To była wyjątkowo uśmiechnięta impreza. Za sprawą Festiwalu Uśmiechu Fundacji „Dr Clown” Plac Zamkowy w Warszawie zamienił się w krainę magii, radości i edukacji. Kolorowo poprzebierani, przypominający postaci z bajek, niezawodni „doktorzy clowni”, spektakl i koncerty uliczne, klaunada, animacje, gry edukacyjne a także gabinet poświęcony „Terapii śmiechem” i moc uśmiechu – oto tylko niektóre z atrakcji, którego zagościły w naszym mieście. 

140 wolontariuszy - "doktorów clownów" opanowało uśmiechem Plac Zamkowy

Na co dzień wolontariusze Fundacji „Dr Clown” w ramach programu „Terapii śmiechem” odwiedzają chore dzieci, osoby niepełnosprawne i seniorów w szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce. Tym razem aż 140 wolontariuszy – „doktorów clownów” przyjechało do Warszawy, by bawić, udowadniać, że uśmiech leczy i zbierać środki na „leczenie śmiechem” chorych dzieci w szpitalach. 9 czerwca na Placu Zamkowym można było spotkać bajkowo przebranych „doktorów clownów”, otrzymać w prezencie stworzone z balonów niesamowite zwierzęta i kwiaty, wejść na pokład pirackiego statku i poszukiwać ukrytego pirackiego skarbu, wybrać się do groty smoka, własnoręcznie wykreować bajkową postać, opowieść i akcesoria.

OTI 4229 copy OTI 4144 copy

"Terapia śmiechem" w praktyce

Na gości Festiwalu Uśmiechu czekały też flashmoby – tańce z „doktorami clownami”, warsztaty twórcze z tworzenia koszulek, naturalnych kosmetyków, witraży. Można było na warsztatach krawieckich uszyć poduszki, które zostaną przekazane podopiecznym Fundacji w szpitalach i dołączyć do Spontanicznej Orkiestry Ulicznej, która zagrała na instrumentach z różnych stron świata oraz stworzonych z akcesoriów z recyklingu. Dzieci mogły obejrzeć spektakl "Królestwo Banialuków i Tajemnica Uśmiechu" na motywach bajki o Śpiącej Królewnie, spróbować swoich sił w castingu na młodą gwiazdę dubbingu filmowego oraz oswoić strach przed lekarzem w Gabinecie Lekarskim Szopa Mieczysława. Z gośćmi Festiwalu spotkała się Ambasadorka Fundacji, aktorka Małgorzata Pieńkowska. Nie zabrakło ukochanych przez młodszych i starszych atrakcji takich, jak wielkie bańki mydlane, tor zdalnie sterowanych samochodów, wielka strefa klocków, stoły do gry w piłkarzyki i malowanie twarzy. W Szpitalu „doktora clowna” chętni na własnej skórze mogli doświadczyć „Terapii śmiechem”.

– W dniu Festiwalu Uśmiechu, w tym roku już po raz 10, zanosimy uśmiech mieszkańcom Warszawy i dzielimy się naszymi umiejętnościami. Natomiast przez pozostałe dni w roku jesteśmy w szpitalach i placówkach specjalnych, gdzie 600 naszych wolontariuszy – „doktorów clownów” – przynosi uśmiech tym, którzy szczególnie go potrzebują – opowiada Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

OTI 4153 copy OTI 3969 copy

Tekst i zdjęcia przekazane przez Fundację "Dr Clown"

Działania Fundacji i wolontariuszy nagrodzone w konkursie S3KTOR!

Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami niosą uśmiech i za pomocą interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. Każdego roku „doktorzy clowni” docierają do 60 000 podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Za swoją działalność i uśmiech zanoszony chorym Fundacja została nagrodzona w ósmej edycji konkursu S3KTOR, którego celem jest promocja warszawskich organizacji pozarządowych wśród mieszkańców Stolicy. Gratulujemy Fundacji i jej wspaniałym wolontariuszom! 

IMG 2812
Zdjęcie z zasobów Urzędu m.st. Warszawy