W związku z sytuacją epidemiologiczną i wiążącą się z tym konieczną zmianą trybu funkcjonowania, wiele organizacji pozarządowych i instytucji publicznych znalazło się w dotychczas niespotykanej sytuacji. Każdy podmiot musiał znaleźć odpowiednie dla niego rozwiązanie i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak realizować swoje działania statutowe w formie on-line, a także jak utrzymać relacje ze swoimi odbiorcami, kiedy nie można się spotkać na żywo. Organizatorzy wolontariatu musieli zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami, które, jak pokazuje upływ czasu, zaowocowały oryginalnymi i skutecznymi rozwiązaniami. Odpowiedzią na różnorodne potrzeby organizacji i instytucji okazało się zaangażowanie wolontariuszy, którzy prędko dostosowali się do nowej sytuacji, angażując się w działania on-line.

e wolontariat

Już przed pandemią znane było określenie e-wolontariatu, czyli zaangażowania społecznego za pośrednictwem internetu. Taką formę wolontariatu promuje m.in Fundacja Dobra Sieć, prowadząc w tym celu portal e-wolontariat.pl. E-wolontariusze to osoby, które pozostając w domu, dzielą się swoim czasem i umiejętnościami wykorzystując do tego sieć www. Jest to doskonała forma zaangażowania dla osób, które chciałyby na odległość wspierać bliskie sobie organizacje czy instytucje.

Wraz z realizacją coraz większej liczby działań instytucji i organizacji pozarządowych on-line wzrasta również zainteresowanie e-wolontariatem. Wraz z rozwojem sytuacji na świecie w przeciągu ostatnich kilku miesięcy okazało się, że naszej potrzeby pomagania innym nie da się zamknąć w czterech ścianach i poddać „izolacji”. Efektem tego jest rosnąca liczba ofert wolontariatu zdalnego publikowanych na Miejskim Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl. Wyniki odsłon tych ofert wskazują, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Na podstawie danych z portalu, można sprawdzić, w jak różne działania angażują się e-wolontariusze. Oto przykłady niektórych z nich:

 • prowadzenie promocji działań realizowanych przez organizacje pozarządowe,
 • prowadzenie korepetycji on-line,
 • prowadzenie dyskusyjnego klub książki/filmowego on-line,
 • wykłady naukowe prowadzone na social mediach,
 • wsparcie w prowadzeniu social mediów (przygotowanie treści, publikowanie postów),
 • prowadzenie zajęć edukacyjnych w formie on-line,
 • czytanie książek na głos i publikowanie nagrań na stronach bibliotek,
 • organizowanie konkursów on-line, promowanie ich na stronach www,
 • przygotowanie autorskich materiałów edukacyjnych np. rebusów, łamigłówek na strony www,
 • tworzenie materiałów graficznych,
 • edycja materiałów video,
 • wprowadzanie napisów w materiałach video,
 • pomoc w tłumaczeniach tekstów na strony www,
 • rozpowszechnianie w internecie materiałów edukacyjnych,
 • digitalizacja materiałów historycznych.

Zadania, które można realizować w ramach e-wolontariatu, są tak różnorodne, że każdy bez względu na wiek czy doświadczenie może wybrać coś dla siebie. E-wolontariat niesie korzyści zarówno dla organizatora wolontariatu, jak i samych wolontariuszy. Organizatorzy wolontariatu otrzymują wsparcie w realizacji statutowych działań, a wolontariusze mogą pożytecznie (i bezpiecznie dla zdrowia) spędzić czas, co jest szczególnie cenne, w sytuacji gdy powinniśmy ograniczać wychodzenie z domu. E-wolontariat sprawdza się jednak nie tylko w czasie kwarantanny. To narzędzie dla organizacji i instytucji, z którego, jeśli dobrze je poznają, będą mogli korzystać stale.

Swoją opinią na temat e-wolontariatu podzieliła się z nami Pani Izabela Zientara - Prezes Zarządu Fundacji Edukacyjnej im. Władysława Śmiałka, która opublikowała ofertę e-wolontariatu na Miejskim Portalu Wolontariatu:

W czasach kwarantanny e-wolontariat to wspaniałe rozwiązanie. Moja Fundacja zajmuje się organizacją nietuzinkowych warsztatów dla dzieci. Ze względu na trwającą epidemię musieliśmy zawiesić wszystkie zajęcia dla naszych podopiecznych, niemniej jednak dzięki e-wolontariuszom (Małgosia, Lada, Konrad, Kuba i Alex), Fundacja w dalszym ciągu może prowadzić bloga i Facebooka. Nasi ochotnicy są pełni pomysłów, kreatywni, bardzo zaangażowani w działalność Fundacji. Jesteśmy w stałym kontakcie. Jedynym mankamentem całej sytuacji jest fakt, że nie mogliśmy spotkać się przed Świętami i podzielić wielkanocnym jajkiem!
Nasi wolontariusze tworzą i publikują teksty edukacyjne na bloga Fundacji, prowadzą Facebooka, tłumaczą artykuły z języka polskiego na angielski, dbają o responsywność strony internetowej. Są bardzo skrupulatni, twórczy, merytoryczni, otwarci. Taki zespół to marzenie :)

E-wolontariuszom, tak samo jak w przypadku „tradycyjnych” wolontariuszy, należą się świadczenia wynikające z Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym m.in. zaświadczenie o wolontariacie. Umiejętności i doświadczenie zdobyte na e-wolontariacie, można umieścić w swoim CV, a efektami swoich działań można dzielić się na portalach społecznościowych czy za pośrednictwem aktualności Miejskiego Portalu Wolontariatu. Zachęcamy do przesyłania materiałów na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


 Chcesz zaangażować się w e-wolontariat? Poznaj oferty dostępne na naszym portalu www.ochotnicy.waw.pl