Superwizja jest formą wsparcia osób pracujących z ludźmi jej celem jest rozwiązywanie trudności merytorycznych i emocjonalnych wynikających z wykonywanej pracy poprzez pogłębienie rozumienia problemu/dylematu, poszerzenie perspektywy możliwych działań, wymianę doświadczeń, możliwości wyrażenia swoich emocji i rozterek. Uczestnicy rozwijają swoje umiejętności, osiągają lepsze wyniki swojej pracy, działają bardziej profesjonalnie. Superwizja, dzięki zrozumieniu i wsparciu otrzymywanym od superwizora i innych, uczestniczących w niej osób, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu.

Praca Koordynatora/Koordynatorki Wolontariatu jest pracą z ludźmi a więc taką, w której spotykamy się z trudnościami i dylematami dotyczącymi między innymi:

 • granic roli Koordynatora/Koordynatorki,
 • obszarów odpowiedzialności,
 • konfliktów miedzy ludźmi,
 • łączenia funkcji Koordynatora z innymi zadaniami zawodowymi,
 • motywowania wolontariuszy do wykonania ustalonych zadań,
 • egzekwowania wyznaczonych zadań,
 • radzenia sobie z emocjami innych osób i swoimi,
 • kwestii etycznych.

Podczas superwizji, możemy wspólnie:

 • przeanalizować trudności i dylematy,
 • podzielić się doświadczeniami i przemyśleniami,
 • poszerzyć perspektywę patrzenia na dany problem/dylemat,
 • poszukać nowych pomysłów i rozwiązań,
 • przyjrzeć się przeżywanym emocjom i wynikającym z nich zachowaniom,
 • wesprzeć się zrozumieniem i empatią.

Od Ciebie, jako Koordynatora/Koordynatorki wymagana jest jak najlepsza praca, organizacja i stałe rozwijanie swojej umiejętności. Może czasami masz dość tych wymagań, a potrzebujesz zrozumienia i wsparcia. W grupie superwizyjnej możesz to dostać! Zapraszamy osoby zarówno z długim, jak i krótkim stażem. Wymiana myśli, doświadczeń i wsparcia jest przydatna na każdym etapie pracy w roli Koordynatora Wolontariatu.

Superwizja będzie odbywać się w grupie 6-8 osobowej. Grupa będzie działać na zasadach zamkniętych tzn. nie będzie możliwości dołączenia do niej po rozpoczęciu spotkań. Od kwietnia do czerwca 2020, przewidziane są 4 spotkania superwizyjne co około 3 tygodnie. Każde spotkanie trwa 1,5 godziny. W kolejnych miesiącach będą formowane kolejne grupy. Dla osób, które będą tego potrzebowały będzie również możliwość wzięcia udziału również w dwóch spotkaniach superwizji indywidualnej.

Grupę Superwizyjną dla Koordynatorów/Koordynatorek Wolontariatu prowadzi Monika Bełdowska – trenerka umiejętności społecznych, psychoterapeutka, facylitatorka, coach.Od ponad 15 lat pracuje z osobami w sytuacji zmiany życiowej i zawodowej. Jako psychoterapeutka specjalizuje się w psychoterapii par i rodzin. Posiada duże doświadczenie w pracy z grupami jako trenerka, managerka projektów, konsultantka procesów. Jest w trakcie procesu certyfikacji superwizyjnej w Stowarzyszeniu Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Przeczytaj wywiad z Moniką na temat superwizji!


Zapisy do udziału w superwizjach odbywają się poprzez wysłanie formularza do koordynatorki projektu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl

Pytania na temat superwizji prosimy kierować do Elżbiety Baranowskiej-Pytko Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 635 27 73, 514 777 399


Na organizatorów wolontaratu oczekuje różnorodna oferta szkoleń, spotkań i debat! Sprawdź szczegółowy harmonogram w naszej zakładce "Wydarzenia i szkolenia"


Superwizje realizowane są przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.