Z okazji kolejnej warszawskiej Nocy Muzeów, Dział Edukacyjny Muzeum Powstania Warszawskiego, we współpracy z miejskimi instytucjami oraz przy nieocenionym udziale wolontariuszy, zorganizował dla Żoliborzan (i nie tylko!) historyczną grę miejską. Podczas wydarzenia pod nazwą „Żoliborskim szlakiem”, skierowanego do rodzin z dziećmi w wieku 9-14 lat, grający dowiedzieli się jak wygląda Szklany dom, pod którymi kamienicami kryją się lotnicze schrony czy gdzie mieściła się kwatera słynnego 227. plutonu szczurów kanałowych.

 

gra miejska zoliborz 21

 

Było to jedno z wielu edukacyjnych przedsięwzięć Muzeum Powstania Warszawskiego, które nie mogłoby się wydarzyć bez udziału wolontariuszy – 40 osobowa grupa realizowała w Noc Muzeów zadania aktorskie wcielając się w różne, przewidziane w grze, powstańcze role. Ich aktywność jednak nie ograniczała się tylko do jednego dnia – przez kilka tygodni pomagali oni w przygotowaniu rozmaitych materiałów na grę, przygotowywali trasę i szlifowali swoje role.

 

 

gra miejska zoliborz 56

 

Ochotnicy-aktorzy działali na kolejnych punktach gry, pokazując uczestnikom jak działają telefony polowe, co może być potrzebne do budowy radiostacji, jak działał powstańczy szpital oraz jak wyglądała produkcja leków dla rannych. Zakończeniem „Żoliborskiego szlaku” było spotkanie z uczestniczką Powstania Warszawskiego – Janiną Rożecką „Dorą”.

 

gra miejska zoliborz 104

 

Więcej informacji o wolontariacie w Muzeum Powstania Warszawskiego na stronie oraz profilu Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego.