Cykl warsztatów dla uczniów prowadzonych przez zaproszonych gości, konkurs poetycki i gala podsumowująca działania wolontariuszy – to wszystko wydarzyło się w ramach projektu Warszawskich Partnerstw dla Wolontariatu "WY-powiedz się, napisz słowo na nowo!" w Wypożyczalni nr 124 Zielona na Białołęce.


Rok Szymborskiej stał się inspiracją dla stworzenia w Bibliotece Zielonej projektu poświęconego poezji. Projekt tworzony w partnerstwie z trzema szkołami podstawowymi, wystartował we wrześniu i zakończył się w grudniu. Składał się z dwóch części: warsztatowej i konkursowej. Na każdym etapie w prace włączeni byli wolontariusze. Uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach oraz zajmowali się promocją, przygotowując plakaty i filmy, zachęcające uczniów do udziału w konkursie i warsztatach.

Zdjęcie z warsztatów, przedstawiające młodzież dyskutującą i zapisującą swoje pomysły na flipchartach

Młodzież nie czyta wierszy. Postanowiliśmy to zmienić i zachęcić ją do odkrywania współczesnych lirycznych form. Stworzyliśmy projekt przedstawiający poezję w nowym świetle, nie jako nudną, trudną czy „szkolną”, tylko zaskakującą, świeżą i odkrywczą – mówi Dorota Dziedzic, kierowniczka Wypożyczalni dla Dorosłych i Dzieci nr 124 w Warszawie. - Chcieliśmy pokazać, że warto nie tylko czytać wiersze, ale i pisać je samodzielnie.

Słowo na warsztat

W czasie spotkań z Rafałem T. Czachorowskim, poetą, wydawcą i założycielem Fundacji Duży Format, uczniowie z zaskoczeniem odkrywali współczesnych poetów, także raperów, poznali haiku i sami próbowali sił w pisaniu. Dowiedzieli się, na co zwracać uwagę tworząc wiersze, czego unikać, jak być pierwszym redaktorem swojego tekstu.

Marta Lipczyńska-Gil, autorka książki "Ferment w mieście” wprowadziła uczestników w świat purnonsensu i zabawy słowem – w czasie warsztatów wspólnie tworzyli humorystyczne wersy. Powstały oryginalne i zaskakujące utwory.

Zdjęcie przedstawiające siedzącą w zielonym fotelu kobietę - prowadzącą warsztaty, przemawiającą i gestykulującą, w tle regał z książkami oraz flipchart z zapiskami

Konkurs poetycki i Gala Wolontariuszy

Celem warsztatów było wprowadzenie uczniów klas 4-8 do części konkursowej projektu - stworzenia wiersza w technice blackout poetry, która polega na zmianie istniejącego tekstu przez nadanie mu nowego znaczenia. Na stronie z książki/gazety należało zamazać niepotrzebne słowa, pozostawiając te, które utworzą wiersz. Stronę dodatkowo można było ozdobić. Konkurs został ogłoszony 30 października i trwał do 17 listopada.

Zdjęcie rozłożonych na stole kartek z wykonanymi utworami w technice blackout poetry

Zdjęcie z wnętrza biblioteki, po prawej stronie stoi kobieta przemawiająca do mikrofonu, przed nią siedzi na zielonym dywanie słuchająca jej młodzież, w tle regały z książkami oraz udekorowana choinka

Ogłoszenie wyników miało miejsce 5 grudnia podczas Gali Wolontariuszy. Jury wyłoniło czterech zwycięzców, przyznając jedno wyróżnienie i trzy nagrody. Po podsumowaniu projektu i poczęstunku, uczestnicy wydarzenia wysłuchali świątecznego koncertu Oli Jas.

Zdjęcie Oli Jas podczas koncertu, nastrojowe światło, artystka śpiewa do mikrofonu, grając jednocześnie na ukulele, przed nią stoi pulpit z nutami, w tle udekorowana świątecznie choinka

Kadr z koncertu w bibliotece, nastrojowe światło, na pierwszym planie odwrócona do nas tyłem publiczność, w tle piosenkarka, grająca na ukulele oraz regały biblioteczne z książkami


Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!