Każdy z nas może stać się tą osobą od której będzie zależeć zdrowie i życie innych. Wywrotka na rowerze, zasłabnięcie w autobusie, a może po prostu potknięcie się podczas realizowania wolontariackich działań? Takie niechciane sytuacje mogą się wydarzyć w naszym otoczeniu, a najważniejsze to wiedzieć jak można jako świadek na nie zareagować i pomóc osobom, które tego potrzebują!

Osoby w kręgu przed ekranem i stojącym ratownikiem

O tym jak opanować sytuację i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej uczyły się ochotniczki i ochotnicy stołecznych organizacji pozarządowych i instytucji podczas trzech szkoleń z ratownikiem i strażakiem Janem Domalewskim. Dzięki współpracy Miasta stołecznego Warszawy z Astra Zeneca Sp. z o.o. (w ramach Funduszu Różnorodności Społecznej) udało się zorganizować bezpłatne szkolenia w przestrzeni Forum. MedTech dla 32 osób, które działają wolontariacko w Warszawie. To kolejny dowód na to jak nasze miasto może być dumne ze swoich wolontariuszy – nie tylko angażują swój czas, umiejętności i serca w liczne projekty na terenie całego miasta, ale także uczestniczą w szkoleniach, dzięki którym mogą kiedyś uratować czyjeś życie!

Prowadzący klęka na ziemi przy fantomie, w tle siedzący uczestnicy

Dwie kobiety ćwiczą na fantomie na podłodze, w tle ekran

Wolontariuszki i wolontariusze na szkoleniach dostali od prowadzącego zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Jakich informacji udzielić dzwoniąc na 112, jak oświetlić reflektorami auta miejsce wypadku, aby uniknąć dodatkowych kolizji, z której strony należy podejść do nieprzytomnej osoby i jak sprawdzić jej podstawowe życiowe parametry, co zrobić widząc dziecko zamknięte w aucie, jakie jest właściwie miejsce na założenie opaski uciskowej w przypadku krwawienia i jaka to jest bezpieczna pozycja. Szkolenie nie odbyło się bez trenowania prawidłowych uciśnięć klatki piersiowej na zaangażowanym w spotkanie… fantomie! Ponadto uczestnicy i uczestniczki mogli zapoznać się z działaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który coraz częściej dostępny jest w miejscach publicznych, takich jak: szkoły, lotniska, centra handlowe czy dworce.

Kilka osób zgromadzonych wokół fantomów na podłodze

Trzygodzinne szkolenia były dla obecnych na nich wolontariuszek i wolontariuszy niebywale cenne. Uczestniczki i uczestnicy mogli korzystać zarówno z rozległej wiedzy i doświadczenia Jana, jak i dzielić się swoimi obserwacjami oraz obawami. Refleksja po szkoleniu pozostała jedna – dzięki umiejętności szybkiego i właściwego reagowania w krytycznych momentach możemy znacząco zwiększyć szansę przeżycia, a także ograniczyć skutki urazów.



Jesteś zaangażowana/y w wolontariat w Warszawie? Sprawdź nasz kalendarz wydarzeń i szkoleń, aby znaleźć inne interesujące spotkania dedykowane wolontariuszkom i wolontariuszom!



Bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy dla wolontariuszek i wolontariuszy były prowadzone przez AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o. w ramach działań m.st. Warszawa mających na celu rozwój wolontariatu oraz inicjatywy pn. „Fundusz Różnorodności Społecznej m.st. Warszawy"