Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 4 przy Al. Wł. Reymonta w Warszawie wzięli udział w projekcie realizowanym w ramach działania "Warszawskie Partnerstwa dla Wolontariatu". Naszym celem było stworzenie inspirującej przestrzeni, w której młodzież mogłaby dzielić się swoimi pasjami i wiedzą.

Wraz z grupą wychowanków i wychowawców zaaranżowaliśmy przestrzeń, w której powstała pracownia rękodzielnicza. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt i materiały, aby stworzyć warsztat „Rękodzielnik”. W tym samym czasie młodzież uczestniczyła w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalistów z Fundacji Indygo, poznając różnorodne techniki rękodzielnicze.

Po zakończeniu szkoleń nawiązaliśmy współpracę z Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr 49, Przedszkolem Miejskim nr 308 oraz Szkołą Podstawową nr 80. Chcieliśmy podzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami rękodzielniczymi oraz promować zasady wolontariatu. Nasze działania były na bieżąco dokumentowane i fotografowane. Młodzież regularnie prowadziła warsztaty rękodzielnicze, podczas których powstawały maskotki, mydełka, bransoletki, breloczki oraz stroiki bożonarodzeniowe. Udział w projekcie wpłynął pozytywnie na indywidualny rozwój uczestników, poszerzając ich świadomość w relacjach z osobami w różnym wieku. Pomógł także w budowaniu lokalnych więzi i odpowiedzialności za społeczność, w której żyją.

Wszystkie prace stworzone w trakcie projektu zostały przekazane na kiermasz charytatywny, co pozwoliło promować nasze działania. Partnerzy projektu dzielili się informacjami o warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy. Współpraca z partnerami przebiegała wyjątkowo pomyślnie i jest kontynuowana. Mamy wspólne plany na drugie półrocze roku szkolnego oraz pomysły na dalsze lokalne inicjatywy.

Partnerzy aktywnie wspierali nasze działania i chętnie uczestniczyli w spotkaniach z wolontariuszami. Udało nam się również zachęcić młodzież z partnerskich instytucji do podejmowania samodzielnych działań, które sprzyjają rozwojowi wolontariatu w ich środowisku. Otrzymaliśmy przestrzeń do spotkań oraz tablice, na których mogliśmy dzielić się relacjami z naszych wspólnych przedsięwzięć.

Tekst przekazany do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!