1 grudnia br. w Bibliotece Multimedialnej na warszawskim Mokotowie odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji programu Akademia Lidera Wolontariatu, prowadzonego przez Fundację Szkoła Liderów w ramach projektu ‘Ochotnicy warszawscy’ Urzędu m.st. Warszawy. Podczas spotkania uczestnicy, organizatorzy i mentorzy mieli okazję spotkać się i podsumować efekty dwumiesięcznej pracy.

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 3

Uczestnikami pierwszej edycji Akademii byli wolontariusze-liderzy, osoby zaangażowane w działalność w swojej instytucji/organizacji, które wykazują szczególne kompetencje do podejmowania samodzielnie nowych inicjatyw i realizacji ich w oparciu o współpracę np. z innymi wolontariuszami. Celami Akademii Lidera Wolontariatu są: przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności nt organizacji projektów społecznych, także z wykorzystaniem dedykowanych, miejskich narzędzi; przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności nt organizacji i zarządzania pracą wolontariuszy; sieciowanie i integracja środowiska warszawskich wolontariuszy, a także pośrednio organizatorów wolontariatu; przygotowanie i realizacja przez uczestników inicjatyw mających na celu wzmocnienie aktywności społecznej warszawiaków oraz promocja wolontariatu jako szansy na m.in. realizację własnych inicjatyw w oparciu o współprace ze swoja organizacją/instytucją.

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 118Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 113

Uczestnicy ALW mieli okazję wziąć udział w warsztatach wyjazdowych w Białobrzegach, gdzie wraz z trenerami ze Szkoły Liderów podejmowali kwestię związane z tworzeniem i motywowaniem zespołu, określaniem indywidualnych celów rozwojowych oraz wypracowaniem stylu przywództwa adekwatnego do realizowania zadań. Kolejne warsztaty, odbywające się w Warszawie, dotyczyły cyklu życia projektu, zagadnień związanych z promocją, organizacją pracy wolontariuszy, sposobów reagowania na sytuacje kryzysowe oraz diagnozowania potrzeb społeczności lokalnych. W ramach tego warsztatu uczestnicy opracowali także wstępne założenia swoich projektów i poznali swoich mentorów, którzy byli ich wsparciem podczas realizacji pomysłów. Przez kolejne tygodnie po warsztatach wolontariusze mieli czas na przygotowanie i realizację projektów.

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 63

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 89

 

Podczas wieńczącego edycję spotkania uczestnicy zaprezentowali pięć zrealizowanych projektów:

Projekt „Poszerzamy horyzonty”, prezentowany przy Emilię Szuchniewicz i Antka Majewskiego, miał na celu szerzenie idei wolontariatu poprzez 1-dniowy cykl wykładów o tematyce wolontariackiej oraz organizację targów wolontariatu, które odbyły się w Domu Kultury Kadr. Wydarzenie trwało przez dwa dni, a podczas jego trwania zaproszeni przez uczestników przedstawiciele warszawskich instytucji mogli zaprezentować swoją ofertę wolontariatu. W targach wzięli udział: Ogród Zoologiczny w Warszawie, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Festiwal dla Dzieci i Młodzieży KINO W TRAMPKACH oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

W wydarzeniu udział wzięło ponad 100 osób. Część z nich przyszła żeby znaleźć wolontariat w którym mogliby się odnaleźć, bo wielu z nich to były osoby, które angażowały się dotychczas bardzo akcyjnie, np. w festiwale. – mówi o motywacjach uczestników targów Emilka. Ale mieliśmy też osoby, które nie zetknęły się dotychczas w wolontariatem i to była dla nich fajna okazja do tego, żeby się dowiedzieć czym jest wolontariat. – dodaje Antek

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 76


Międzypokoleniowy spacer po Ochocie - Jedna Ochota, dwa pokolenia
 to pomysł realizowany przez zespół reprezentowany przez Karolinę Urban i Pawła Sądyka. Celem projektu było zorganizowanie międzypokoleniowego spaceru po Ochocie, z elementami gry miejskiej, dla seniorów i młodych wolontariuszy, którzy przy okazji spotkania, i wykonywania wspólnego zadania, mieli okazję lepiej się poznać, wymienić doświadczeniami oraz wymienić ciekawostkami o dzielnicy.

Naszym celem był nie tylko poprawienie kontaktów między seniorami a młodzieżą, ale także obalenie stereotypów dotyczących osób starszych i młodzieży. Chcieliśmy się również skupić na poszerzaniu wiedzy historycznej o Ochocie, a także na pobudzeniu lokalności - mówi o projekcie Karolina

Podczas spaceru uczestnicy mieli do dyspozycji aparaty analogowe, które pozwalały im na dokumentacje trasy i utrwalenie, ich zdaniem, najciekawszych przestrzeni Ochoty.

Oprócz mapki uczestnicy [spacerów] dostawali także aparaty jednorazowe. To również było nawiązanie do seniorów i pokazanie czegoś nowego młodzieży, bo jak się okazało większość młodzieży nie wiedziała jak używać takiego aparatu, a nawet że można takie dostać i z nich skorzystać. – mówi Karolina. Tutaj chodziło nam o integrację. Jak chodzili, to mogli wymieniać się wrażeniami, doświadczeniami, robić razem te zdjęcia, i dzięki temu uzyskaliśmy piękną wystawę z nieraz nietuzinkowymi zdjęciami. – dodaje Paweł

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 24


Poczuj się jak osoba z niepełnosprawnością
to projekt skierowany do wolontariuszy z różnych warszawskich instytucji przygotowane przez Joannę Tokarską i Bożenę Poncyliusz. Uczestnicy warsztatu mogli dowiedzieć się w jaki sposób świat postrzegają osoby dotknięte niepełnosprawnością. Spotkanie poprowadziły osoby, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnościami: niesłysząca, niewidoma oraz niesprawna ruchowo. Spotkanie było podzielone na dwie części. Teoretyczną, podczas której prowadzący mogli opowiedzieć o swoich niepełnosprawnościach i codziennych trudnościach z którymi się spotykają, oraz praktycznej, podczas której uczestnicy mogli spróbować poruszać się na wózku inwalidzkim, przejść się z zasłoniętymi oczami i laską oraz spróbować porozumiewać się za pomocą odczytania ruchu warg.

Warsztaty były skierowane do wolontariuszy, ponieważ to oni najczęściej mają styczność z osobami niepełnosprawnymi. Uznałyśmy, że udział w takim warsztacie jest szansą na to, że w przyszłości tacy wolontariusze będą mogli lepiej się porozumieć z osobami niepełnosprawnymi, a poprzez zdobyte doświadczenie będą mogli lepiej im pomagać. – mówi Joanna, jedna z pomysłodawczyń projektu

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa 01 30

 

Coolture Kids to działanie zaproponowane przez czwórkę uczniów warszawskiego liceum, Julianę Fugiel, Antka Majewskiego, Michała Sekulskigo i Tristana Gines-Woźniaka. Celem projektu było nawiązanie relacji pomiędzy uczniami gimnazjum z Mokotowa i ich rówieśników z Turcji, uczących się w szkole w Manisie. Do nawiązania współpracy z turecką szkoła pomysłodawcy projektu wykorzystali platformę eTwinning, która stawia sobie za cel tworzenie społeczności szkolnej, gromadzącej szkoły i przedszkola z całej Europy, i nie tylko, współpracująca za pomocą mediów elektronicznych.

Początkowo miało to być pisanie listów do szkoły z zagranicy, a skończyło się na tym, że powstał projekt wymiany kulturowej. – mówi Antek Naszą najmocniejszą stroną są młodzi ludzie, szczególnie młodzi ludzie, którzy są chętni poznania czegoś nowego, jakiejś nowej kultury. – dodaje Tristan

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 31

Ostatnim projektem zrealizowanym w ramach Akademii był zrealizowany przez Andrzeja Woszczyńskiego film dokumentujący pozostałe działania uczestników Akademii Lidera Wolontariatu.

Podczas projektu nauczyłem się, że jeżeli znajdzie się jakąś grupę i się chce, to można to zrobić. Bez względu na to czy nas będzie pięć osób, czy dwadzieścia osób, jeżeli się dobrze przemyśli sprawę i będzie się chciało dążyć do jakiegoś celu, będziemy razem dążyć, to da radę zrobić. – mówi twórca filmu

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 40

 

Dumy z wyników wszysch działań zrealizowanych przez uczestników ALW nie mogły ukryć koordynatorka programu i jedna z mentorek:

Absolutnie sukces. Ogromny. Na pewno niesamowite przeżycie dla tych wszystkich młodych ludzi, którzy się w to włączyli, bo pamiętam z jakim stresem mówili o swoich pierwszych próbach napisania projektu, jeszcze w Białobrzegach, czy potem na szkoleniach w Warszawie, i taka stopniowa praca z mentorami, która dała niesamowite efekty. To jest bardzo trudny, ale strasznie wartościowy proces, to przez co oni wszyscy przeszli. Nabyli nowych umiejętności, nowych doświadczeń i mam nadzieję, że też zapału do robienia zupełnie innych rzeczy, już nie tylko jako wolontariusze, ale też koordynatorzy wolontariatu. – mówi koordynatorka programu Akademia Liderów Wolontariatu Aneta Birnbaum ze Szkoły Liderów.

Tutaj bardzo dużo się wydarzyło w bardzo krótkim czasie. Tępo było dość zawrotne, ale to sprawiło, że była duża mobilizacja i było zwarcie do działania. Bardzo mi się podobała taka struktura, że najpierw są szkolenia stacjonarne, grupa się integruje, zżywa, jest to szkolenie liderskie, które dało tym, głównie, młodym ludziom poczucie siły i mocy. Pozwoliło też spojrzeć na siebie jako lidera. Następnie takie warsztaty kompetencyjne, które sprawiły, że oni [uczestnicy] dalej się integrowali jako grupa, ale też dostawali konkretne narzędzia. Później praca nad projektami. Tutaj, wydaje mi się, że też bardzo dużo dała opieka mentora. Szczególnie jak ktoś pierwszy raz startuje z projektem społecznym, to ma różne oczekiwania wobec siebie, jak to powinno wyglądać. To wszystko za pierwszym razem nie jest oczywiste. Osoba, która może pomóc w takich prostych sprawach, ale też jest wsparciem psychicznym, ktoś kto sprawdza jak ci idzie, gdzie masz problem, na jakim etapie jesteś, to dużo daje. Taka jest moja obserwacja, że ci ludzie mają bardzo różne potrzeby, są z różnych instytucji, z różnym doświadczeniem i ciężko znaleźć jedną formułę, która odpowiada na wszystkie potrzeby dlatego myślę, że współpraca w małych grupach pod opieką mentora to była dobra decyzja. – podsumowuje edycję Agata Gajda, jedna z mentorek Akademii Lidera Wolontariatu.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy odebrali podziękowania i dyplomy potwierdzające udział w Akademii Lidera Wolontariatu.

 Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa 01 135Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 1

Szkola Liderow WOLONTARIAT 2017 12 01 Warszawa sm 01 143

Zespół Ochotników warszawskich serdecznie dziekuje wszystkim wolontatiuszom zaangażowanym w Akademię!  

Kolejna edycja Akademii Liderów Wolontariatu już w 2018 r. O rekrutacji do programu będziemy informować w dziale aktualności.


Tekst: Monika Makuch
Zdjęcia: Beata Czarnecka