4 sierpnia ruszył nabór zgłoszeń do Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Otrzymują ją osoby szczególnie zasłużone w działania na rzecz dzieci. Nagroda to dowód uznania dla nich, ale też sposób pielęgnowania pamięci o Alinie Margolis-Edelman, wybitnej lekarz i społecznik, założycielce Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), która całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności.
Już po raz dziesiąty Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Zeszytów Literackich przyznają Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman. Ideą Nagrody jest promowanie i docenianie osób, które z energią, pasją i oddaniem pomagają dzieciom, dając im siłę, poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne możliwości. Nagroda jest też sposobem motywowania i inspirowania profesjonalistów, którzy działają na rzecz dzieci.
Zgłoś kandydaturę
Od 4 sierpnia br. można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Zgłoszenia mogą nadsyłać osoby prywatne, organizacje społeczne, instytucje państwowe i samorządowe. Zgłoszenie kandydata do Nagrody powinno zawierać:
- wypełniony wniosek zgłoszeniowy na temat działalności kandydata na rzecz dzieci i jego osiągnięć;
- CV kandydata.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 września 2020 roku. Formularz zgłoszeniowy (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl) oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: fdds.pl
Kandydatami mogą być wolontariusze lub pracownicy organizacji pozarządowych, sektora oświaty, ochrony zdrowia, opieki społecznej, wymiaru sprawiedliwości – nauczyciele, psychologowie, pedagodzy i edukatorzy, lekarze i pielęgniarki, asystenci społeczni, sędziowie, policjanci, itp.
Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, wybierze trzech finalistów. W ostatecznym głosowaniu Kapituły, której przewodniczy Agnieszka Holland, nastąpi wybór zwycięzcy. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych, statuetkę oraz dyplom.
Ceremonia wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman odbędzie się 19 listopada 2020 r. w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie. Ze względu na wciąż niepewną i dynamicznie zmieniającą się sytuację w kraju związaną z COVID-19, będzie to kameralne spotkanie, które dla szerszej publiczności będzie transmitowane online.
Patronka Nagrody – przyjaciel i orędownik dzieci
Patronka Nagrody, dr Alina Margolis-Edelman, całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności. Była wybitnym lekarzem i społecznikiem. W czasie wojny pielęgniarka, uczestniczka Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego. Po wojnie ukończyła studia medyczne. Organizowała, nowy w Polsce, system pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Po wydarzeniach w marcu 1968 roku wyemigrowała do Francji. Współtwórczyni organizacji Lekarze Świata, z ramienia której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata (Wietnam, Czad, Salwador, Kodowo). W okresie stanu wojennego, z Francji pomagała opozycji „solidarnościowej”. Po roku 1989 otworzyła w Polsce Biuro Pomocy Inicjatywom Społecznym, a w 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), pomagającą dzieciom krzywdzonym. Do końca życia pozostała we władzach Fundacji. Zmarła w 2008 roku w Paryżu.
Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman
Historia Aliny Margolis-Edelman, jej działalność, oddanie w sprawy dzieci, skłoniły osoby z jej bliskiego otoczenia do stworzenia nagrody jej imienia.
Alina była człowiekiem wyjątkowym, do tego stopnia wyjątkowym i tak barwnym, że właściwie nie sposób o niej opowiadać i myślę, że nie sposób przekazać jej całej złożoności, bogactwa i koloru jej istnienia – mówiła podczas jednej z ceremonii Agnieszka Holland, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman.
Nie jestem pewna do jakiego stopnia jej zaangażowanie społeczne było wynikiem tak naprawdę świadomych, wyważonych decyzji. Mam wrażenie, że często ona myślała, że to co robi jest naturalne, wcale nie wyjątkowe, a tak oczywiście nie było. Ala była na pewno osobą wyjątkową i jej zaangażowanie do pomocy dla ludzi, którym ta pomoc była często życiowo potrzebna musi budzić w nas podziw i szacunek – mówiła podczas jednej z ceremonii Urszula Hibner, członkini Kapituły.
Nagroda została ustanowiona w XX-lecie działalności Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Organizatorom zależało na uhonorowaniu osób, których zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci jest wybitne, aby docenić ich trud i pasję.
W gronie dotychczasowych laureatów Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman znaleźli się: Maria Janowska, dr n. med. Krzysztof Szwajca, Katarzyna Konewecka-Hołój, Ryszard Izdebski, Jolanta Paruszkiewicz, Joanna Radziwiłł, Łukasz Ługowski, Marzena Affeldt, Bożena Kazanowska, Jolanta Bobińska, Anna Tuszyńska.
Ala z elementarza Falskiego na statuetce Nagrody
Alina Margolis-Edelman jako 7-letnia dziewczynka stała się pierwowzorem Ali z “Elementarza” Mariana Falskiego, który przyjaźnił się z jej rodzicami i postanowił uczynić małą Alę bohaterką swoich czytanek. Z tego kultowego elementarza uczyło się liter wiele pokoleń dzieci. To właśnie postać małej Ali osadzona jest na statuetce Nagrody.
Ala dawała w życiu wszystko wszystkim, a otrzymywała od życia bardzo mało. Taka była, nic w zamian nie oczekiwała. To piękne, że w kręgu jej uczniów i przyjaciół powstał pomysł nagrody imienia Ali. Wspaniale też, że są ludzie, którzy na nią zasługują – mówiła w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Joanna Muszkowska-Penson, przyjaciółka Aliny Margolis-Edelman.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: fdds.pl
Źródło informacji: fdds.pl