"Rok Wisławy Szymborskiej 2023" to projekt partnerski, do którego Białołęcki Ośrodek Kultury zaprosił Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Białołęka oraz trzy szkoły podstawowe: Szkołę Podstawową nr 356, Szkołę Podstawową nr 31 oraz Szkołę Podstawową nr 314. Działania zrealizowano w ramach działania "Warszawskie Partnerstwa dla Wolontariatu".

Zaplanowaliśmy cykl działań edukacyjno-kreatywnych zaadresowanych do różnych odbiorców – starszych i młodszych, seniorów i młodzieży – a obecność i wsparcie wolontariuszy były nieodzownymi elementami całego projektu! Pierwszym krokiem w ramach realizacji było spotkanie wszystkich osób zaangażowanych w działania. Zorganizowaliśmy spotkanie w MAL-u, aby przy herbacie wspólnie zaplanować koncepcję i szczegóły warsztatów oraz zasady związane z finałowym konkursem. Dzięki burzy mózgów udało nam się stworzyć pomysł na działania rodzinne – kreatywne, a przy tym edukacyjne i integrujące społeczność!

Warsztaty doskonalenia wyobraźni i kolaże

Co może nam dać wspólne czytanie poezji? Punkt wyjścia do rozmowy, która może zaowocować wspaniałą znajomością w przyszłości, miło spędzony czas, rozluźnienie ciała i warsztat uważności, ale również odwagę do czytania na głos, czy też okazję do rozmowy z nowo poznanymi ludźmi. Na tym skoncentrowaliśmy się podczas warsztatów poetyckich, podczas których wykorzystaliśmy poezję Wisławy Szymborskiej. Każdy uczestnik otrzymał notes do własnych zapisków, a aktywni wolontariusze przybliżyli uczestnikom postać naszej noblistki. Niektórzy deklamowali jej najpiękniejsze wiersze.

 Stół, na którym położone są różne artykuły papiernicze. Na środku stołu znajduje się kobieta, która siedzi za ekranem monitora, skierowanego w stronę ludzi zgromadzonych wokół stołu.

Grupa osób leżąca na podłodze, osoby te wykonują ćwiczenia rozluźniające

Warsztaty kreatywne odbyły się w nawiązaniu do sztuki tworzenia kolaży – jednej z pasji poetki. Kolaże noblistki z lat 60-tych i 70-tych to prototypy dzisiejszych memów, o czym przekonali się uczestnicy, tworząc własne pocztówki. Pod koniec wolontariusze zorganizowali mini wystawę kolaży opartych na twórczości Szymborskiej w MAL-u, którą można było podziwiać jeszcze przez kolejny miesiąc.

Grupa osób siedząca przy stole, osoby te wykonują kolaże przy użyciu artykułów plastycznych

,,Niektórzy lubią poezję” – konkurs poezji Wisławy Szymborskiej

Zwieńczeniem działań związanych z "Rokiem Wisławy Szymborskiej 2023" był konkurs recytatorski, zorganizowany wspólnie z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Białołęka. Spośród ośmiu uczestników jury wyłoniło trzech laureatów. Zarówno zwycięzcy, jak i wyróżnieni otrzymali nagrody. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa, jak również docenienie osiągnięć noblistki i uwrażliwienie na jej twórczość. Okazało się, że zarówno wśród młodszych, jak i starszych uczestników jest dużo koneserów jej ponadczasowej twórczości – co pokazało, iż niezależnie od wieku – poezja Szymborskiej łączy pokolenia!

Osoba stojąca tyłem do aparatu, zawiesza  na ścianie plakat z podobizną Wisławy Szymborskiej

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!