W ramach Program rozwoju wolontariatu w szkołach oferujemy otwarte i bezpłatne warsztaty skierowane do osób zaangażowanych w szkolny wolontariat. Wydarzenia mają formę on-line, prowadzą je doświadczeni trenerzy – eksperci i praktycy w temacie szkolnego wolontariatu.

Poniżej znajduje się opis wydarzeń organizowanych w marcu i kwietniu 2021. Zapraszamy do uczestnictwa w dowolnej liczbie wydarzeń. W celu zgłoszenia się prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Część wydarzeń ma ograniczoną liczbę miejsc – w takim przypadku decydujące będą informacje podane w formularzu zgłoszeniowym.

Link do formularza zgłoszeniowego (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)


Harmonogram wydarzeń


Rozwój szkolnego wolontariatu – jak współpracować z instytucjami?

Typ wydarzenia: webinarium dla nauczycieli

Czwartek 18 marca 2021 godz. 17:30-19:00

Jeśli zastanawiasz się, w jakim kierunku rozwijać szkolny wolontariat, chcesz umożliwiać swoim uczniom zdobywanie nowych kompetencji i myślisz o wyjściu z działaniami poza środowisko szkolne, to ten webinar jest dla Ciebie!

Dzięki udziałowi w szkoleniu:

 • Poznasz ofertę wolontariatu dla młodzieży w różnych organizacjach.
 • Dowiesz się, jak nawiązać z nimi współpracę i na czym może ona polegać.
 • Poznasz doświadczenia współpracy innych opiekunów szkolnych kół wolontariatu
 • Otrzymasz materiały ze szkolenia w mailu z podsumowaniem.
 • Będziesz mieć możliwość otrzymania zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

Prowadzenie: Mateusz Konieczny - socjolog, trener umiejętności społecznych, doradca zawodowy. Certyfikowany Trener FRIS®. Mentor w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach. Od ponad 10 lat wspiera uczniów, rodziców i nauczycieli, przygotowuje młodzież do realizacji indywidualnych i zespołowych przedsięwzięć. Ukończył Uniwersytet Warszawski. Studiował na Freie Universität w Berlinie. Obecnie doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Założyciel Manufaktury Przyszłości – organizacji wspierającej młodych ludzi w kształtowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej..


Poznaj narzędzia Ochotników warszawskich i wzmocnij szkolny wolontariat! 

Typ wydarzenia: warsztaty on-line dla nauczycieli

Wtorek 23 marca godz. 17:30-19:30

Jeśli jesteś opiekunem szkolnego koła wolontariatu i poszukujesz nowych narzędzi i materiałów, które wsparłyby Cię we współpracy z wolontariuszkami i wolontariuszami - to te warsztaty są dla Ciebie. Podczas warsztatu zapoznasz się z bezpłatnymi materiałami wypracowanymi w poprzednich edycjach Programu rozwoju wolontariatu w szkole (dawniej Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole), dowiesz się skąd i jak je pobrać.

Dzięki udziałowi w warsztatach:

 • Poznasz takie narzędzia jak: Niezbędnik o wolontariacie, przetestujesz Zeszyt Opiekuna Wolontariatu oraz Zeszyt Wolontariusza/Wolontariuszki, poznasz grę planszową związaną z wolontariatem.
 • Dowiesz się w jakich momentach swojej pracy oraz w jaki sposób je wykorzystywać.
 • Zyskasz nowe pomysły na działania.
 • Otrzymasz materiały ze szkolenia w mailu z podsumowaniem.
 • Będziesz mieć możliwość otrzymania zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

Prowadzenie: Ewelina Gorczyca – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, koordynatorka projektów edukacyjnych w Centrum Edukacji Obywatelskiej, mentorka w kursach dla nauczycieli, współautorka materiałów edukacyjnych i kursów dla nauczycieli, pracowniczka dydaktyczna Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.


W trosce o siebie: dobrostan szkolnych aktywistów i aktywistek

Typ wydarzenia: warsztaty on-line dla nauczycieli

Wtorek 20 kwietnia godz. 17:30-19:30

Wypalenie i utrata motywacji do działania to jedne z największych wyzwań, z jakimi stykają się osoby aktywne społecznie. Dlatego proponujemy szkolenie z praktycznymi wskazówkami, jak dbać o siebie będąc aktywnym. Jeśli w ostatnim czasie dokucza Ci spadek energii i sił, to te warsztaty są dla Ciebie!

Dzięki udziałowi w warsztatach:

 • Dowiesz się, jak dbać o siebie w kontekście intensywnego zaangażowania w działania społeczne.
 • Poznasz metody utrzymania energii i motywacji oraz zapobiegania wypaleniu.
 • Wymienisz się doświadczeniami z innymi osobami.
 • Otrzymasz materiały ze szkolenia w mailu z podsumowaniem.
 • Będziesz mieć możliwość otrzymania zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

Prowadzenie: Marta Brzezińska-Hubert – socjolożka i trenerka specjalizująca się w obszarach związanych z wolontariatem międzynarodowym i lokalnym, edukacją międzykulturową, teorią i praktyką uczenia się. Mentorka w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach, członkini zespołu trenerów Europejskiego Korpusu Solidarności i projektu "Między Innymi". Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi w Polsce i zagranicą. Autorka i redaktorka publikacji o tematyce edukacyjnej i szkoleniowej.


Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy".

Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. 


Aby dowiedzieć się więcej o aktualnych wydarzeniach i szkoleniach zajrzyj do naszego kalendarza.