O tym czy studia, to właściwy moment na wolontariat oraz jak poznać Warszawę i jej mieszkańców – rozmawiamy z Ivanem Muzyka – studentem informatyki z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Skąd wziął się pomysł na wolontariat?
Ivan Muzyka: Gdy przyjechałem na studia do Warszawy, nie znałem tu nikogo. Wtedy główną motywacją do działania była chęć poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach i wartościach. Moja przygoda z wolontariatem rozpoczęła się na portalu „Ochotnicy warszawscy”, gdzie znalazłem informacje o Festiwalu Filmowym „Sputnik nad Polską”.

Na czym polegał wolontariat podczas Festiwalu?
I.M.: Miałem różne zadania. Jedno z nich polegało na sprawdzaniu biletów, inne na udzielaniu informacji o filmach, a jeszcze inne na obsłudze widowni. Pozostali wolontariusze pracowali z dziećmi lub bezpośrednio z gośćmi Festiwalu.

 U0B1702 1 copya  U0B1760 1 copy
Czy wolontariat spełnił Twoje oczekiwania i udało Ci się poznać mieszkańców Warszawy?
I.M.: Tak, zdecydowanie chciałbym uczestniczyć w kolejnej edycji Festiwalu i też zaangażować się w wolontariat! Poznałem ludzi, którzy opowiedzieli mi jak żyje się w Warszawie i co koniecznie trzeba tu zobaczyć, czego doświadczyć. To było bardzo interesujące i inspirujące zarazem. Warszawa odsłoniła się przede mną, jako miejsce do spędzania czasu wolnego rozwijania własnych zainteresowań.

Czy była jakaś rzecz, która podczas wolontariatu była dla Ciebie zaskoczeniem?
I.M.: Oczywiście. Przede wszystkim atmosfera. Na Festiwalu czułem się jak w domu! Pozytywnie zaskoczył mnie stosunek organizatorów do wolontariuszy, to jak dbano o komfort naszej pracy, okazywano szacunek. To było bardzo miłe i przyjemne. Byliśmy częścią zespołu i wspólnie tworzyliśmy to wydarzenie.

Zobaczyłeś Festiwal od kuchni. Poznałeś mieszkańców Warszawy i osoby o podobnych zainteresowaniach, ale czy udział w wolontariacie dał Ci coś jeszcze?
I.M.: Zdecydowanie. Poczułem się częścią zespołu, uczyłem się współpracy, poznałem siebie. Myślę, że wolontariat to wyjątkowy społeczny fundament. Nie można go porównać ze szkołą, czy z uczelnią. Z wolontariatem wiąże się wiele korzyści, to nie pieniądze, ale doświadczenia, nowe możliwości i kierunki rozwoju. Jestem pewny, że każdy z nas może dać coś od siebie, to też daje dużą satysfakcję!


Rozmawiali: Dorota Kaczmarek, Antoni Morawski, portal www.ochotnicy.waw.pl, Urząd m.st. Warszawy.

Fot.: Urząd m.st. Warszawy


 Poznaj szczegóły rozmowy z wolontariuszką "Schroniska Na Paluchu" - Angeliką Malik, która wzięła udział w kampanii promującej ideę wolontariatu w Warszawie.