Miasto Stołeczne Warszawa przygotowało kolejną kampanię promującą idee wolontariatu. Tym razem kierujemy ją przede wszystkim do młodzieży w wieku szkolnym poprzez media społecznościowe projektu "Ochotnicy warszawscy". Młodzi warszawiacy będą mieli okazję poznać kilka indywidualnych historii wolontariuszek i wolontariuszy z ich miasta i przekonać się, jakie korzyści można czerpać z wolontariatu.

W trudnych realiach pandemii nie przestajemy zachęcać do podejmowania wolontariatu. Tej jesieni zwracamy się szczególnie w stronę młodych warszawiaków. Jesteśmy pewni, że tak jak w przypadku poprzednich kampanii promocyjnych, realizowanych w 2017, 2018 i 2019 r., tak i ta przyczyni się do wzrostu zainteresowania wolontariatem. Raz jeszcze przyciągniemy na portal www.ochotnicy.waw.pl nowych odbiorców, poszukujących interesującego wolontariatu dopasowanego do swojego wieku i zainteresowań. 

– Warszawa od wielu lat zachęca mieszkańców do zaangażowania w wolontariat, a trwająca pandemia pokazuje jego znaczenie w życiu mieszkańców. Wszystkie działania miasta w tym zakresie skupia od kilku lat projekt „Ochotnicy warszawscy”, dzięki któremu coraz więcej miejsc – m.in. stowarzyszeń, fundacji czy instytucji zaprasza do swoich działań wolontariuszy – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy. – W tym trudnym czasie wolontariusze nie rezygnują ze swoich aktywności, z których szereg jest realizowanych w formie online jako e-wolontariat. Z taką propozycją zaangażowania zwracamy się również do osób młodych – dodaje.

Wolontariat jest chętnie podejmowany przez osoby młode. Co istotne – żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być pełnoletnim, a w wielu miejscach od wolontariuszy nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie. Dla nastolatków wolontariat to często szansa na realizację własnych pasji i poznanie ciekawych ludzi. To podczas wolontariatu młode osoby mają możliwość odkrywać nowe zainteresowania i postawić pierwsze kroki na zawodowej ścieżce. Bardzo często zdarza się, że dla nastolatka decyzja o rozpoczęciu wolontariatu to pierwsza poważna decyzja w życiu, podejmowana samodzielnie. Brak przymusu, widoczne efekty oraz przygody towarzyszące życiu wolontariuszy, zachęcają młodych ludzi do działania.

Dzięki kampanii realizowanej w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy", młodzi mieszkańcy stolicy będą mieli szansę bliżej przyjrzeć się wolontariatowi. W mediach społecznościowych pojawią się spoty i zdjęcia, pokazujące historie trójki nastoletnich warszawiaków – Zuzi, Julii i Krzysia – zaangażowanych w różne działania. Młodzi wolontariusze będą zachęcać swoich rówieśników do wchodzenia na portal ochotnicy.waw.pl i szukania własnej wolontariackiej ścieżki.

Miasto Stołeczne Warszawa, które od wielu lat zachęca mieszkańców do zaangażowania w wolontariat, zwraca się z taką propozycją do osób młodych w szczególnym momencie. Trwająca pandemia koronawirusa pokazuje znaczenie wolontariatu. Dzięki zaangażowaniu tysięcy warszawiaków, także młodych, nieustannie udzielana jest pomoc seniorom oraz osobom niesamodzielnym i innym osobom zagrożonym. Wolontariusze w stowarzyszeniach, fundacjach, ośrodkach pomocy społecznej i innych instytucjach wypełniają bardzo potrzebną rolę, wspierając potrzebujących mieszkańców. Wolontariusze nie rezygnują ze swoich aktywności – szereg działań jest realizowanych w przestrzeni on-line. Taka forma, nazywana e-wolontariatem, pozwala na zaangażowanie wielu nowych osób.

 

Zdjęcie wolontariusza Krzysia z cytatem: Wolontariat dał mi poczucie, że mogę rozwijać swoje pasje.

Zdjecie wolontariuszki Julii z cytatem: Wolontariat stał się moimi ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu, bo kocham swoich podopiecznych

Zdjęcie wolontariuszki Zuzy z cytatem: Wolontariat był moją pierwszą, samodzielną decyzją