Co to jest wolontariat i kim jest wolontariusz? Czy działania, które podejmujemy w ramach wolontariatu są bezinteresowne? Czy przynoszą korzyść tylko tym, do których kierowana jest pomoc? Czy sam wolontariusz może lub powinien odnosić korzyści ze swoich działań? Jeśli działania wolontariackie nie są do końca bezinteresowne, to dobrze czy też źle? To niektóre z zagadnień, które zostały poruszone podczas debaty oksfordzkiej o wolontariacie. 

Debata oksfordzka została zrealizowana w ramach "Warszawskich Partnerstw dla Wolontariatu". Projekt skierowany był zarówno do młodzieży jak i do dorosłych. Pierwotnie miały to być osoby, które działają w wolontariacie przy Ośrodku Kultury „Arsus” i w Wawerskim Centrum Kultury. Jednak pomimo założeń zamiast jednego partnera działaliśmy z trzema. Okazało się, że razem posiadamy niewielką reprezentację osób dorosłych działających w wolontariacie, stąd w projekcie powitaliśmy wolontariuszy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Są to seniorzy, którzy biorą udział w wielu projektach międzypokoleniowych oraz wystawiają autorskie lalkowe spektakle teatralne w przedszkolach i żłobkach. Wspomniana grupa brała udział w warsztatach, przygotowujących do pełnienia roli eksperta w debatach w stylu oksfordzkim.

Zdjęcie przedstawia trzy osoby starsze siedzące przy jednym stole. Po prawej stronie, przy stole stoi kobieta i opiera się o niego. W tle widać białą tablicę

Trzecim partnerem było Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Montessori w Warszawie. Młodzież z tej placówki czynnie uczestniczy w wielu działaniach wolontariackich i współpracuje w projektach na terenie dzielnicy, nie tylko z Ośrodkiem Kultury „Arsus”, ale również z Dzielnicową Biblioteką.

Debata odbyła się w Wawerskim Centrum Kultury, uczestniczyli w niej uczniowie szkół podstawowych, którzy na co dzień działają w wolontariacie. Wśród nich byli zarówno tacy, którzy działali wyłącznie z potrzeby niesienia pomocy innym, ale również Ci, którzy zainteresowali się wolontariatem, aby zdobyć dodatkowe punkty na świadectwie.

Zdjęcie przedstawia grupę osób siedzącą na krzesłach w sali

Tytuł projektu był trochę prowokacyjny. Dopiero w trakcie działań warsztatowych zaczęły nam się wysuwać tezy i tym samym antytezy. Po dyskusjach kim jest wolontariusz i jakie jest są jego zadania, padły pytania: Czy wolontariusze zawsze działają bezinteresownie? Jeśli nie, to na czym ta „interesowność” polega i czy na pewno jest zła?

Wypracowana została teza: „Wolontariat to bezinteresowne niesienie pomocy innym” i antyteza „Wolontariat nigdy nie jest w pełni bezinteresowny”.

 Na zdjęciu znajdują się osoby siedzące przy dwóch stołach, które są ustawione naprzeciwko siebie. Na wprost, na podwyższeniu siedzą trzy osoby. W prawym dolnym rogu stoi kobieta, która patrzy na resztę osób

Publiczność i eksperci podzielili się swoimi opiniami na temat przedstawionych stanowisk. Po wysłuchaniu argumentów za, jak i przeciw, można było dojść do wniosku, że opinie były podzielone niemal po równo. Ostatecznie minimalna przewaga przypadła zwolennikom tezy o bezinteresownej pomocy. Jednak debata zasiała ziarno niepewności i skłoniła do refleksji. Zarówno uczestnicy, jak i widzowie zyskali nową perspektywę na wolontariat, dostrzegając w nim nie tylko akt altruizmu, ale też źródło satysfakcji.

Dzięki tej dyskusji, wielu z nas może teraz inaczej i pełniej postrzegać działania na rzecz innych, rozumiejąc, że dają one korzyści, nawet jeśli nie są one materialne.

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!