Międzypokoleniowy Piknik Rodzinny to szereg działań aktywizujących społeczność lokalną Żoliborza, koordynowanych przez instytucje działające w obszarze edukacji i pomocy społecznej: Szkołę Podstawową Nr 392, LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Witkiewicza, Zespół Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego, Dom Seniora "Piękny Brzeg" oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.
W ramach partnerstwa zrealizowane zostały różnorakie działania na rzecz rodzin na terenie Dzielnicy Żollborz m.st. Warszawy, które włączały dzieci, młodzież oraz ich opiekunów. Służyły one aktywizacji międzypokoleniowej oraz wymianie doświadczeń, a polegały na pomocy przy organizacji spotkań tematycznych i imprez okolicznościowych.
Działania polegały na:
- zaangażowaniu dzieci, młodzieży i ich rodzin przy organizacji Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego,
- zaangażowaniu wolontarluszy, często całych rodzin, w Żoliborskich Klubach Seniora (do prowadzenia gier planszowych, przygotowania oprawy muzycznej podczas spotkań okollcznośclowych, Świąt Botego Narodzenia, obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza),
- pomocy przy obsłudze XIV Żollborsklego Festlwalu Śpiewających Seniorów,
- pomocy przy obchodach "Dnia Senlora"
- pomocy przy Potańcówce Międzypokoleniowej,
- pomocy przy aktywizacji Żoliborskich Partnerstw Lokalnych.
W powyższe działani zaangażowani byli: dzieci, młodzież oraz Ich rodzice i dziadkowie. We wszystkich wydarzeniach udział wzięło około 700 osób.
Centralnym wydarzeniem w projekcie była organizacja Mlędzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. Dzieci i rodzice oraz dziadkowie angażowali się w organizację pikniku wspólnie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzielnicy Żoliborz. Rozkładali namioty, przygotowali stoliki, przeprowadzali podczas imprezy animacje dla dzieci i innych uczestników wydarzenia. Wolontariusze informowali innych uczestników pikniku o przebiegu imprezy oraz propozycjach wspólnych działań na poszczególnych stoiskach.
Działania wolontarystyczne dostosowane były do wieku i możliwości wolontariuszy. Ideą włączenia w działanie tak zróżnicowanej wiekowo grupy była nie tylko integracja międzypokoleniowa, ale również pokazanie, jak mogą wyglądać relacje rodzinne oraz w jak kreatywny sposób osoby z innych pokoleń mogą spędzać wspólnie czas.
Tekst przekazany do publikacji przez realizatorów partnerstwa.
Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".
W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.
Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!