W maju oraz czerwcu br. Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy gości na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Urzędnicy podczas spotkań z seniorami rozmawiają o tym w jaki sposób można stać się aktywnym mieszkańcem Warszawy. Słuchacze mają okazję dowiedzieć się więcej o trzech miejskich działaniach: Budżecie Partycypacyjnym, Inicjatywie Lokalnej oraz o projekcie Ochotnicy warszawscy, czyli o wolontariacie.

Ochotnicy warszawscy to projekt, który powstał, aby wspierać rozwój i promocję wolontariatu w Warszawie. Jego celem strategicznym jest zwiększenie liczby osób zaangażowanych w działania w obszarze wolontariatu - mieszkańców, osób pracujących, uczących się i przebywających w Warszawie . Projekt zakłada także podniesienie jakości współpracy organizatorów wolontariatu z ochotnikami oraz zwiększenie liczby i zakresu wsparcia podmiotów–organizatorów wolontariatu, tworzących przyjazne otoczenie dla rozwoju wolontariatu w mieście.

Logotyp Ochotnicy Kolor RGB

Budżet partycypacyjny już od czterech lat zmienia warszawską rzeczywistość. Jest narzędziem, w ramach którego mieszkańcy mogą decydować o części budżetu Miasta. Projekty zgłoszone przez mieszkańców i wybrane w głosowaniu zostają w kolejnym roku zrealizowane przez Miasto.

bp bez tła

 

Inicjatywa lokalna jest formą wyjątkowej współpracy Miasta z mieszkańcami, polegająca na wspólnej realizacji zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej, np. osiedla, dzielnicy, miasta. W inicjatywę lokalną mogą zaangażować się zarówno nieformalne grupy, jak i podmioty posiadające osobowość prawną.

żarówka

 

Do tej pory przedstawiciele biura odwiedzili sześć placówek: Towarzystwo Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Fryderyka Chopina, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wesołej, Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Wyższej Przymierza Rodziny, Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Specjalistyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji „Emeryt” oraz Stołeczny Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Podczas spotkań prowadzono rozmowy między innymi o tym dlaczego warto angażować się w wolontariat. Przedstawiono przykłady działań Seniorów–wolontariuszy w różnych instytucjach kultury oraz organizacjach pozarządowych. Uczestnicy spotkań mieli szansę dowiedzieć się również o międzypokoleniowych projektach angażujących osoby w różnym wieku. Celem prezentacji projektu „Ochotnicy warszawscy” członkom Uniwersytetów Trzeciego Wieku, była próba zmiany spojrzenia osób dojrzałych na aktywność wolontariacką. Wolontariat, na przekór stereotypowi, to nie tylko domena ludzi młodych, a potencjał, wiedza i doświadczenie seniorów jest czymś bardzo cennym i poszukiwanym przez organizatorów wolontariatu. Każda osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia chce wykonywać powierzone jej zadanie może zostać wolontariuszem, bez względu na wiek, czy doświadczenie. Wystarczy motywacja i trochę wolnego czasu.

utw1 2

Możliwości wolontariatu są niemal nieograniczone. Jako wolontariusz można m.in. współorganizować wydarzenia kulturalne, naukowe, sportowe, wspierać instytucje kultury, pomagać w organizacji warsztatów: edukacyjnych, artystycznych, kulinarnych czy komputerowych.. Wolontariat to także okazją, aby podzielić się swoim doświadczeniem, zdobyć wiedzę i nowe doświadczenia. Poznać ludzi w różnym wieku, aktywnie i kreatywnie spędzić czas, odkryć ciekawe miejsca w Warszawie, a także poznać instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Dziękujemy za ciekawe spotkania i zapraszamy wszystkie Uniwersytety Trzeciego Wieku zainteresowane organizacją podobnych wydarzeń do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.i współpracy.

Tekst: Monika Makuch