Projekt "Ochotnicy warszawscy" jest jednym z działań miasta stołecznego Warszawy na rzecz wzmacniania aktywności mieszkańców. Sprawdź także inne inicjatywy, w których możesz wziąć udział będąc w Warszawie!
„Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora - druga edycja”
Inicjatywa mająca na celu budowanie i wzmacnianie społeczności wolontariuszy, którzy poprzez najprostsze działania takie jak spacer czy wizyta w kinie, zaangażują seniorów do uczestniczenia w życiu społecznym. Rejestrując się na platformie masz szansę sprawić, że osoby starsze – zamiast siedzieć samotnie w domu – zaczną uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami i będą się cieszyć Twoim towarzystwem!
Miejsca Aktywności Lokalnej
Szukasz miejsca do realizacji swoich wolontariackich projektów? Chcesz poznać nowych ludzi i pomóc tworzyć przestrzeń dla sąsiadów? Zostań wolontariuszką/wolontariuszem w Miejscu Aktywności Lokalnej (MAL). Do wyboru masz ponad 60 miejsc w całej Warszawie! Potrzebujesz inspiracji? Wolontariusze w warszawskich MAL-ach m.in. uczą innych tańczyć, gotować, języków obcych, pomagają w organizacji sąsiedzkich wydarzeń. Podziel się z innymi swoją pasją lub czasem!
Lista Miejsc Aktywności Lokalnej
Spółdzielnia Kultury
Organizujesz lokalne, kulturalne, edukacyjne, społeczne wydarzenia? Działasz w instytucji, organizacji, szkole, grupie lub po prostu jesteś zaangażowanym mieszkańcem/zaangażowaną mieszkanką? Jak często w Twoich działaniach, brakowało Ci sprzętu, odpowiedniej sali, funduszy na zaproszenie artystów, którzy uświetnią wydarzenie, pomysłu czy inspiracji? Odpowiedzią, wsparciem i pomocą będzie – Spółdzielnia Kultury.
Spółdzielnia Kultury to internetowa tablica ogłoszeń, gdzie instytucje, organizacje, grupy formalne i nieformalne oraz wszyscy chętni, nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury, umiejętnościami. Idea jest prosta – zasoby udostępniamy sobie/pożyczamy na niekomercyjne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, otwarte dla mieszkańców Warszawy.
Poznaj stronę Spółdzielni kultury
Konsultacje Społeczne
Pewnie nieraz widzieliście ogłoszenia, które zapraszały do podzielenia się opinią na temat planowanej miejskiej inwestycji (np. przebiegu linii tramwajowej lub powstania miejsca aktywności lokalnej) albo tworzonej w mieście strategii. Było to właśnie zaproszenie na konsultacje społeczne, czyli do procesu włączania mieszkańców w podejmowanie decyzji na temat Miasta. Jeśli nie spotkaliście nigdy takiego ogłoszenia, wejdźcie na stronę dotyczącą konsultacji w mieście i poczytajcie o tym, jak są one organizowane w Warszawie.
Wejdź na stronę konsultacji społecznych
Aktywna Warszawska Młodzież
Program, w ramach którego uczniowie warszawskich oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych mogą uzyskać wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz finansowe na realizację swoich pomysłów. Wystarczy spisać swój pomysł i zgłosić go do organizacji-operatora. Jeśli projekt będzie zgodny z założeniami danej organizacji – otrzymuje się wsparcie na jego realizację. Szczegóły dotyczące zasad przyznawania grantów oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronach organizacji (Fundacja ARTE, Klub Inteligencji Katolickiej, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Stowarzyszenie Harcerskie i Okrąg Mazowieckiego Zwiazku Harcerstwa Rzeczypospolitej).
Poznaj więcej szczegółów na temat AWM
Budżet Obywatelski
Codziennie dostrzegamy możliwość poprawy najbliższego otoczenia. Przychodzą nam do głowy pomysły na zmiany w okolicy. Bez względu na to, czy według Ciebie najważniejszy jest remont chodnika czy organizacja seansu kina plenerowego – budżet obywatelski jest dla Ciebie.
Budżet partycypacyjny to proces, który daje możliwość współdecydowania o części budżetu Warszawy. Możesz zgłaszać swoje pomysły, które chcesz, aby zostały zrealizowane. Możesz dyskutować o pomysłach innych mieszkańców. Możesz zagłosować na te, które wydają Ci się ciekawe lub potrzebne. Pomysły wybrane przez mieszkańców są realizowane przez miasto.
Więcej informacji na stronie Budżetu Obywatelskiego.
Inicjatywa lokalna
Zastanówcie się nad potrzebami swojej społeczności – być może chcecie zagospodarować pobliskie podwórko, zasadzić kwiaty na skwerze lub zorganizować z sąsiadami piknik? Jeżeli macie pomysł na ważne lokalnie działanie i chcecie bezpośrednio zaangażować się w jego realizację, możecie skorzystać z narzędzia inicjatywy lokalnej.
Inicjatywa lokalna oparta jest o partnerską współpracę mieszkańców i urzędników. W ramach inicjatywy lokalnej Urząd nie przekazuje bezpośrednio środków finansowych, za to może Wam przekazać wsparcie w formie specjalistycznych usług czy potrzebnych materiałów. Wasze pomysły chętnie skonsultuje dzielnicowy koordynator ds. inicjatywy lokalnej. Wnioskować o realizację pomysłów mogą wszyscy mieszkańcy Warszawy, bez względu na swój meldunek i wiek.
Więcej informacji o Inicjatywie lokalnej na stronie
S3KTOR
Konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR promuje i nagradza warszawskie organizacje pozarządowe w trzech kategoriach (aktywizująca, nowatorska, programowa). Dodatkowo przyznawana jest nagroda za całokształt - Grand S3KTOR. Każdego roku warszawiacy zgłaszają najlepsze inicjatywy, na które w dalszym etapie konkursu będzie można oddać swój głos. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe oraz pamiątkowe dyplomy. Udział w konkursie daje szansę na popularyzację działań podejmowanych przez warszawski trzeci sektor.