Projekt pod hasłem „Wolontariat w kulturze. Festiwal Młodych Talentów” został zrealizowany w ramach „Ochotników warszawskich” z warszawską młodzieżą licealną z LO im. Aleksandra Fredry i LO im. Władysława Bartoszewskiego.

Projekt od strony partnerskiej wspierały oba wymienione licea, ale także Związek Literatów Polskich, Fundacja Edukacji Międzykulturowej oraz Fundacja Kultury i Sztuki artHolding. Finalnym efektem działań projektowych stała się publikacja ukazująca w barwny i ciekawy sposób różne drogi działania w obszarze wolontariatu związanego z kulturą.

Kamera, na której ekranie widać dwie nastolatki. Jedna ma spięte blond włosy i granatową bluzkę, druga - rozpuszczone włosy i szarą bluzę.

Osią artykułów stał się Śródmiejski Festiwal Młodych Talentów w formule ogólnowarszawskiej, przy którym młodzi ludzie mieli okazję działać, zarówno jako wolontariusze, ale także jako uczestnicy festiwalu. Młodzież zadeklarowała, że doświadczenia zdobyte w trakcie projektu, wykorzysta w innych działaniach wolontariackich, a dzięki warsztatom uczestnicy dowiedzieli się o instytucjach i organizacjach, z którymi można nawiązać współpracę.

Trzy nastolatki stojące na scenie przed kamerą. Za kamerą stoi dziewczyna ubrana w czarną bluzkę i jeansy. Za nią na podłodze siedzi grupa osób obserwując scenę.

Dowiedziałam się o takich instytucjach, które poszukują wolontariuszy, na przykład Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy czy Zamek Królewski– mówi Ania, uczestniczka projektu.

Grupa dzieci siedząca na podłodze z arkuszami papieru i przyborami do malowania. Wszyscy patrzą na kobietę stojącą między nimi

Udział w warsztatach pomógł młodym ludziom, z jednej strony pogłębić wiedzę o samym wolontariacie, ale także zdobyć praktyczne umiejętności związane z całym procesem tworzeniem publikacji. Profesor Artur Krajewski z Fundacji Kultury i Sztuki artHolding poprowadził warsztaty graficzne, na których młodzi ludzie wykreowali swoje własne autorskie plakaty zachęcające do zaangażowania się w wolontariat, na warsztatach dziennikarskich z Martą Olbryś – uczestnicy mogli uporządkować wiedzę odnośnie przygotowania tekstów (wywiadów, reportażu, sond etc.) do publikacji.

Grupa ludzi trzymająca kolorowe plakaty. Na pierwszym planie po lewej stronie mężczyzna z szarą brodą i w szarej bluzie

Na zajęciach z Agnieszką Dziarmagą-Czajkowską młodzież dowiedziała się, na czym polega specyfika pracy wolontariackiej w różnych instytucjach kultury, a na zajęciach językowo-wydawniczych – poeta i nauczyciel Jerzy Jankowski ze Związku Literatów Polskich – rozmawiał z młodzieżą o kodach kulturowych i przedstawił etapy procesu wydawniczego.

Slajd na napisem "Wolontariat w kulturze. Festiwal Młodych Talentów. Warszawskie Partnerstwa dla Wolontariatu.

To był bardzo oryginalny projekt. Jego siłą była praktyka. Mogliśmy sami uczestniczyć w procesie twórczym, czego efektem jest gazeta, która może stać się dla innych źródłem wiedzy i inspiracji – podsumował Janek, uczeń LO im. A. Fredry. 

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!