Z okazji Narodowego Czytania, Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego i Ośrodek Kultury “Arsus” zabawili się “Balladyną”. Pracownicy obu instytucji, wolontariusze, jak również Zarząd Dzielnicy Ursus przeczytali fragmenty “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Wspólna zabawa słowem czytanym w pracy, w domach, ogrodach, w lesie, na urlopie, w bibliotece... - zbliżyła nas, mówi koordynatorka partnerstwa. Dzięki temu projektowi nie tylko powstał film, ale także uczestnicy rozsmakowali się w czytaniu klasyki polskiej.

Inicjatorami projektu byli wolontariusze, którzy w roku szkolnym 2019/2020 świadczyli wolontariat w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ursus. Do tych wolontariuszy dołączyli również wolontariusze z Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus. Łącznie było to 16 osób. Projekt powstał podczas izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa i miał na celu promocję działań wolontariatu wśród czytelników i sympatyków obu jednostek kultury. Został zaprojektowany dla zaakcentowania Narodowego Czytania 2020, a więc wybór literatury został podyktowany tym świętem. Celem projektu było również wciągnięcie do wirtualnej zabawy osób, które dotychczas nie brały czynnego udziału w działaniach wolontariatu, a w szczególności wolontariatu on-line.

W czerwcu rozpoczęliśmy działania promocyjne, umieszczając w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych spot reklamowy, zapraszający do udziału w internetowym flash – mobie. Forma ta została przyjęta ze względu na spontaniczność akcji oraz na proste możliwości przygotowania i nagrania tekstu „Balladyny”. Zadaniem uczestników było nagranie wskazanego przez organizatorów fragmentu lektury i przesłanie go na wskazany adres. Zebrane krótkie materiały filmowe były następnie montowane w większą „całość”, która finalnie łączyła się w dwa akty „Balladyny”. Ostatecznie w projekt zaangażowało się 55 osób, wśród których znalazły się nie tylko osoby z najbliższego otoczenia obu instytucji, ale również władze dzielnicy oraz pracownicy Biblioteki i Ośrodka Kultury „Arsus”.

Baner promujący Flash mob Balladyna: po lewej stronie zdjęcie dwójki ludzi czytających "Balladynę", po prawej zaproszenie wolontariuszy do udziału we Flash mobie, poniżej loga partnerów

Zaangażowanie i wspaniałą pracę wolontariuszy nagrodziliśmy zakupionymi w ramach projektu szkoleniami animacyjnymi, które przyniosą efekty w przyszłych działaniach naszych wolontariuszy. Niektórzy wolontariusze biorący udział w internetowym flash – mobie „Balladyna”, zdecydowali się na dalszą współpracę wolontariacką, w obecnym roku szkolnym, tworząc stałą grupę wspierającą obie instytucje. Możliwość szkolenia się spotkała się z wielką aprobatą wśród młodych ludzi. Pracownicy obu instytucji włączyli się w akcję z wielkim zaangażowaniem i radością, przez co możemy pochwalić się spektakularnym wręcz efektem. Dzięki dofinansowaniu mogliśmy zakupić zarówno profesjonalny sprzęt do działań w przestrzeni wirtualnej (kamery i zestawy słuchawkowe), jak również dostęp do narzędzi internetowych, które umożliwiły nam prostą komunikację, nawet w większych zespołach i posłużą nam do dalszej pracy z wolontariuszami. Jest to szczególnie ważne w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, mającymi wpływ na stacjonarną pracę wolontariuszy w instytucjach. Dzięki zakupionym z dotacji e-bookom mamy możliwość rozwinięcia działalności wolontariatu akcyjnego, wzbogacając naszą pracę nowymi umiejętnościami, które na pewno sprawdzą się w działaniach plenerowych.


Artykuł nadesłany przez Karolinę Wielińską, Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". 


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z ralizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu. 


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!