"Wolontariat jak drzewo – symbol siły na pokolenia" to projekt realizowany w ramach "Warszawskich Partenrstw dla Wolontariatu". W jego przygotowanie zaangażowane były dzieci z Przedszkola nr 80 "Słoneczna Dolinka", młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 107 im. Bronisława Malinowskiego wraz z rodzicami i opiekunami oraz podopieczni Centrum Alzheimera – osoby chorujące na zaburzenia neuropoznawcze, przede wszystkim chorobę Alzheimera.

Ideą, która przyświecała nam podczas realizacji projektu, była integracja kilku pokoleń oraz działanie dla wspólnego celu. W naszej opinii wolontariat kształtuje człowieka przez całe życie i uwrażliwia na potrzeby innych. Pomaganie przynosi oczywiste korzyści osobom potrzebującym. Niemniej jednak osoby świadczące pomoc również zyskują – otwierając się na potrzeby otoczenia, mogą poczuć się spełnione oraz zyskać nowe doświadczenia i znajomości. Podjęta inicjatywa współpracy i aktywności międzypokoleniowej wpływa pozytywnie na ich rozwój, jest sposobem na doskonalenie umiejętności społecznych, jak również sprzyja integracji wielu pokoleń. Uwrażliwia i uczy, a co za tym idzie pozwala na pozyskiwanie nowych wolontariuszy i wolontariuszek zarówno obecnie, jak i w przyszłości.Rysunek, który przedstawia trzymające się ręce. Obok widnieją napisy : "Podaj rękę swemu bratu, niechaj nikt nie czuje się sam", "Zostań wolontariuszem i pomagaj"

W ramach działań integracyjnych oraz promujących ideę wolontariatu zostały zorganizowane pikniki. W czerwcu 2023 roku jeden z nich odbył się u partnerów projektu. Z kolei we wrześniu spędzaliśmy czas na pikniku międzypokoleniowym w Centrum Alzheimera, podziwiając występ wspaniałej Danuty Stankiewicz. Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został konkurs na najciekawszy plakat promujący wolontariat. Otwarto również wystawę prac wykonanych przez podopiecznych Centrum Alzheimera podczas zajęć integracyjnych.

Zdjęcie przedstawia drzewo, na którym zawieszona jest kartka z logo "Ochotnicy Warszawscy". Na drugim planie znajduję się namiot, a w nim stolik z krzesłami

Uczestnicy spotkania zasadzili na terenie Centrum Alzheimera symboliczne drzewo. Drzewa zostały zasadzone również na terenie szkoły oraz przedszkola –  partnerów projektu. Drzewa będą symbolizować z jednej strony integrację i budowanie relacji międzyludzkich, a z drugiej dbałość o przestrzeń publiczną. Każde drzewo zostało opatrzone specjalną tabliczką ze znakiem graficznym projketu ”Ochotnicy Warszawscy”.

Zdjęcie przedstawia posadzone drzewko, przy którym stoi tabliczka z napisem "Ochotnicy warszawscy"

Ukoronowaniem działań podjętych w ramach partnerstwa, a także formą podziękowania i oddania szacunku ochotnikom i ochotniczkom współpracującym z Centrum Alzheimera w 2023, było uczestnictwo w gali z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Podczas tego wydarzenia wszystkim wolontariuszom i wolontariuszkom, którzy wspierają Centrum Alzheimera, zostały wręczone pamiątkowe bransoletki z symbolem drzewa, aby na zawsze zapamiętali, co niesie za sobą idea wolontariatu.

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!