Partnerski projekt pt. „Wolontariat – to, co nakręca mnie do działania” to połączenie sił Centrum Kultury i Aktywności, Domu Kultury Zacisze w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Szkoły Podstawowej nr 58 im. T. Gajcego w Warszawie, Szkoły Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Warszawie oraz XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.

Działania realizowane w ramach projektu były różnorodne, więc sami wolontariusze mogli wybrać, w jakich obszarach chcieliby działać. Poniżej przybliżymy Wam każdy z nich:

  • Eko wolontariat – wolontariat rodzinny

W celu przybliżenia tematu ekologii i życia blisko natury, zaprosiliśmy wolontariuszy do tworzenia ogrodu społecznego. Mogli oni zaangażować się w sadzenie roślin oraz w ich pielęgnację. W ramach tego zadania zostały zakupione sadzonki ziół, warzyw i kwiatów. Wszystkie te rośliny zostały posadzone, a wolontariusze dbali o nie przez cały sezon. Dodatkowo, zgodnie z prośbami uczestników, zoorganizowano warsztaty dotyczące ekologii. 

Grupa dorosłych i dzieci przy stole wykonuje prace artystyczne z użyciem szyszek, mchu, kamieni, liści. W tle widać drzewa.

  • Wolontariat międzypokoleniowy

W ramach tego działania odbyły się cztery spotkania, w trakcie których seniorzy i młodzież wraz ze swoimi rodzinami pracowali nad stworzeniem drzew genealogicznych. Dowiedzieli się, jak rozpocząć badania genealogiczne, w jaki sposób uporządkować dane historyczne oraz jakie są główne źródła wiedzy na temat przodków. Działania międzypokoleniowe miały na celu integrację oraz dawały przestrzeń dla wymiany wiedzy i doświadczeń między przedstawicelami różnych pokoleń, którzy na co dzień nie mają wspólnych płaszczyzn kontaktu.

Pomieszczenie, w którym ustawione są dwa stoły. Osoby w różnym wieku stoją bądź siedzą przy stołach, wykonując prace plastyczne.

  • Wolontariat wielokulturowy

Kolejnym obszarem naszych działań stał się wolontariat wielokulturowy. W ramach niego zorganizowaliśmy trzy warsztaty kulinarne – ich celem była integracja i edukacja na temat innych kultur. Udało nam się stworzyć przyjazną przestrzeń, będącą punktem wyjścia do podjęcia dialogu dotyczącego różnorodności. Poprzez realizację działań w projekcie promowaliśmy otwartość na inne kultury i tworzyliśmy bazę dobrych praktyk pokazujących, dlaczego warto rozmawiać o wielokulturowości i pomagać tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej ze względu na wojnę. 

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada na 5 grudnia, w CKiA świętowaliśmy razem z wolontariuszami, partnerami projektu i naszymi sąsiadami. Czas świąteczny to bardzo dobra okazja do dzielenia się tym, co najlepsze m.in. pasjami, czasem i życzliwością. Był to dla nas także czas na podsumowanie naszych całorocznych działań. 

Choinka z ozdobami świątecznymi, obok niej stoją osoby ubrane w kurtki, czapki i szaliki

Scena, na której znajduje się choinka, prezenty i świąteczne ozdoby. Na środku niej stoi grupa osób, które trzymają w dłoniach kartki

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!