Planszowa Wólka to działanie realizowane w ramach „Warszawskich Partnerstw dla Wolontariatu”. Projekt zakładał m.in. przeprowadzenie warsztatów przyrodniczych dla dzieci, organizację gry terenowej „Zagraj w Wólkę” oraz wspólnych spotkań z ludźmi i grami planszowymi, jak również tworzenie własnych gier planszowych.

Partnerstwo zostało zrealizowane przez Bielański Ośrodek Kultury - Miejsce Aktywności Lokalnej Studnia przy ulicy Estrady 112, wspólnie z Filią Szkoły Podstawowej nr 273 im. Zygmunta Sokołowskiego znajdującej się przy ulicy Arkuszowej. Głównym celem zawiązania partnerstwa między szkołą a ośrodkiem kultury było stworzenie synergii, która pozwoliłaby na kompleksowy rozwój lokalnego społeczeństwa złożonego z osób w każdym wieku. Szkoła skupia się przede wszystkim na edukacji formalnej, natomiast ośrodek kultury pełni funkcję miejsca promującego kreatywność, sztukę oraz rozwijającego zainteresowania kulturalne. Dlatego też współpraca między partnerami zakładała uzupełnianie się nawzajem, przy jednoczesnym tworzeniu atmosfery, w której uwagę skupimy na najmłodszych wolontariuszach, ich rodzinach oraz wszystkich mieszkańcach naszej okolicy.

W ramach działania powstała gra terenowa, której scenariusz ułożyli wolontariusze. Odbiorcami ich pracy były całe rodziny, które wędrowały przez Kampinos, aby wykonać zadania pomimo niesprzyjających warunków pogodowych. Świadectwem jak wielką ma moc wspólne działanie jest powstanie pomysłu na kolejną grę, tym razem w nieco innym charakterze. Jesteśmy właśnie w trakcie jej przygotowania – LARP „O Baronie z Wólki” to fascynujące połączenie gry i sztuki, które ma na celu przedstawienie w ciekawy sposób historii naszej okolicy.

Podczas realizacji projektu zorganizowaliśmy rodzinne spotkania z grami planszowymi, które stanowiły idealną okazję do nawiązywania nowych znajomości i budowania relacji, jak również umożliwiły integrację lokalnej społeczności.

Ludzie siedzą zgromadzeni przy kilku stołach, na nich położone są gry planszowe.

Podczas warsztatów przyrodniczych w puszczy dzieci poszerzały swoją wiedzę o faunie i florze leśnej, a następnie wykorzystały ją do opracowania swoich gier. W trakcie pracy nad grami wykorzystano ilustracje, które dzieci narysowały podczas warsztatów plastyczno-edukacyjnych.

Dwoje dzieci stoi przy drzewie i przygląda się mu przez lupę. W oddali widać inne drzewa i stojące w ich pobliżu dziecko.

Na przypadający 21 listopada Dzień Życzliwości przygotowaliśmy akcję promującą wolontariat lokalny. W ramach tego działania wolontariusze tworzyli „pakiety życzliwości” dla mieszkańców osiedla Wólka Węglowa i okolicznych osiedli. Niespodzianki roznieśli sąsiadom, wieszając je na płotach. Akcja tak bardzo spodobała się wolontariuszom, że trwała kilka dni, a młodzież z wielką radością przygotowywała kolejne pakiety. Dla niektórych taki pokaz życzliwości był wielkim zaskoczeniem. Na grupie osiedla na Facebooku pojawiło się zdjęcie z zapytaniem „Czy nikt nie zgubił torebki? Skąd ta paczka? To niesamowite, ale aż niewiarygodne, że ktoś tak bez okazji rozdaje prezenty”– wtedy z dumą mogliśmy odpisać „Tak, to nasza młodzież, nasi wolontariusze!”.

Stół, na którym ułożone są torebki z prezentami. Na nim zawieszona jest także kartka z napisem "Dziękuję, że jesteś! Poczęstuj się niespodzianką w Dniu Życzliwości"

Dzięki lokalnemu darczyńcy mogliśmy również poszerzyć działanie o „witamin rozdawanie” – w naszych placówkach częstowaliśmy odwiedzających owocami.

Grafika przedstawiająca owoce, na środku napis "Owoców witaminy w mroźny dzień poprawiają miny! Uśmiechnij się i poczęstuj się!"

Pomimo że projekt dobiegł końca, to działamy dalej! Grzechem byłoby nie dzielić się wspaniałą energią naszej lokalnej społeczności.

Zapraszamy do nas!

Do STUDNI - Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury!

Do SP 273 im. Zygmunta Sokołowskiego!

Do naszego pięknego Kampinosu, na Wólkę!

 

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!