Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach publicznych m.st. Warszawy realizowany jest przez Fundację Civis Polonus od 2017 roku. Od tego roku mieliśmy już okazję pracować ze 127 filiami bibliotecznymi w 5 edycjach programu. To grubo ponad połowa wszystkich placówek w stolicy! Z roku na rok poszerzamy sieć bibliotek, które realizują ważną misję otwierania się na mieszkańców oraz wplatają wolontariat w codzienną realizację misji instytucji.
Za nami półmetek działań warsztatowych dla koordynatorów wolontariatu w bibliotekach w projekcie "Ochotnicy warszawscy". W szkoleniach bierze udział 20 filii bibliotecznych z dzielnic: Śródmieście, Ursynów, Targówek, Praga-Północ, Praga-Południe, Ochota, Wola, Bielany i Białołęka. Ta liczna grupa w minionych miesiącach przygotowywała się do podjęcia współpracy z wolontariuszami oraz realizacji pierwszych pilotażowych projektów wolontariackich.
Szkolenia, które zawsze zakładają aktywny udział uczestników, miały na celu m.in.:
- poznanie aspektów prawnych współpracy z mieszkańcami,
- określenie celów i kierunku rozwoju wolontariatu w danej bibliotece,
- zapoznanie się z możliwymi metodami rekrutacji oraz promocji działań
Ponadto, tak jak podczas każdej edycji, także i teraz bibliotekarze i bibliotekarki mieli okazję poznać od środka działalność innych instytucji kultury, które rozwijają u siebie wolontariat (m.in. Muzeum Myśli Jana Pawła II, Dom Kultury Śródmieście, Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz zapoznać się z przykładami działań wolontariuszy w bibliotekach warszawskich, które przyczyniły się do podniesienia jakości oferty biblioteki i pomogły jej skutecznie otworzyć się na różne grupy czytelnicze.
Przykładami mogą być:
- młodzieżowy klub dyskusyjny,
- zaangażowanie młodzieży w prowadzenie zajęć tematycznych i językowych dla młodszych dzieci,
- sieciowanie z innymi instytucjami - np. schroniskiem dla zwierząt,
- kursy komputerowe dla seniorów,
- wolontariat ekspercki – np. wykłady czy oprowadzania.
Podczas każdej edycji organizujemy również otwarte fora dla koordynatorów wolontariatu – jest to świetna okazja do poznania bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu i zainspirowania się ich działaniami.
W ramach projektu "Ochotnicy warszawscy" każda z placówek otrzymuje także dofinansowania na realizację działań na rzecz rozwoju wolontariatu. Podczas szkoleń omawiamy z uczestnikami przykłady działań, jakie mogą zostać sfinansowane oraz pokazujemy jak przygotować plan wydatkowania.
Szkolenia są zawsze dopasowane do potrzeb bibliotekarzy. Rozmowy podczas spotkań toczą się wokół aktualnie podejmowanych działań i takich tematów jak: motywowanie wolontariuszy, pokonywanie oporów wewnątrz zespołów bibliotecznych, efektywna komunikacja itp.
Podczas tegorocznych spotkań uczestnicy poznawali m.in. dobre praktyki rozwoju wolontariatu rodzinnego (na przykładzie biblioteki w Dzielnicy Ursus), młodzieżowego i senioralnego. Wspólnie zastanawialiśmy się także nad cechami „idealnego wolotariusza/szki” – wg. uczestników osoba taka powinna być m.in. kontaktowa, odpowiedzialna, solidna, dyspozycyjna – oraz nad dopasowaniem rodzaju i zakresu przydzielanych zadań do ich temperamentu i osobowości.
Podkreślaliśmy, że dzięki odpowiedniej komunikacji już na wczesnym etapie rekrutacji mieszkańców, biblioteka ma szansę dotrzeć do osób, które odpowiadają na realne potrzeby biblioteki, co przecież jest celem projektu "Ochotnicy warszawscy".
Dziękujemy za dotychczasową współpracę i trzymamy kciuki za dalsze działania!
Artykuł przesłany przez Fundację Civis Polonus.
Bezpośrednim realizatorem działania w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” była Fundacja Civis Polonus.