Łazienki Królewskie w to lato po raz dziewiąty były gospodarzem jedynego w swoim rodzaju wydarzenia – Festiwalu Strefa Ciszy. Intrygująca nazwa, gwarantowane wyjątkowe impresje muzyczne, owocna współpraca Muzeum z dwoma organizacjami pozarządowymi oraz oczywiście zaangażowani wolontariusze! To wszystkie składowe Festiwalu Strefa Ciszy, czyli jednego z najlepszych letnich wydarzeń stolicy. Festiwalu, który bez ochotników nie byłby tak pozytywnie odbierany przez swoich gości i nie zostawiłby tak miłych wrażeń.

Wolontariuszki i wolontariusze zaangażowani w lipcowe weekendy Festiwalu realizowali pełne spektrum zadań. Można powiedzieć – byli na każdym polu organizacji wydarzenia. Zaczęli właściwie jeszcze przed tym, jak w scenerii Łazienek rozbrzmiał pierwszy takt pierwszego utworu muzycznego, angażując się w promocję Festiwalu. Dzięki sumiennemu przygotowaniu wiedza wolontariuszy o przebiegu wydarzenia przydawała się później w każdym momencie – to ochotnicy stali na straży informowania uczestników o bieżącym programie, o drodze dotarcia do poszczególnych scen i dystrybuowali informatory. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z gośćmi wolontariusze mogli również na bieżąco przekazywać gronu organizatorów wiadomości o ewentualnych sytuacjach problematycznych czy nieprzewidzianych.

Dwie wolontariuszki stoją obok ławki i tablicy informacyjnej. Jedna w szarej sukience, druga w żółtym t-shircie Wolontariusz w czapce z daszkiem siedzi przy fortepianie. Ręce na klawiaturze

Nie mniej ważna była praca, którą wolontariusze wykonywali przy opiece nad scenami i artystami. Ochotnicy pomagali artystom zorientować się w przestrzeni wydarzenia, pilnowali logistyki koncertów, zapraszali na koncerty danych wykonawców, a także wspierali wszystkie bieżące sytuacje. Wysoce użyteczni byli też ci z wolontariuszy, którzy mogli pochwalić się znajomością języków obcych i pomagali przy obsłudze artystów zagranicznych.
Wolontariusze mieli również zadanie dokumentatorów całej imprezy. Członkowie Social Media Office uwieczniali Festiwal robiąc liczne zdjęcia oraz kręcąc filmiku. Ich zasługą jest bogata dokumentacja wydarzenia.

Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu: 

Wolontariusze Festiwalu Strefa Ciszy to osoby o niezwykłych umiejętnościach! Mają ogromną wiedzę na temat organizacji każdego wydarzenia, aby w razie potrzeby pomóc publiczności oraz występującym artystom. Znają programy i dokładne godziny rozpoczęcia wszystkich koncertów, a wskazanie drogi na scenę lub do garderoby nie stanowi dla nich najmniejszego problemu. Z łatwością nawiązują kontakty międzyludzkie i biegle władają językami obcymi – dzięki temu również zagraniczni goście otrzymują niezbędne wsparcie. Ich wysoka kultura osobista umożliwia udzielenie podstawowych informacji o festiwalu każdemu przechodniowi.

Wolontariusze wykazują się także dużym opanowaniem, ponieważ umieją odpowiednio zareagować w każdej nietypowej czy nieprzewidzianej sytuacji. Dobra organizacja pracy to kolejna cecha, która powoduje, że nasi ochotnicy są niezastąpieni. To właśnie oni sprawiają, że scena zawsze jest odpowiednio przygotowana do koncertu – żadnemu muzykowi nie zabraknie pulpitu ani krzesła! Wolontariusze są także bacznymi obserwatorami festiwalowej rzeczywistości i uwieczniają jej najciekawsze momenty za pomocą filmików lub zdjęć, które potem pojawiają się w mediach społecznościowych. Trudno wymienić wszystkie zalety naszych wolontariuszy, ale jedno jest pewne – to wspaniali ludzie w różnym wieku, którzy stanowią najlepszą wizytówkę Festiwalu Strefa Ciszy!

Trzy wolontariuszki na ścieżce trzymające informatory jak wachlarze Pięcioro wolontariuszy na tle gości słuchających koncertu. Trzy dziewczyny siedzą na krzesłach, dwaj chłopcy stoją nad nimi. Dwie wolontariuszki stoją na trawie na tle gości słuchających koncertu

Organizatorami Festiwalu Strefa Ciszy były Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich oraz Fundacja "Ogrody Muzyczne". 

Tekst na podstawie relacji przesłanej przez Fundację "Ogrody Muzyczne" oraz strony www.strefaciszyfestival.pl