Działacie na rzecz seniorów, osób z niepełnosprawnością, a może wspieracie chorych i potrzebujących? Wspólnie z Centrum Alzheimera zapraszamy do udziału w kolejnych bezpłatnych warsztatach oraz spotkaniu superwizyjnym, które realizujemy w ramach programu „Wspieraj Dobrze”.

11

W listopadzie przygotowaliśmy następujące działania, które dedykujemy opiekunom, wolontariuszom oraz osobom zainteresowanym rozpoczęciem współpracy wolontariackiej w placówkach opiekuńczo-leczniczych w Warszawie:


10 listopada 2018 r. (sobota) w godzinach 10:00–12:00 zapraszamy do Centrum Alzheimera (Al. Wilanowska 257) na warsztat pt. „Problemy dnia codziennego z perspektywy chorego na chorobę Alzheimera, rodziny i opiekuna”, które poprowadzą Aneta Jastrzębska i Monika Kędra – koordynatorki wolontariatu w Centrum Alzheimera.

Przewlekła, nieuleczalna choroba, a taką jest choroba Alzheimera, zawsze zaskakuje. Jedni potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, a inni nie radzą sobie w codziennym funkcjonowaniu. Warsztat skierowany jest do wolontariuszy i opiekunów, daje możliwość oswojenia się z tym problemem. Za każdym razem cieszy się dużym zainteresowaniem i wywołuje szereg pytań i wątpliwości uczestników. Prezentowany na warsztacie film dodatkowo oddaje charakter całej choroby na poszczególnych etapach jej trwania, stanowiąc jednocześnie instruktaż niezbędny w opiece nad chorymi.


16 listopada 2018 r. (piątek) w godzinach 11:00–13:30 zapraszamy do Centrum Alzheimera (Al. Wilanowska 257) na warsztat taneczny z Marcinem Hakielem. 

Działanie będzie składało się z trzech części. W pierwszej z nich porozmawiamy na temat wolontariackich doświadczeń Marcina Hakiela, który od 2017 roku wspiera Centrum Alzheimera i jego Mieszkańców. Będzie to przestrzeń na zadawanie pytań, wymianę doświadczeń i wzajemną inspirację. W kolejnej części odbędą się zajęcia taneczne z udziałem seniorów i wolontariuszy. Spotkanie zakończy się wspólnym zwiedzaniem Centrum Alzheimera i rozmową na temat możliwości zaangażowania się w wolontariat i działania na rzecz osób starszych i chorych z otępieniem. 

Zachęcamy również do przeczytania wywiadu z Marcinem Hakielem, który w rozmowie z Miejskim Portalem Wolontariatu opowiedział o tym, jak połaczyć wolontariat z życiem zawodowym i prywatnym. Szczegóły - tutaj


17 listopada 2018 r. (sobota) w godzinach 10:00–12:00 zapraszamy do Centrum Alzheimera (Al. Wilanowska 257) na warsztat pt. „Pomoc w codziennym funkcjonowaniu rodziny chorego z otępieniem, w tym z chorobą Alzheimera”, które poprowadzi Iwona Chojecka.

Warsztat będzie poświęcony omówieniu problemów, z jakimi w codziennym funkcjonowaniu borykają się osoby z otępieniem, a w szczególności osoby z chorobą Alzheimera. Podczas spotkania poruszymy zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, organizacji dnia codziennego, technikom transportu (łózko, toaleta, spacer), kontaktom społecznym i rodzinnym. Ponadto zadbamy o przestrzeń na zadawanie pytań oraz dyskusję.


24 listopada 2018 r. (sobota) w godzinach 10:00–13:00 zapraszamy do Centrum Alzheimera (Al. Wilanowska 257) na „Spotkanie superwizyjne dla wolontariuszy placówek opiekuńczo-leczniczych”, które poprowadzą dr Renata Pijarowska i Katarzyna Bielecka. 

Udział w spotkaniu superwizyjnym pozwoli na wymianę doświadczeń, jest profilaktyką „wypalenia” zawodowego oraz pomaga zachować zdrowie psychiczne. Ubiegłe superwizje pokazały, że działanie jest szczególnie potrzebne osobom zaangażowanym w dobrowolną pomoc osobom chorym, samotnym i potrzebującym. Dzięki nim możliwe jest przyjrzenie się własnemu doświadczeniu w pracy z podopiecznymi. Podczas superwizji porozmawiamy o przeżywanych emocjach, motywacjach oraz korzyściach z wolontariackiego działania.


Osoby zainteresowane uczestnictwem w listopadowych działaniach prosimy o kontakt telefoniczny z Moniką Kędrą, tel. 797 319 091 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Jeśli jesteś zainteresowany/a dołączeniem do zespołu trenerów i ekspertów – zachęcamy do kontaktu z Dorotą Kaczmarek, która odpowiada za koordynację programu „Wspieraj dobrze” (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 22 433 32 17).

Bądźcie razem z nami! Zapraszamy #WspierajDobrze

„Wspieraj dobrze – Program dedykowany wolontariuszom placówek opiekuńczo-leczniczych” jest realizowany w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Szczegóły – tutaj.


Interesują Cię bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy? Sprawdź ofertę w programie dla wolontariuszy „Pomagam-Zyskuję” i poszerzaj swoje kompetencje.

Chcesz zostać wolontariuszem w hospicjum? Weź udział w bezpłatnym i certyfikowanym szkoleniu dla kandydatów wolontariuszy w opiece paliatywnej. Szczegóły – tutaj.