Przejdź do głównej zawartości Przejdź do stopki strony

Ustawienia cookies

Na tej stronie używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa poprawnie i jest bezpieczna. Cookies pomagają też zapamiętać Twoje ustawienia i sprawiają, że korzystanie ze strony jest wygodniejsze. Nie zbieramy cookies do celów marketingowych.

W każdej chwili możesz zmienić swoje zgody na używanie plików cookies.

Niezbędne

Analityczne

Zewnętrzne

Tegoroczny Festiwal Wolontariatu już za nami!

12 czerwca w Terminalu Kultury Gocław odbyło się wiosenno-letnie wydarzenie, realizowane w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.

W tym roku Festiwal Wolontariatu zgromadził blisko 60 uczestników i uczestniczek. Motywem przewodnim spotkania było przygotowanie na kryzys, a konkretnie gotowość organizacji, koordynatora i wolontariuszy na zarządzanie kryzysem.

Kobieta przemawia do uczestników i uczestniczek konferencji. W tle ekran, na którym jest wyświetlony slajd z nazwą wydarzenia.

Doświadczeniem i wiedzą ekspercką podzieli się z nami zaproszeni goście: Aleksandra Trzcińska (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), Monika Korowajczyk-Sujkowska (IOM Polska), Aleksandra Kapłon (UNHCR) oraz Marcin Piotrowski (Fundacja Humanitarna Folkowisko). Istotnym punktem wydarzenia było również wystąpienie Barbary Rogalskiej oraz Marty Olechowicz z Urzędu m.st. Warszawy, które przybliżyły uczestnikom i uczestniczkom koncepcję Społecznej Sieci Kryzysowej – inicjatywy koordynowanej przez Urząd, łączącej organizacje pozarządowe, liderów wolontariatu i miejskie zasoby, aby skutecznie wspierać mieszkańców i mieszkanki w sytuacjach kryzysowych.

Prelegentka przemawia do uczestników i uczestniczek konferencji. W tle widoczny jest ekran, na którym wyświetlona jest prezentacja multimedialna.

Podczas prelekcji padło wiele ważnych wniosków dot. zarządzania kryzysem tj.

  • tworzenie wzorców postępowania i procedur musi miejsce zanim nadejdzie kryzys, a nie w jego trakcie,

  • w sytuacjach kryzysowych osoba koordynująca wolontariat jest głównym źródłem bezpieczeństwa dla zespołu. Jej rolą jest sprawne zarządzenie w obliczu kryzysu, a nie „gaszenie pożarów”. Powinna mieć świadomość podziału kompetencji między członkami zespołu oraz umiejętnie delegować zadania, tak aby nie obarczać wolontariuszy i wolontariuszek ponad ich siły,

  • zarządzania kryzysowego uczymy się nieustannie. Wymiana dobrych praktyk między organizacjami i instytucjami jest w tym procesie bezcenna – zamiast „wyważać otwarte drzwi”, warto skorzystać z czyichś doświadczeń.

Prelegentki przemawiają do uczestników i uczestniczek konferencji. W tle widoczny jest ekran, na którym wyświetlona jest prezentacja multimedialna.

Podczas Festiwalu odbył się szereg warsztatów, w ramach których wspólnie analizowaliśmy konkretne przykłady sytuacji kryzysowych, a następnie zastanawialiśmy się, jak krok po kroku zorganizować pracę wolontariuszy i wolontariuszek w obliczu kryzysu.

Uczestnicy i uczestniczki konferencji słuchają prelekcji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i prelegentkom za wartościową dawkę wiedzy, a uczestnikom i uczestniczkom za obecność i zaangażowanie. Dziękujemy również za gościnę Terminalowi Kultury Gocław.

Do zobaczenia na Festiwalu Wolontariatu za rok!

Tekst: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu


Wydarzenie jest finansowane ze środków miasta stołecznego Warszawy, w ramach realizacji projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem oferty wsparcia dla organizatorów wolontariatu jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

Polecane oferty wolontariatów

Zobacz więcej

Potwierdź