Już drugi raz dzięki zaangażowaniu stołecznych licealistów odbędą się Warszawskie Targi Wolontariatu! Tegoroczna edycja odbędzie się 6 marca w Bibliotece Uniwesyteckiej w Warszawie (ul.Dobra 56/66) od 13:00 do 18:00. Dlaczego wolontariat jest ważny dla młodzieży oraz skąd wzięła się potrzeba zorganizowania tego typu wydarzenia - o tym mówią Julia, Juliette i Krzysztof, członkowie Zespołu Warszawskich Targów Wolontariatu.

Skąd pojawił się pomysł na zorganizowanie Warszawskich Targów Wolontariatu?

Julia Mazurkiewicz: Na pomysł stworzenia Targów wpadliśmy kiedy rok temu sami szukaliśmy organizacji, żeby się zaangażować. Zaobserwowaliśmy, że każdy z nas ma inne zainteresowania i właściwie nie ma jednego miejsca, gdzie zgromadzone są różnorodne organizacje. Postanowiliśmy zorganizować event, który połączyłby potencjalnych wolontariuszy z organizacjami. Chodziło nam przede wszystkim o umożliwienie nawiązania bezpośredniego kontaktu z organizacjami, żeby chętni mogli dokładnie dowiedzieć się o szczegółach współpracy wolontariackiej. Na wydarzenie w zeszłym roku przyszło około 500 osób, co świadczy o tym, że takie targi były potrzebne i dlatego postanowiliśmy zorganizować druga edycję.

Jakie doświadczenia w wolontariacie mają członkowie Waszego Zespołu?

Julia Mazurkiewicz: Każdy z nas ma zupełnie inne zainteresowania. Jedni brali udział w wolontariacie Muzeum POLIN przy akcji Żonkile, inni przy Olimpiadzie Informatycznej. Wielu z nas angażowało się w różne akcje organizowane w naszym Liceum, jak na przykład pomoc uchodźcom z Czeczeni czy Szlachetna Paczka, którą przygotowywaliśmy klasowo. Wielu z nas brało również udział w wolontariatach zagranicznych jak np. wolontariat przy festiwalu muzycznym w Roskilde w Danii. Organizowanie projektu społecznego jakim są Targi, również jest formą pewnego rodzaju wolontariatu.

Zespół WTW Na zdjęciu: Zespół Warszawskich Targów Wolontariatu

Jak na Was wpłynęła organizacja Targów w 2019 roku? Z czego jesteście najbardziej dumni jako pomysłodawcy?

Juliette Solska: Zeszłoroczny projekt to pierwszy projekt jaki realizowaliśmy. Jako licealiści zderzyliśmy się po raz pierwszy ze “światem dorosłych”. Umawialiśmy się na spotkania z patronatami czy sponsorami. Wypełniliśmy ogromne ilości formularzy i nawiązaliśmy kontakty z organizacjami. To doświadczenie było bardzo wzbogacające. Nauczyliśmy się jak współpracować w grupie i rozdzielać zadania między jej członków. Dzięki temu praca przy organizowaniu tegorocznych targów jest dużo łatwiejsza. Jesteśmy bardzo dumni z liczby osób jaka pojawiła się w 2019. Nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie aż 500 osób! Taka liczba świadczy o tym, że udało nam się trafić w potrzeby naszych rówieśników, którzy chcieliby się zaangażować, ale do końca nie wiedzieli jak.

Dlaczego uważacie, że wolontariat jest istotny dla Waszych rówieśników?

Juliette Solska: Wolontariat kształtuje w człowieku wrażliwość na drugą osobę oraz uczy podejmowania działań na rzecz innych. Jest to sposób na przełożenie słów w czyny i aktywne reagowanie na problemy otaczającego nas świata. Młodzież, dorastając, zauważa wokół siebie coraz więcej możliwości, patrzy zarówno w bliższą, jak i dalszą przyszłość: chce ją kreować. A poza tym, to świetna okazja by poznać nowych ludzi, wyrwać się ze stricte szkolnego świata i spróbować czegoś nowego.

Co Waszym zdaniem motywuje młode osoby do angażowania się w działalność społeczną?

Juliette Solska: Tak samo jak i istnieją przeróżne rodzaje wolontariatu, tak i istnieją przeróżne do niego podejścia. Nie każdy angażuje się z tych samych pobudek, jednym bliski jest jakiś problem i walczą by mu zaradzić, inni chcą zdobyć nowe doświadczenie, jeszcze inni zwyczajnie szukają sposobu by poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jednak pomimo tych różnic jedno wszystkich łączy: trudno nam ignorować wołanie o pomoc i siedzieć z założonymi rękami. Młodzież chce działać, pomagać i tworzyć społeczeństwo aktywne, otwarte na drugiego człowieka.

Czego mogą spodziewać się uczestnicy tegorocznych Targów? Kogo zaprosiliście do wystawienia swojego stanowiska i zaprezentowania ofert współpracy?

Krzysztof Zdanowicz: Do wystawienia się na Targach zaprosiliśmy organizacje i instytucje, które działają w bardzo różnych obszarach. Na Targach będzie można zapisać się na wolontariat związany z m.in.: pomocą dzieciom, starszym osobom, opieką nad zwierzętami, wyjazdami zagranicznymi oraz sportem. Zaproszone organizacje działają lokalnie oraz międzynarodowo, więc każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Przykłady wystawiających się instytucji to: Polska Akcja Humanitarna, Szlachetna Paczka (Stowarzyszenie Wiosna), AIESEC czy Muzeum Łazienki Królewskie.

Czego sobie życzycie z okazji zbliżającego się wydarzenia?

Krzysztof Zdanowicz: Wielu uczestników i atmosfery tak miłej, jak w zeszłym roku.

0001