uczestnicy spotkań mają już kilka lat doświadczeń w pracy z wolontariuszami czy dopiero chcą się przygotować na swoje pierwsze spotkania z ochotnikami. Oferta została tak opracowana, aby każdy znalazł w niej coś dla siebie. Każdy z tematów został przygotowany z myślą o aktualnie pojawiających się potrzebach i trendach. Udział w ofercie jest bezpłatny.

Szkolenia, warsztaty, debaty były prowadzone przez ekspertów, którzy w świetny sposób potrafili dzielić się wiedzą. Ponadto każde wydarzenie było okazją do spędzenia czasu z innymi koordynatorami, od których można czerpać inspirację oraz otuchę w trudniejszych chwilach. Szczególnie ważne było to w ubiegłym roku – spotkania w gronie organizatorów były prawdziwie krzepiące, a tematyka ułatwiająca odnalezienie się w szczególnej sytuacji. – mówi Agata Dobrowolska z Fundacji Academia Iuris im. Macieja Bendarkiewicza, przekonując – Będę dalej korzystać z oferty i polecam ją innym!

Mój udział w spotkaniach dedykowanych wolontariatowi szkolnemu umocnił moje zdolności organizacyjne i ułatwił mi dogadanie się “na luzie” z dzieciakami w czasie pandemii. Na szkoleniach i webinarach wymienialiśmy się wspólnie pomysłami na akcje, jakie można przeprowadzać i było to dla mnie naprawdę przydatne! – dodaje Anna Kulikowska ze Szkoły Podstawowej nr 169.

Wolontariuszko, wolontariuszu – zapraszamy Cię na szkolenia i spotkania konsultacyjne!

Dla wszystkich wolontariuszy, którzy działają we współpracy ze stołecznymi organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami przygotowaliśmy kilkanaście tematów bezpłatnych szkoleń, które mogą być przydatne zarówno podczas Waszego wolontariatu… jak i poza nim! Przykładowe tematy szkoleń, które odbędą się pomiędzy wrześniem a grudniem br. to: "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami", "NVC - porozumienie bez przemocy", "W poszukiwaniu swojego stylu zarządzania", "Storytelling" czy "Tworzenie materiałów graficznych".

Ponadto w ofercie znalazły się specjalne spotkania konsultacyjne, w których mogą uczestniczyć przede wszystkim ci z Was, którzy w swoim wolontariacie pracują na rzecz osób chorych, starszych, z niepełnosprawnościami czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poprzez udział w konsultacjach grupowych wolontariusze mogą m.in.: wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować i wzmacniać, dowiedzieć się jak daną sprawę widzą inni oraz jak sobie radzą w podobnych sytuacjach.

Najbardziej podobało mi się to, że podczas szkoleń mogłam spotkać ciekawych ludzi. Kontakt z doświadczonymi trenerami był bardzo cenny, przydał mi się w wolontariacie, jak i życiu osobistym, zawodowym. – mówi Sylwia Jurek, wolontariuszka Fundacji Mam Marzenie – Natomiast uczestnicząc w konsultacjach grupowych otrzymałam wiele wsparcia i zrozumienia od grupy oraz superwizorki.

Zapisy na wydarzenia

Terminy i formularze zgłoszeniowe na wszystkie wydarzenia dla organizatorów wolontariatu i dla wolontariuszy znajdują się w zakładce "Wydarzenia i szkolenia".


Bezpośrednimi realizatorami wydarzeń w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” prowadzonego przez miasto stołeczne Warszawa są Fundacja Szkoła Liderów (oferta dla wolontariuszy), Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu (oferta dla organizatorów wolontariatu) oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (oferta dedykowana szkołom).


 Dowiedz się więcej o promocji i organizacji wolontariatu w Warszawie!