Projekt „Bajkowy Mokotów” został zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy i Teatr Lalek Guliwer. Działanie przyciągnęło ponad 30 osób zainteresowanych udziałem w wolontariacie, polegającym na stworzeniu gry miejskiej. Efektem wspólnej pracy była rodzinna gra miejska „Misja: powrót do książek", która odbyła się 28 października 2023 roku na terenie Starego Mokotowa i Wierzbna.

Zainteresowanie wolontariatem polegającym na współtworzeniu gry miejskiej przerosło nasze oczekiwania! Zespół liczył 31 osób w różnym wieku i o bardzo różnorodnych zainteresowaniach. Ciekawym aspektem okazały się motywacje uczestników i uczestniczek. Dla niektórych miał to być sposób na „zrobienie” punktów do szkoły. Inni upatrywali w projekcie szansę, aby spędzić więcej czasu z dziećmi, za to fani gier miejskich chcieli sprawdzić się w roli ich twórców.

Plac zabaw, na którym znajduje się chłopiec i cztery osoby dorosłe. Część osób przebrana jest w bajkowe stroje.

Prace nad grą miejską rozpoczęły się 28 września od warsztatów integracyjnych, które pozwoliły uczestnikom poznać się i zbudować zespół. Następnie wolontariusze i wolontariuszki wzięli udział w szkoleniu, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób skonstruować dobrą fabułę oraz na czym polega mechanika gry. Na kolejnych zajęciach z improwizacji teatralnej, prowadzonych przez aktorkę Teatru Lalek Guliwer - Annę Przygodę, wolontariusze i wolontariuszki mogli przetestować swoje pomysły, jednocześnie konsultując je z potencjalnymi graczami. W międzyczasie powstawały rekwizyty i scenografia, trwało opracowywanie trasy gry oraz szycie kostiumów. Wiele wolontariuszy i wolontariuszek bardzo zaangażowało się w przygotowania – dużo czasu poświęcili na tworzenie niezbędnych elementów gry.

Gra miejska pod nazwą „Misja: powrót do książek” odbyła się 28 października 2023 roku. Wzięło w niej udział 15 zespołów liczących łącznie ponad 50 osób. Celem graczy było uratowanie krainy fantazji przed zniknięciem. Zadania inspirowane literaturą polegały na przekonaniu postaci literackich do powrotu na karty swoich historii i pokazaniu im, że w dzisiejszych czasach wciąż są czytane i mogą nas wiele nauczyć.

Osoby ubrane w bajkowe stroje siedzą przy stole, na którym rozłożone są mapy i artykuły plastyczne.

Zwieńczeniem projektu była ewaluacja połączona ze wspólnym świętowaniem. Stanowiło to również okazję do podsumowania naszych działań. Uczestnicy i uczestniczki podkreślali, jak ogromną wartość stanowiła dla nich możliwość realizowania wolontariatu wraz z członkami rodziny, przyjazna atmosfera oraz kreatywna i zaangażowana grupa. Rola animatora w grze miejskiej była dla wielu osób niesamowitym przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci. Wolontariusze i wolontariuszki zakończyli projekt bogatsi o nowe umiejętności. Niektórzy nauczyli się współpracy i przyjmowania odmiennych pomysłów, innym udało się pokonać swoją nieśmiałość. Świętowanie zakończyło się poczęstunkiem w postaci pysznego tortu i wręczeniem drobnych upominków. 

Scena, na której stoi grupa osób w przebraniach. Z tyłu, na ekranie znajduje się napis "Rodzinna gra miejska. Misja: Powrót do książek"

Tekst przekazany do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!