W związku z budową nowej siedziby liceum oraz zaplanowaną przeprowadzką, postanowiliśmy uczcić naszą wieloletnią współpracę projektem zatytułowanym: „20-lecie wolontariatu na Klimatycznej”. Partnerstwo zostało utworzone przez dwie placówki: Szkołę Podstawową nr 385 im. Marszałka Piłsudskiego oraz CLXIII Liceum Ogólnokształcące

Jak świętowaliśmy nasz jubileusz? Czy warto pomagać? Co nam daje wolontariat? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Spotkaliśmy się 10 listopada, by razem powspominać wiele lat owocnej współpracy. W tym celu przygotowaliśmy okolicznościową wystawę fotograficzną, ukazującą historię wolontariatu w naszych szkołach. Następnie odbyło się spotkanie z dyrektorem Ośrodka Hospicjum Domowego – panem Karolem Koeberem oraz przedstawicielem personelu medycznego – panem Michałem. Panowie w bardzo interesujący sposób opowiedzieli nam o swojej pracy i bardzo cierpliwie odpowiadali na liczne pytania. Można powiedzieć, że odczarowali nam wyobrażenie o hospicjach. Pokazali, że jest to miejsce, gdzie oprócz chorób i odchodzenia jest także radość i chęć życia. Było to bardzo delikatne oswojenie z trudnym tematem, który dotyczy przecież każdego z nas.

Wolontariusze i wolontariuszki wspólnymi siłami zorganizowali charytatywny punkt z goframi, z którego dochód przeznaczony był na zasilenie puszki WOŚP. Zainteresowanie kawiarenką przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy bardzo zaangażowali się w nasze przedsięwzięcie. Rodzice upiekli przepyszne ciasta i dostarczyli desery. Obsługa wykazała niezwykle profesjonalne podejście do klienta. Ekipa przygotowująca gofry bardzo wytrwale dostarczała ciepłe i pyszne smakołyki klientom. Nie było łatwo, ale wspólnymi siłami i zaangażowaniem zaspokoiliśmy głód wszystkich naszych klientów, którzy poprzez zakup słodkości wsparli naszą akcję.

Na zakończenie została zorganizowana debata, w której udział wzięli wolontariusze i wolontariuszki z obu szkół oraz zaproszeni goście. Na pytanie "Czy warto pomagać" padały bardzo różne odpowiedzi: „Pomaganie jest piękne!”, „Pomaganie uszczęśliwia, i dodaje skrzydeł do dalszego działania”, „Zdecydowanie warto!”, „Warto zobaczyć uśmiech na twarzy drugiego człowieka”, „Przez pomaganie stajemy się lepszymi ludźmi”, „Pomaganie uszlachetnia”.

Wszystkie nasze działania objęły swym zasięgiem społeczność obu szkół oraz ich rodziny i zaproszonych gości. Śmiało możemy powiedzieć, że było nas około 1000 osób.

Dodatkowo podczas całego projektu towarzyszyli nam licealni reporterzy, którzy dokumentowali nasze działania. Rezultatem tego jest podcast, który można znaleźć na stronie internetowej liceum. Ukazały się również tematyczne artykuły w szkolnych gazetkach: Licealniku i Niecodzienniku.

Tekst przekazany do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!