Rok 2023 minął Ogniskom Pracy Pozaszkolnej z Pragi Południe pod znakiem promowania wolontariatu rodzinnego. Nawiązano partnerstwo dające możliwość realizacji cyklu imprez i wydarzeń, w których organizację mogły zaangażować się całe rodziny. Bo nic tak nie łączy jak wspólne działanie - twierdzą koordynatorzy wolontariatu w ogniskach.
W partnerstwie wzięły udział Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 Jordanek, Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 im. Henryka Jordana, Ognisko Pracy Pozaszkolnej
nr 3 i Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4. Wszystkie placówki działają na warszawskiej Pradze Południe. Każde Ognisko samodzielnie realizowało aktywności, które łączyła wspólna myśl przewodnia, czyli międzypokoleniowa wymiana wiedzy i umiejętności.
W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr1 na Gocławku, jak co rok, odbyła się kolejna edycja EKO Pikniku. Wolontariusze, dzieci z mamami, przygotowali degustację prostych potraw z warzyw sezonowych. Byli także zaangażowani w obsługę giełdy rzeczy używanych oraz promocję wydarzenia, do której zaprojektowali plakaty.
W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 2 na Saskiej Kępie wolontariusze wraz z nauczycielami i uczestnikami zajęć sadzili rośliny: kwiaty i krzewy. Opracowali tablice edukacyjne informujące o posadzonych roślinach. Akcja ogrodnicza była częścią dużej imprezy plenerowej odbywającej się w ognisku, dzięki czemu ideę wolontariatu realizowanego przez dzieci i ich najbliższych mogło poznać wiele osób.
W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 na Grochowie dzieci z dziadkami zorganizowały i uprawiały ogródek warzywny, a uzyskane plony spożyły w czasie wspólnej imprezy. Pomysł organizacji ogródka warzywnego pojawił się spontanicznie i natychmiast zainteresował dość dużą grupę dzieci. Wspierane przez kilkoro babć i dziadków wspólnie sadziły, podlewały i zacieniały grządki, i na koniec zebrały pierwsze wyhodowane przez siebie warzywa.
W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 4 na Gocławiu wolontariusze brali udział w organizacji dwóch edycji pikniku naukowego. W ich trakcie na kilku przygotowanych stoiskach uczestnicy mogli wziąć udział w obserwacjach, eksperymentach, a nawet naukowych konkurencjach.
We wszystkich czterech ogniskach wolontariusze brali udział w różnorodnych warsztatach, będąc zaangażowanym w ich organizację i prowadzenie. W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 2 wzięli udział w dwóch warsztatach plastycznych. W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 1 wolontariusze zorganizowali podczas jarmarku świątecznego sklepik kulinarny, który obsłużyli, a także, wraz z innymi uczestnikami imprezy, zaopatrzyli go w przygotowane smakołyki. W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 4 wolontariusze zaangażowali się w organizację warsztatów rękodzielniczych z makramy i ceramiki, a w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 3 w warsztaty „Powitanie lata - bezpieczne wakacje”, „Złota jesień” czy „Święto Niepodległości” oraz w obsługę ogniskowych imprez, między innymi w obchody jubileuszu 25-lecia pracy ogniska.
Przez rok działalności wolontariatu rodzinnego w Ogniskach Pracy Pozaszkolnej na Pradze Południe, we wspólnych aktywnościach wzięło udział 93 wolontariuszy w wieku od ucznia po seniora, a w imprezach i warsztatach organizowanych z ich udziałem ponad 500 osób. Udział wolontariuszy poszerzył wachlarz propozycji ognisk o nowe inicjatywy i wspierał integrację ogniskowych społeczności. Był także źródłem integracji wewnątrz rodzin biorących udział w wolontariacie, zadowolenia, satysfakcji i poczucia robienia czegoś ważnego. Był to rok bardzo widocznego wolontariatu rodzinnego w południowopraskich placówkach wychowania pozaszkolnego, za który ogniska wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękują.
Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.
Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".
W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.
Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!